Babišová se „nepohodla“ s lucemburským premiérem. Babiš přihlížel se založenýma rukama

Autor: ČTK, kal - 
8. listopadu 2019
18:25

Premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou strávili pátek v Lucembursku, kde byli druhý den na oficiální návštěvě. A podle snímků i dílčích zpráv na sociálních sítích se oba dobře bavili. O českého ministerského předsedu s chotí se staral jejich lucemburský hostitel, premiér Xavier Bettel. Jedna z momentek zachytila dílčí neshodu, kdy Babišová a Bettel na kulturní akci Luxembourg Art Week ukazují každý jiným směrem. A český premiér tomu jen přihlíží.

„Můj oblíbený snímek,“ zasmála se Monika Babišová celé situaci na svém instagramu. Připojila k tomu i srdíčko. Jinak prý vycházela s hostitelem Xavierem velmi dobře a miluje ho, zmínila dále.

Premiér Andrej Babiš jinak v Lucembursku uctil v pátek památku studenta Jana Palacha položením květin u jeho pamětní desky. Za krásné gesto ze strany Lucemburska předseda české vlády pokládá, že Palachovo jméno nese také část jednoho z náměstí přímo v historickém centru lucemburské metropole.

Babiš na závěr návštěvy Lucemburska navštívil také kryptu s hrobkou českého krále Jana Lucemburského (vládl 1410-46). Vztahy Česka s touto malou západní zemí jsou podle něj i díky částečně společné historii nadstandardní.

Babiše u Palacha doprovodila starostka i premiér

Český premiér položil květiny pod Palachovu plaketu společně se starostkou Lucemburku Lydií Polferovou a v doprovodu lucemburského premiéra Xaviera Bettela. „Je milé, že toto náměstí je pojmenováno na památku Jana Palacha,“ řekl následně českým novinářům Babiš a dodal, že Palach svým činem projevil jasný protest proti ruské invazi.

Dvacetiletý student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se 16. ledna 1969 zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Palach byl s rozsáhlými popáleninami převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.

Samotná pamětní deska byla na místo instalována v srpnu 1969 z iniciativy Fernanda Zürna, bývalého náměstka lucemburského primátora. Zürn působil za 2. světové války jako úředník v tehdejším protektorátu Čechy a Morava, ale pomáhal českému odboji.

Babiš zmínil krásné gesto

„Lucemburk to zrealizoval hned na první výročí ruské invaze 20. srpna 1969. Jsme poctěni tím, že Lucemburk, který měl historické vztahy s Prahou, toto významné náměstí, kde se konají vánoční trhy, pojmenoval po Janu Palachovi. To je, myslím, velmi krásné gesto a také významné pro naše vztahy,“ řekl Babiš.

Babiš rovněž navštívil lucemburské sídlo Evropského účetního dvora (EÚD) a byl přijat lucemburským velkovévodou Henrim. „Bavili jsme se o našem historickém propojení prostřednictvím krále Jana Lucemburského. Vzpomínal také na prezidenta Václava Havla,“ řekl premiér po setkání s hlavou Lucemburska. „Dlouho jsme hovořili také o problémech Evropy a například migrace,“ prozradil Babiš.

Český premiér se setkal i s představiteli lucemburského parlamentu, prošel si historické centrum Lucemburku a nakonec zavítal do inovačního centra House of Startups.

Babiš si pochvaloval zejména přátelské osobní vztahy se svým protějškem Xavierem Bettelem. Ten s českým premiérem jednal nejen při čtvrtečním oficiálním setkání, ale také při neformální večeři. Babiš připomněl, že se Bettel loni zúčastnil oslav 100. výročí vzniku Československa.

Český premiér přetáhl čas u velkovévody Lucemburska

V pátek Bettel Babiše doprovázel při zastávce u Palachovy desky, při prohlídce katedrály Notre-Dame a návštěvě krypty s ostatky krále Jana Lucemburského a desítky minut ho provázel po ulicích a historických památkách Lucemburku. Zavedl Babiše a jeho manželku Moniku i do městského muzea a několika obchodů se suvenýry.

Návštěva Lucemburku se podle Babiše povedla. „Přijetí bylo na nejvyšší úrovni. Byl jsem i u velkovévody, kde jsem i přetáhl čas,“ pochlubil se premiér. „Snažím se pěstovat osobní vztahy s premiéry a prezidenty. To je důležité, když bojujeme v Evropě za naše zájmy,“ domnívá se. K těsným vztahům s Lucemburskem pak podle něj přispívá i společná historie. „A ta nás spojuje,“ uzavřel Babiš.

Jan Brandis ( 13. listopadu 2019 11:45 )

Vám "demokratům" se člověk nezavdečí. A co pejsci? Dobrý?

ellaella ( 10. listopadu 2019 11:49 )

Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Ty články, píše stejný mrzák, jako jste vy. Zkuste se na sebe někdy podívat do zrcadla. Božský pohled to asi nebude, protože zloba nepokřivuje pouze charakter, ale i ksicht.

ellaella ( 10. listopadu 2019 11:42 )

Komu není shůry dáno ..., že?

dajka123 ( 10. listopadu 2019 07:28 )

Rozumu taky nebude mít na rozdávání. Stačilo mi číst některé články o ní. Nspř. kde vyvracela své zlatokopectví. Když se seznámili Bureš nebyl bohatý dělal jen generálního ředitele. 🤭

dajka123 ( 10. listopadu 2019 07:20 )

Něco málo z její reprezentace. 🤣 http­s://ww­w.ex­tra.cz­/pri­lis-tesne-saty-moniky-babisove-vykoukla-podprsenka-i-nepekne-zarezy-na-zadech, http­s://fr­ee1.cz­/4224-monika-babisova-svym-hlubokym-vystrihem-zastinila-i-pritomne-modelky na jedné fotce coby jitrnice na druhé jakoby ji právě vytáhnuli z Perlovky. Svým nevkusem je vyhlášená.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud