Prověrka v resortu Maláčové: Kontroloři našli pochybení za 12,4 miliardy korun

Aktualizováno -
23. 9. 2019
11:12
Autor: ČTK - 
23. 9. 2019
08:56

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chybovalo v účetní závěrce za loňský rok a nedostatky mělo i ve vnitřním kontrolním systému. Vyplývá to z  prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). V účetní závěrce zjistili kontroloři nesprávnosti za 12,4 miliardy korun. NKÚ proto k účetní závěrce za rok 2018 nevydal stanovisko bez výhrad. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) její úřad nedostatky napraví a za problémem může být loňská personální situace v úřadu. Ministerstvu chyběli náměstci i další pracovníci.

Významné nesprávnosti, které zjistili kontroloři v účetní závěrce, se týkaly rozvahy, výkazu zisku a ztráty přílohy účetní závěrky,“ uvedl NKÚ. Podle něj v rozvaze MPSV nevykázalo zálohy poskytnuté formou dotace za téměř 7,2 miliardy korun. Dále v příloze kontroloři vyčíslili nedostatky u některých podrozvahových účtů na dvě miliardy korun a v rozvaze a ve výkazu zisku a ztráty nevykázalo ministerstvo pohledávky a související skutečnosti z roku 2016 za 2,9 miliardy korun.

Některé významné nesprávnosti v účetní závěrce souvisely podle kontrolorů s tím, že ministerstvo napravilo jen část nedostatků, které zjistil NKÚ v předchozí kontrole. „V letech 2017 a 2018 sice MPSV přijalo opatření, aby odstranilo nedostatky ve vedení účetnictví, ale ne zcela,“ upozornil kontrolní úřad. Doplnil, že z celkem 22 opatření jich ministerstvo přijalo 14, u sedmi byla opatření jen částečná a v jednom případě opatření nepřijalo.

„Nejedná se o porušení zákona, jedná se o nesprávnosti. Vysvětluji si je tím, že jsem resort převzala v personálně destabilizovaném stavu a že toto je důsledek. Tento rok jsme jmenovali vedení příslušné sekce a dáme vše do pořádku,“ řekla novinářům Maláčová.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana MaláčováMinistryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | Blesk

Podle kontrolorů účetní závěrka za loňský rok i s významnými nesprávnostmi podává věrný a poctivý obraz účetnictví. Při předchozí kontrole se NKÚ kvůli jeho neprůkaznosti nemohl ke spolehlivosti účetní závěrky za rok 2016 vyjádřit. Významné problémy ve vztahu k účetní závěrce ale přetrvávají, proto NKÚ ani k účetní závěrce za rok 2018 nevydal stanovisko bez výhrad.

U vnitřního kontrolního systému ministerstva NKÚ zjistil, že některé kontrolní mechanismy ve vedení účetnictví nefungovaly dostatečně spolehlivě. Týkalo se to zejména inventarizace a také získávání správných a úplných informací pro vykazování podmíněných závazků z uzavřených smluv a ze soudních sporů. „Například u licencí k softwaru MPSV nedoložilo, že jej může používat po dobu celého roku 2018 a také v dalších letech. Podle smlouvy jej totiž mělo používat do června 2018,“ uvedli kontroloři.

MPSV také porušilo rozpočtovou kázeň, když zaplatilo přes 794.000 korun za objednávky, které ale nebyly uveřejněny v registru smluv, a byly proto od začátku zrušeny.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

cesky_novinar ( 23. září 2019 12:35 )

tradiční socanský zlodějský bordel …ta stará parařitní slepice Mrcháčová si nedokáže uklidit ani vlastní dvorek

kralovna-vsech-mori ( 23. září 2019 12:29 )

A po kom že to dostala v dezolátním stavu?

Tara-Tara ( 23. září 2019 10:55 )

hlavně, že řvala jako protržená, že jí scházejí miliardy, prosím...ani neví, co se jí tam děje za bordel

Evka4 ( 23. září 2019 10:22 )

houslista:

Evka4 ( 23. září 2019 10:19 )

houslista: Tak, tak

Zobrazit celou diskusi
Další videa