Maláčová o politickém manželství: Žárlivost jde stranou, manžel vyšší ambice (zatím) nemá

Autor: Jakub Veinlich - 
28. února 2019
06:10

Jsou v podstatě chráněným druhem. V české kotlině snad neexistuje politické manželství, kde by on i ona byli takto vysoce postavení. Jana Maláčová je ministryní práce a sociálních věcí za ČSSD, Aleš Chmelař poté, co odešel od Andreje Babiše z pozice státního tajemníka pro Evropskou unii, zastává funkci náměstka ministra zahraničí. Hvězda Maláčové září v rámci ČSSD navíc stále jasněji – má šanci být její místopředsedkyní, a tak se Chmelař drží politicky trochu v ústraní. Blesk Zprávy měly možnost nahlédnout manželům do soukromí přímo v jejich pražském bytě. Rozhovor vznikl mezi šálky kávy a řeč přišla na vstup obou do ČSSD i to, co vše musejí umět v manželství skloubit.

Do sociální demokracie Jana Maláčová vstoupila nezávisle na svém manželovi Aleši Chmelařovi. V té době se ještě ani neznali.

„V sociální demokracii jsem skoro 11 let, s Alešem jsme šest let. Do strany jsem vstupovala v červnu 2008. To bylo v době, kdy jsem žila v Praze,“ zalovila v paměti Maláčová. 

„A ty jsi vstupoval,“ převzala roli moderátorky Maláčová směrem k manželovi.

Video  Maláčová: Sbalil mě Aleš. A proč má jiné příjmení, než manžel?  - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

„Já jsem nebydlel dlouho v České republice. Shodou okolností jsem se v roce 2008 rozhodl dát přihlášku, ale tu jsem nakonec neodeslal, protože jsem nevěděl, jak bych byl členem na dálku. Spíš to bylo jen o kontaktu s těmi lidmi a členem jsem se stal, až když jsem se vrátil do České republiky, což je od roku 2014,“ zavzpomínal na své úvahy vstoupit do strany Chmelař.

ČSSD jasná volba

Co je k angažování v politice vedlo? Maláčovou prý formovalo levicové prostředí, ve kterém vyrůstala, i studia na levicové škole ve Frankfurtu „To mě utvářelo, říkám tomu, že jsem dospěla a socializovala se v Německu, protože jsem přišla těsně po maturitě, neuměla jsem jazyk, který jsem se poměrně rychle naučila,“ při studiích přišly první pracovní nabídky v Německu. Česko nebylo ještě v Evropské unii, a tak Maláčová potřebovala pracovní povolení, a mohla si tak vydělat na studia. „Hodně jsme diskutovali, hodně jsme četli – to ve mně posilovalo to levicové myšlení,“ vzpomíná Maláčová.

Když se prý vrátila zpět do České republiky, byla překvapená, jak je to v naší zemi úplně jiné. „Velmi netolerantní k ostatním názorům, velmi vyhraněné, pravice versus levice, přičemž levice byla – to byla Topolánkova éra – to bylo… „sprosté slovo“ skočil do řeči Maláčové Chmelař.

„..opravdu velmi rozjitřená nálada – zažívala jsem situace, ze kterých jsem byla šokovaná, a tento sled událostí mě vedl k tomu, že jsem se začala politicky angažovat, proto jsem vstoupila do sociální demokracie,“ dokončila myšlenku současná ministryně.

„Já to mám založené na intelektuálních kořenech – od malička jsem velmi četl a dokážu to téměř datovat ke svým 13 letům, kdy jsem na sobě začal pozorovat levicové smýšlení,“ vzpomíná naopak na své politické „začátky“ Chmelař. Zásadní prý pro něj byly zkušenosti z různých sdružení, která se zabývala ochranou životního prostředí, kde dělal dobrovolníka a pak také pobyty a studia v zahraničí. „Ať už ve Francii, nebo Británii, kde mladí nebývají levicově smýšlející – v době Topolánkovy vlády tu panovala atmosféra ideologické ekonomie, která byla běžná pro 80. léta v Evropě, a my jsme byli ne úplně ve stejném cyklu, a to mě svým způsobem i provokovalo, protože jsem viděl v podstatě faktické nedostatky hospodářské politiky,“ vzpomíná Chmelař, pro kterého je prý důležitá humanistická tradice sociální demokracie.  

Posměšky ve škole

Že si jako svou domovskou stranu vybrali sociální demokracii, prý ale Maláčové ani Chmelařovi nikdo příliš nevyčítal, ani se do nich kvůli tomu nestrefoval.

„Pohybujeme se mezi úspěšnými vzdělanými lidmi, kteří smýšlejí podobně levicově,“ nevzpomíná si na žádnou narážku na její politickou angažovanost  Maláčová.

„U mě na střední škole a vůbec - devadesátá a nultá léta – ne, že by to byla úplně šikana - nějaká ideologická, ale byl jsem často sám ve třídě – nebo téměř sám s určitým typem názoru. Nebylo to úplně vždy jednoduché, někdy jsem měl spory s některými spolužáky v určitých věcech,“ vzpomíná přeci jen na drobné nepříjemnosti Chmelař.

Video  Maláčová: Sbalil mě Aleš. A proč má jiné příjmení, než manžel?  - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Bylo to ale nakonec i politické smýšlení, které oba svedlo před lety dohromady.  

„Jeden z důvodů, proč jsem se do Aleše zamilovala, je to, že podobně smýšlí, strašně se mi to líbí a myslím, že je to podobná profesní zkušenost a je v tom důležité i to, že jsme tak nějak postupně rostli, nezávisle na sobě zároveň - takže to vede k většímu porozumění,“ říká Maláčová na adresu svého manžela.

Role se otočily, Maláčová pochopila

Pracovní nasazení obou vedlo k jinému porozumění mezi oběma politiky. Až nyní, kdy je Maláčová ministryní a Chmelař „jen“ náměstkem, pochopila prý jeho někdejší nedochvilnost nebo horší komunikaci při řešení rodinných povinností.

Když jsem pracovala na ministerstvu za paní ministryně Marksové, tak všichni představení slaďují program a rodinu a bylo to důležité – proto jsem neměla u Aleše příliš v oblibě, když nedodržoval termíny a podobně. Ale teď, protože jsem v tom prostředí, kdy to často nemohu ovlivnit, tak si najednou uvědomuji, v jaké byl situaci,“ popisuje, jak se situace otočila, Maláčová. „Když jste třeba na nějaké schůzce a nemůžete dát ani vědět, že třeba máte zpoždění, což se v těchto funkcích stává, tak to mi Jana před tím vyčítala, teď už to ale chápe, řekněme,“ popsal někdy napjaté rodinné chvíle Chmelař.

Rady od manžela

Vedle ministrování chce Maláčová pomoci na výsluní celé ČSSD. Na stranickém sjezdu v Hradci Králové se proto uchází o post místopředsedkyně sociálních demokratů. U manžela našla prý pochopení.

„Ke kandidatuře na místopředsedkyni přistupuji s pokorou. Pokud bych měla být zvolena, tak místopředsednická funkce, v situaci, ve které se ČSSD teď nachází, bude znamenat velké časové úsilí, takže jsem to nejdřív konzultovala s Alešem,“ nastínila malou rodinnou poradu Maláčová.

„Přijde mi logické, když je člověk ministr – či ministryně, a ještě k tomu viditelná, tak že zároveň, kandiduje i do předsednictva strany, za kterou je nominovaná,“ podporuje kandidaturu Maláčové Chmelař.

„Debata, jestli bych byla zvolená na sjezdu na základě kvót nebo bez nich, je pro mě bezpředmětná, protože se za ženské kvóty nestydím,“ naráží Maláčová na jeden z bodů stranických stanov, kdy má být podle kvót ve vedení ČSSD alespoň jedna žena. Ještě před nedávnem přitom Maláčovou nikdo příliš neznal – alespoň tedy z široké veřejnosti. Teď má v rámci strany devět nominací na místopředsedkyni.

Žárlení jde stranou

Chmelař zatím žádné stranické ambice nemá. „Myslím, že je potřeba si to odpracovat a dát navíc Janě šanci, aby měla víc prostoru,“ narážel Chmelař na to, že se někdo musí také starat o domácnost i o jejich synka Gustava.

Na manželku, jejíž politická hvězda nyní stoupá, prý ale ministerský náměstek vůbec nežárlí.

„Vůbec ne. Byl jsem jeden z mála, se kterým se Jana o té pozici bavila, když dostala nabídku stát se ministryní, a myslím, že i na začátku našeho vztahu bylo pochopení, že to není o jednom z nás. Upřímně řečeno jsem svým způsobem i počítal, že Jana bude v určité fázi života víc postavená – přišlo mi to logické a vlastně i správné,“ přiznal Chmelař. 

„Aleš je nejlepší manžel na světě, protože mě v tom všem podporuje, bez něj bych to nezvládla. Sama jsem ale nic takového neplánovala,“ tvrdí Maláčová, která se chtěla politicky angažovat a měnit prý svět k lepšímu. „Ale bez kalkulu funkcí,“ dodala ministryně.

Kde se vzalo její jméno jako kandidátky na ministryni poté, co rezignoval kvůli podezření z plagiátorství Petr Krčál, ale příliš prozradit nechtěla. „Trochu to tuším, pomáhala jsem připravovat volební program, programové prohlášení vlády, angažovala jsem se v odborných komisích, v Oranžovém klubu,..“ odhaduje Maláčová odkud vítr vál, když se hledal nový šéf ministerstva práce a sociálních věcí.

Chmelař zatím ale podle svých slov podobné ambice – být ministrem zatím nemá. „Chci dělat Evropu, myslím, že mě k tomu předurčuje vzdělání i můj světonázor i zkušenosti z diplomatických setkání. Jsem rád, tam, kde jsem,“ je spokojený Chmelař v pozici náměstka.

Oba manželé si prý už delší dobu lámou hlavou nad otázkou, zda je něco, na čem se v rámci sociální demokracie neshodnou. „Zatím jsme na nic nepřišli,“ smála se možná budoucí místopředsedkyně Maláčová. „Ve výsledku jsou to jen nuance. Myslím, že v důsledku jsem v některých věcech feminističtější než moje žena, ale není to nic zásadního,“ dodal Chmelař.

V manželství Maláčová naopak oceňuje, že se v jeho rámci s manželem vyvíjejí společně. Milníkem bylo například narození dítěte nebo těžké situace spojené s úmrtím v rodině. Podle Chmelaře je zas důležité umět si v manželství a v rodině vše rozdělit od úklidu až po výchovu dítěte.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

junkiexl ( 28. února 2019 23:13 )

Prototyp idealniho EU paru, pohlavi nelze presne urcit, on muze byt zrovna tak zenska jako ona muze byt prebudovany chlapek, ale s rude nalicenymi rty, to proto publikum jeste vic zmast a ponechat jej v nemem uzasu, co po Bruselu chodi za kreatury.

novakalex ( 28. února 2019 12:24 )

Tragikomedie...... Komicky působí, tragédii je , ze se berou zcela vážně. Tahle mladá a levicové vzdělaná garnitura politiku bude zaslouženou tečkou za stoletou historii sociální demokracie v Česku.

zdenek43 ( 28. února 2019 09:40 )

klasika V Y Z I R K A - " Ručičky, nebojte se, vy makat nebudete " ........ anoooooo NEKOMU ukrast jeho majetek a pak na znej klidne i 40 let zit . . . MLADI VPRED . . . . . "" Karel Čapek skutečně použil podobná slova, přesné znění je ale: „Kudy chodil, tudy škodil. Ve dne škodi a v noci krad, sociální demokrat". "" jenomze TO myslel vsechny SOUDRUHY dohromada - jak SOUDRZHY-StBaky + SOUDRUHY-PRATELE a SOUDRUHY-KOMUNISTY . . . . . . . . MATKA VSECH soudruhu - je - Česká strana sociálně demokratická (zkratka: ČSSD) je česká největší levicová sociálnědemokratická politická strana, která je členem Socialistické internacionály, Progresivní aliance a Strany evropských socialistů. Počátky českého dělnického hnutí lze nalézt v 60. letech 19. století - Proces osamostatňování české sociální demokracie z tzv. rakouské internacionály vyústil v prosinci roku 1893 na sjezdu konaném v Českých Budějovicích v založení takticky a organizačně samostatné Českoslovanské sociálně demokratické strany dělnické. ....... Nakonec v květnu 1921 vznikla samostatná Komunistická strana Československa (KSČ). Dokonáno! Puč se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí.

zdenek43 ( 28. února 2019 09:38 )

dejte si MAJZLA ??? to jsou VZDELANI??? v zahranici - - - to jsou presne TI - kteri soudruzi-StBaci v dobe pred SAMETAKEM 1989 vysilali dozahranici???? - - - Na začátku šedesátých let si komunisti spočítali, že vydělají daleko víc, když tu bude ekonomika s tržními prvky pod jejich vedením (Čína byla ve stejné situaci v osmdesátých letech). Jak to udělat, aby si zachovali vůdčí roli ve státě a nepřišli o nakradený majetek? Začali si pěstovat nadějné kádry, kterým svěří tento úkol. Na konci šedesátých let začali pracovat na nové třídě kádrů. Kartu vsadili na levičácké „liberály“ západního střihu. Mnozí o této lsti neměli tušení a nechali se zmanipulovat. Mnozí byli jejich tajní agenti, kteří mají jen ústní smlouvu o spolupráci a kontakt udržují přes jednu osobu. Jezdí do zahraničí studovat kapitalistické VŠ za kapitalistické školné i přesto, že doma se kádrují i studenti středních škol a roční školné v zahraničí stojí tolik, kolik je průměrná mzda doma za několik desetiletí!............ a TAKTO SOUDRUZI m a k a j i I PO SAMETAKU 1989 .... +++ Dipl.-Pol. Jana M a l á č o v á, MSc. - Stranická příslušnost Členství ČSSD (od 2008) - V letech 2002 až 2007 vystudovala magisterský studijní obor politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho Frankfurt v Německu (získala titul Dipl.-Pol.) a následně v letech 2014 až 2016 magisterský studijní obor politická ekonomie Evropy na London School of Economics ve Velké Británii (získala titul MSc.)....... +++ Stranická příslušnost Členství ČSSD - V letech 2007 až 2010 vystudoval bakalářský obor hospodářská a politická transformace a evropská integrace postkomunistických zemí na Sciences Po Paris ve Francii (získal titul B.A.). V letech 2010 až 2011 pokračoval studiem magisterského oboru se specializací na hospodářskou a měnovou politiku EU a HMU na London School of Economics ve Velké Británii (získal titul MSc.)........ klasika V Y Z I R K A - " Ručičky, nebojte se, vy makat nebudete " ........ anoooooo NEKOMU ukrast je

panamira ( 28. února 2019 06:21 )

Na společných fotografiích, Maláčová vypadá jako matka a ne jako manželka. Venezuéla.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud