Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Zeman se dočkal omluvy kvůli Krymu. Nešťastné vyjádření, říkají Rusíni

Autor: ČTK - 
8. listopadu 2019
22:40

Světová rada Podkarpatských Rusínů se prostřednictvím svého místopředsedy Mychajla Ťaska omluvila prezidentovi Miloši Zemanovi i české veřejnosti. Zeman podle něj při jednání s delegací Rusínů ani při oslavách 28. října na Pražském hradě nikdy neřekl, že uznává Moskvou obsazený ukrajinský poloostrov Krym za součást Ruska. Ťasko také zdůraznil, že pozvání prezidenta na Hrad se týkala výhradně zástupců Rusínů. Uvedl to na videu, které v pátek večer na sociálních sítích sdílel mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Jménem Světové rady Podkarpatských Rusínů se omlouvám prezidentovi České republiky, panu Miloši Zemanovi. Musím zdůraznit, že prezident České republiky při jednání se zástupci delegace Rusínů nikdy neprohlásil, že schvaluje anexi Krymu,“ řekl ve videu Ťasko. „Nešťastné vyjádření, které způsobilo spekulace o tomto vyjádření, se dopustila osoba, s jejímž členstvím v jiných spolcích nemá Světová rada ukrajinských Rusínů nic společného,“ dodal.

Kontakty Zemana s Rusíny musel v poslední době vysvětlovat ukrajinským diplomatům český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula. Nejdříve kvůli zářijovému setkání Zemana se zástupci ukrajinských Rusínů na Pražském hradě, poté po zveřejnění informací, že na oslavy 28. října pozval Zeman i prokremelské krymské Tatary.

Členové spolku Kyrym birligi (Krymská jednota) fotografie z hradní recepce doprovodili textem, že Zeman uznal Ruskem obsazený ukrajinský poloostrov Krym za součást Ruska.

Dostali pozvání i Tataři, nebo ne?

Ve čtvrtek Zeman na TV Barrandov řekl, že na oslavy 28. října zval jen Rusíny, jejichž předci byli v roce 1918 součástí nově vzniklého Československa, a ne krymské Tatary, kteří tam podle něj přišli jako jejich doprovod. Samotní Tataři ale tvrdí, že dostali pozvánku přímo od prezidenta a dokument zveřejnili, upozornil Deník N.

Kyjev považuje proruskou část rusínské komunity za pátou kolonu Moskvy a podezírá ji z rozvratnictví. Zeman už dříve odmítl vyjádření některých proruských aktivistů, že uznává anexi Krymu. Podpořil územní integritu Ukrajiny, současně se ale při jednání s Rusíny přimlouval za takzvanou decentralizaci. Rusíni na Ukrajině nemají status národnostní menšiny.

Podkarpatští Rusíni si podle místopředsedy organizace váží toho, že je Zeman přijal na Pražském hradě a vyslechl jejich názory. O to víc je mrzí vzniklá situace. Ťasko připomněl, že Čechy a Rusíny spojuje společná historie první československé republiky. „Věříme, že pan prezident i česká veřejnost tuto omluvu přijmou a zachovají přízeň svým bývalým spoluobčanům žijícím na Zakarpatské oblasti,“ dodal Ťasko.

zemanbures ( 11. listopadu 2019 22:38 )

Nechápu, jak se někdo může omlouvat čuněti, které se nikdy nikomu neomluvilo i když se jasně prokázala jeho lež či pomluva. Možná je to tím, že o čuňatech je známo, že se neomlouvají.

xiioma ( 9. listopadu 2019 10:49 )

To by si pan „prezident” mohl vzít příklad a také se začít omlouvat za lži, co šíři.

xiioma ( 9. listopadu 2019 09:44 )

Tak jak se dostala na Hrad ta tatarská, podle Zemana, Rusiny pozvána rodina s pozvánkami z Prezidentské kanceláře? Buď lžou všichni, Zeman, Rusíni i Tataři nebo je na Hradě nepředstavitelný bor... nepořádek, neboť si na oslavu vzniku Republiky, každá hradní parta pozve své kamarády a dočasný pronájemce Hradu ani neví, s kým chlastá vodku!!!

sekebo ( 9. listopadu 2019 03:50 )

A dočká se p. Peroutka konečně omluvy za sprostou lež, že napsal článek "Hitler je gentleman" ? Nedočká, od ubožáka určitě ne.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud