Podpořil jste Turecko, navezli se do Babiše poslanci. Premiér: V EU budu jednat

Autor: ČTK - 
16. října 2019
10:40

Premiér Andrej Babiš (ANO) na summitu Evropské unie v závěru týdne přednese návrh na přijetí společných evropských opatření vůči Turecku kvůli postupu Ankary vůči Kurdům v severní Sýrii. Je ale skeptický k tomu, zda se podaří najít společnou pozici. Ve středu to řekl na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Z něj na jeho osobu zazněla i kritika, Babiš podle některých členů Turecko v jeho snaze podpořil.

Babiš poslancům evropského výboru slíbil, že výzvě Sněmovny vyhoví. „Evropská rada rozhoduje konsenzem, všichni musí souhlasit,“ upozornil ale premiér. Vyjádřil pochybnosti, zda se ke společnému postoji proti Turecku připojí například Německo, pro které je podle Babiše klíčovým exportním trhem pro německý zbrojní průmysl.

Sněmovna v úterý hlasy všech přítomných poslanců odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Vyzvala Babiše, aby prosazoval v EU přijetí takových opatření, která by donutila Turecko vojenské operace zastavit. Poslanci také podpořili rozhodnutí vlády o pozastavení vývozních licencí na vojenský materiál.

Slova o genocidě a podpoře Erdogana

Babiš ve výboru čelil také kritice kvůli svému zářijovému komentáři po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, kdy vyjádřil jménem zemí Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) podporu plánu na vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii, kam by Turecko přesunulo migranty.

Poslanec Jan Farský (STAN) premiéra obvinil, že tím přímo podpořil Ankaru v jejím záměru zahájit ofenzivu vůči Kurdům. Podle předsedy výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) bylo od počátku zřejmé, že plán na přesídlení milionů lidí vyvolá konflikty a že cílem Ankary je zasáhnout proti kurdským jednotkám, které pokládá za teroristy. Poslanec Jiří Kobza (SPD) přirovnal ofenzivu vůči Kurdům k turecké genocidě Arménů na počátku 20. století.

Babiš se proti kritice ohradil. Podle něj nebylo z Erdoganových slov jasné, že vytvoření bezpečné zóny bude znamenat vojenskou operaci. Vinu za současnou situaci připsal do velké míry Evropské unii, která se podle něj od začátku málo angažovala v řešení syrského konfliktu a nevyjednávala dost intenzivně s Tureckem.

Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem potom, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

air_ ( 16. října 2019 22:08 )

Jste jen věčně drzá, chata zazimovaná? Byla tu bez vás pohoda. Pak se nedivte jaké zlo vás potkává v osobním životě.

air_ ( 16. října 2019 22:05 )

Dva byly. Někdo tu psal kdo půjde do třetice. Je to smutné, ale věčně to číst a všude poslouchat v přemíře šíří špatné nálady.

air_ ( 16. října 2019 21:57 )

Podívejte se k novému článku s premiérem, Ovčáček dává věštbu u Soukupa.

junkiexl ( 16. října 2019 20:59 )

Takovou sebekritiku od tebe fakt nikdo necekal. Asi ti zaskocilo zrni nebo je to trvaly stav?

junkiexl ( 16. října 2019 20:52 )

Blesk asi vi vic, nez vubec tusime, V clanku, pod kterym neni mozna diskuze, se rozebira, co se bude dit, kdyby... odstoupil prezident nebo dokonce ...zemrel. Proboha, jen ne druhy pohreb v pristich dnech ci tydnech! V tomto roce mame napohrbovano az az.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud