Jak se zvýší minimální mzda? Resort Maláčové má tři varianty, odboráři chtějí 1650 Kč navíc

Autor: ČTK - 
12. listopadu 2019
09:26

Ministerstvo práce navrhuje vládě tři varianty zvýšení minimální mzdy pro příští rok. Podle návrhu by se mohl nejnižší výdělek z nynějších 13.350 korun zvednout od ledna o 1150 korun, o 1350 korun, nebo o 1650 korun, jak požadují odboráři. Zaměstnavatelé by přidali nejvýš 700 korun. Chystané nařízení se třemi verzemi zveřejnila vláda na svém webu.

Minimální mzdu, za kterou podle dřívějších údajů pracuje asi 150.000 lidí, stanovuje kabinet. Vycházet by měla z dohody odborářů a zaměstnavatelů. Ti se ale na růstu obvykle neshodnou, takže částku nakonec určuje vláda.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) odborové předáky a podnikatele vyzvala, aby se dohodli do konce října. Shodu zatím nenašli.

Podle ministerstva práce představuje přidání o 1650 korun na 15.000 korun, jak požadují odbory, navýšení o 12,4 procenta. Minimální mzda by tak odpovídala 41,6 procenta průměrné mzdy, spočítal úřad. Čistého je to 12.410 korun. Stát, samosprávy a zdravotní pojištění by vydaly příští rok o 814 milionů víc a podnikatelé o 4,3 miliardy navíc. Na sociálním pojištění by se ale vybralo o 1,2 miliardy víc a na zdravotním pojištění o 510 milionů korun víc.

Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je minimální mzda v Česku ve srovnání s jinými zeměmi EU nízká, čeští pracovníci si výraznější přidání zaslouží, firmy to zvládnou a stát bude mít vyšší příjmy z daní a odvodů.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje odhadovanému růstu ekonomiky a inflace v letošním roce odpovídá ale přidání 700 korun a dávat vyšší částku by bylo nezodpovědné.

Maláčová navrhuje růst o 1350 na 14.700 korun, tedy o 10,1 procenta. Podíl k průměrnému výdělku by činil 40,8 procenta. Čistý příjem by byl 12.203 korun. Veřejné rozpočty by to stálo 639 milionů korun navíc. Firmy by musely vyplatit o 3,5 miliardy víc. Do sociálního pojištění by mohlo přitéct 966 milionů a do zdravotního 414 milionů.

Zvýšení o 1150 korun na 14.500 korun by znamenalo růst o 8,6 procenta a 40,2 procenta průměrné mzdy. Čistá částka by se dostala na 12.065 korun. Veřejné rozpočty by vyplatily o 527 milionů víc a zaměstnavatelé v soukromém sektoru o tři miliardy víc. Sociální odvody by se zvedly o 820 milionů a zdravotní o 351 milionů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dřív řekla, že zvýšení minimální mzdy by mělo držet krok s růstem ostatních mezd. Podle prognózy ministerstva financí by výdělky příští rok měly růst o 5,9 procenta. Ministerstvo práce v podkladech uvádí, že by se průměrná mzda měla zvednout v roce 2020 o 5,5 procenta.

Svaz průmyslu a dopravy poukazuje na to, že s minimální mzdou roste i zaručená mzda. Představuje nejnižší výdělek, na který má člověk podle složitosti vykonávané práce a podle odbornosti nárok. Vyplácí se v osmi stupních. Nejnižší odpovídá minimální mzdě, nejvyšší jejímu dvojnásobku. Nově by tak mohla činit až 29.000 korun, 29.400 korun, nebo 30.000 korun.

Video  Kdo a jak dosáhne na „rodičák“ 300 tisíc? Maláčová s náměstkyní řekly klíčová fakta  - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

Ministerstvo práce v podkladech k nařízení uvedlo, že chce růstem minimální mzdy přes zaručenou mzdu tlačit na zvedání ostatních výdělků. Navýšením chce také motivovat lidi k práci, ochránit je před chudobou a zajistit jim příjem na život bez dávek.

Zaměstnavatelé požadují stanovení vzorce, podle něhož by se minimální mzda předvídatelně navyšovala. Ministerstvo práce původně v chystané novele zákoníku práce počítalo s tím, že by minimální mzda odpovídala 50 procentům průměrného výdělku z předloňska. Podle Svazu průmyslu a dopravy by to mělo být 44 procent. Podle odborářů je tento podíl nedostatečný. Vzorec nakonec z připravovaných změn pracovního kodexu vypadl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 12. listopadu 2019 15:17 )

ne, ona je mlada a učí se rychle. Musi znat potřeby lidi a taky zamestnavatelu.

anonym01 ( 12. listopadu 2019 15:09 )

SAMOSTATNE BYDLENÍ? TO JE CO? HYPOTEKA A ZADLUZOVANI? A PROČ? JE DOSTATEK VOLNYCH BYTU K PRONAJMU. PORODNOST? KOMUNISTE SE S NIZKOU PORODNOSTI TAKY POTYKALI. ZAKAZALI PREDPISOVAT ANTIKONCEPCI A INTERRUPCE BYLA TRESTNY ČIN STEJNE JAKO ZA HITLERA. LEKAR POMOHL ZENE A ZASTRELILI HO. POTREBOVAL VOJAKY A PRAC SILU. TO MAME ZA SEBOU. CHAPU ZE NACKOVE JAKO SPD A SLUSNI LIDE BY RADI NASILI A DIKTAT OBNOVILI.

anonym01 ( 12. listopadu 2019 15:05 )

ZVYŠOVÁNÍ MZDY V DOBĚ KDY NA DVERE FIRMY KLEPE EKONIMICKA RECESE, JE HLOUPOST. FIRMY PROPUSTI VSECHNY NEKVALIF . ZAMESTNANCE A TI SE VAM FAKT PODEKUJÍ. tOHLE JE ALE SUPER NAPAD MALACOVE http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/poli­tika/­poli­tici-volicum/Ministryne-Malacova-Samozivitelky-Jen-predsudky-o-vasi-neschopnosti-sladit-rodinny-a-pracovni-zivot-603079

tryskomys ( 12. listopadu 2019 10:14 )

Nemáme čemu tleskat po 30letech,mladí jsou bez šance na samostatné bydlení,pokud se nezadluží na celý život,porodnost neroste,když tak špatně nastavili hranice dostupnosti,jen pro tmavé spolu­obča­ny,že­.Kče­mu mi je volný pohyb na hranicích,to tak jen o migrantech mohou dělat paseku a lumpárny v kterékoliv zemi EU,cenzura tu kvete ještě víc než za totáče,ještě přibylo to ubohé MeeToo,hned je vše brané jako urážka,vše se maže,hnus.

8vox8 ( 12. listopadu 2019 09:49 )

..ze stálého zvyšování minimální mzdy se mají hlavně dobře akorát ti nahoře, protože od minimální mzdy se odvíjejí hlavně jejich platy ve státní sféře!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud