Babišová se „nepohodla“ s lucemburským premiérem. Babiš přihlížel se založenýma rukama
Premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou strávili pátek v Lucembursku, kde byli druhý den na oficiální návštěvě. A podle snímků i dílčích zpráv na sociálních sítích se oba dobře bavili. O českého ministerského předsedu s chotí se staral jejich lucemburský hostitel, premiér Xavier Bettel. Jedna z momentek zachytila dílčí neshodu, kdy Babišová a Bettel na kulturní akci Luxembourg Art Week ukazují každý jiným směrem. A český premiér tomu jen přihlíží.
„Můj oblíbený snímek,“ zasmála se Monika Babišová celé situaci na svém instagramu. Připojila k tomu i srdíčko. Jinak prý vycházela s hostitelem Xavierem velmi dobře a miluje ho, zmínila dále.
Premiér Andrej Babiš jinak v Lucembursku uctil v pátek památku studenta Jana Palacha položením květin u jeho pamětní desky. Za krásné gesto ze strany Lucemburska předseda české vlády pokládá, že Palachovo jméno nese také část jednoho z náměstí přímo v historickém centru lucemburské metropole.
Babiš na závěr návštěvy Lucemburska navštívil také kryptu s hrobkou českého krále Jana Lucemburského (vládl 1410-46). Vztahy Česka s touto malou západní zemí jsou podle něj i díky částečně společné historii nadstandardní.
Babiše u Palacha doprovodila starostka i premiér
Český premiér položil květiny pod Palachovu plaketu společně se starostkou Lucemburku Lydií Polferovou a v doprovodu lucemburského premiéra Xaviera Bettela. „Je milé, že toto náměstí je pojmenováno na památku Jana Palacha,“ řekl následně českým novinářům Babiš a dodal, že Palach svým činem projevil jasný protest proti ruské invazi.
Dvacetiletý student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se 16. ledna 1969 zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Palach byl s rozsáhlými popáleninami převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.
Samotná pamětní deska byla na místo instalována v srpnu 1969 z iniciativy Fernanda Zürna, bývalého náměstka lucemburského primátora. Zürn působil za 2. světové války jako úředník v tehdejším protektorátu Čechy a Morava, ale pomáhal českému odboji.
Babiš zmínil krásné gesto
„Lucemburk to zrealizoval hned na první výročí ruské invaze 20. srpna 1969. Jsme poctěni tím, že Lucemburk, který měl historické vztahy s Prahou, toto významné náměstí, kde se konají vánoční trhy, pojmenoval po Janu Palachovi. To je, myslím, velmi krásné gesto a také významné pro naše vztahy,“ řekl Babiš.
Babiš rovněž navštívil lucemburské sídlo Evropského účetního dvora (EÚD) a byl přijat lucemburským velkovévodou Henrim. „Bavili jsme se o našem historickém propojení prostřednictvím krále Jana Lucemburského. Vzpomínal také na prezidenta Václava Havla,“ řekl premiér po setkání s hlavou Lucemburska. „Dlouho jsme hovořili také o problémech Evropy a například migrace,“ prozradil Babiš.
Český premiér se setkal i s představiteli lucemburského parlamentu, prošel si historické centrum Lucemburku a nakonec zavítal do inovačního centra House of Startups.
Babiš si pochvaloval zejména přátelské osobní vztahy se svým protějškem Xavierem Bettelem. Ten s českým premiérem jednal nejen při čtvrtečním oficiálním setkání, ale také při neformální večeři. Babiš připomněl, že se Bettel loni zúčastnil oslav 100. výročí vzniku Československa.
Český premiér přetáhl čas u velkovévody Lucemburska
V pátek Bettel Babiše doprovázel při zastávce u Palachovy desky, při prohlídce katedrály Notre-Dame a návštěvě krypty s ostatky krále Jana Lucemburského a desítky minut ho provázel po ulicích a historických památkách Lucemburku. Zavedl Babiše a jeho manželku Moniku i do městského muzea a několika obchodů se suvenýry.
Návštěva Lucemburku se podle Babiše povedla. „Přijetí bylo na nejvyšší úrovni. Byl jsem i u velkovévody, kde jsem i přetáhl čas,“ pochlubil se premiér. „Snažím se pěstovat osobní vztahy s premiéry a prezidenty. To je důležité, když bojujeme v Evropě za naše zájmy,“ domnívá se. K těsným vztahům s Lucemburskem pak podle něj přispívá i společná historie. „A ta nás spojuje,“ uzavřel Babiš.
Vážený lidé Soudru z StB je totálně vychcany, včetně Aleny Schilerove!!!