Jesle se vrací. Stát na ně asi přejmenuje dětské skupiny a dá i dotaci 5 tisíc

Aktualizováno -
22. 9. 2019
16:17
Autor: ČTK, tva, David Polák - 
22. 9. 2019
15:10

Dětské skupiny by se mohly od roku 2021 přejmenovat na jesle. Stát by jim na místo pro dítě do tří let, jehož rodiče pracují či studují, mohl nově poskytovat měsíčně příspěvek. Mohlo by to být 5000 korun. Zařízení by také měla splňovat přísnější podmínky než dosud. Vyplývá to z návrhu novely o dětských skupinách, kterou na svém webu zveřejnila vláda. Předlohu připravilo ministerstvo práce. Chce zajistit financování služby i po skončení čerpání peněz z EU, z nichž se teď skupiny hlavně platí. V Česku jich funguje tisícovka.

Do března roku 2012 fungovaly jesle v Česku coby zvláštní dětská zdravotnická zařízení. Podle nové zákonné úpravy však mezi zdravotnická zařízení jesle už nepatří a jejich status není zákonem ošetřen.

Novelu se změnou financování a pravidel zveřejnilo ministerstvo práce už loni v říjnu. Vláda ji ale dosud neprojednala. Resort teď přišel s levnější verzí s nižším příspěvkem na místo a bez podpory na zřizování nových zařízení. Chystané změny chce ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) představit v pondělí na tiskové konferenci.

Dojde k jasnému rozlišení konceptu jeslí a mateřských škol

Blesk oslovil Jana Schneidera z Asociace poskytovatelů sociálních služeb, podle kterého schvalování novely nebude mít hladký průběh.

„Proti se staví ministerstvo zdravotnictví,“ řekl. A to kvůli mikrojeslím. Jak to? Nyní je provozují organizace a dle novely by si je mohly zakládat i maminky doma. Nepodléhaly by tak tolika normám, včetně těch hygienických. Podle Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí Daniely Celerýnové je názvosloví nepodstatné.

S názvem jesle nicméně souhlasíme, pokud budou poskytovat služby péče o děti ve věku do 4 let. Pak dojde k jasnému rozlišení konceptu jeslí a mateřských škol (ty jsou od 3 let věku, pozn. red.),“ řekla. Dětských skupin funguje po celém Česku přes tisícovku, mikrojeslí asi sedm desítek.

Kapacita školek nedostačuje

Ministerstvo práce už dříve uvedlo, že pokud by stát financování dětských skupin po skončení čerpání peněz z fondů EU nezajistil, o péči přes den by mohlo přijít kolem 14 tisíc dětí. S příspěvkem na takový počet míst nyní resort počítá. Před rokem přitom zmiňoval, že by do dětských skupin mohlo chodit 30 000 chlapců a děvčat a do mikrojeslí 3000. Rozvoj sítě zařízení měl podpořit příspěvek na zřízení místa, který z nynějšího návrhu vypadl.

Autoři to zdůvodňují tím, že jesle a mikrojesle mají být hlavně pro děti do tří let. Po třetích narozeninách místo ve školce zaručuje zákon. Kapacita mateřinek ale nestačí a všechny tříleté děti se do nich hned nedostanou a musí čekat měsíce do začátku nového školního roku na uvolněné místo po těch, co nastupují do školy.

I když podle novely se zařízení mají starat o děti od půl roku až do nástupu do první třídy, přejmenování na jesle má naznačit, pro koho hlavně mají být. Maláčová už dřív také řekla, že název „dětská skupina“ je pro mnoho lidí nejasný a představují si pod ním spíš zábavu než péči.

Podle nynějšího návrhu by na místo pro děti do tří let, jejichž rodiče pracují či studují, měl stát poskytovat jeslím a mikrojeslím 5000 korun měsíčně. Před rokem resort počítal s částkou 7500 korun a s dalšími 20 000 korunami na vznik místa ve skupině a 15 000 korunami v mikrojeslích. Ročně to mělo stát vyjít na 2,2 miliardy korun, víc se mu ale mělo vrátit na daních a odvodech zaměstnaných rodičů. V nynější verzi se výdaje snížily na 926,5 milionu, na daních a odvodech by stát měl získat zhruba 1,14 miliardy.

Příjmy z daní a odvodů by byly vyšší než výdaje

V mikrojeslích by mohly být nejvýš čtyři děti a v jeslích maximálně 24. Do šesti dětí by stačil jeden pečující, do 12 dětí dva a u 13 a více dětech by museli být pracovníci tři. Úhrada od rodičů by neměla přesahovat třetinu minimální mzdy. Přísnější mají být pravidla, která stanovují podobu zařízení a jejich vybavení.

Přejmenování skupin na jesle ohlásilo ministerstvo už v návrhu změn koncepce rodinné politiky. Proti se postavily některé resorty i kraje. K výhradám patřilo to, že jesle už existovaly a bývaly zdravotnickým zařízením a že změnou názvu se problémy s nedostatečnou kapacitou nevyřeší.

Česko je se školkami a jeslemi na evropském chvostu

Podle evropské zprávy o rozvoji zařízení péče o děti je ČR druhou nejhorší unijní zemí v nabídce jeslí a školek. Místo v nich mělo necelých pět procent dětí do tří let. V EU to byla v průměru v roce 2016 třetina.

Podle odborníků na rodinnou politiku je dostupnost zařízení zásadní pro to, aby rodiče malých dětí mohli pracovat. Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI před několika lety spočítal, že díky každému zřízenému místu ve školce či ve skupině by stát mohl ročně získat kolem 10 000 korun. Příjmy z daní a odvodů a uspořená částka na dávkách by byly vyšší než náklady na provoz.

Zákon o dětských skupinách poslanci v roce 2014 prosadili přes veto prezidenta Miloše Zemana. Zásluhu na přijetí normy si pak připisovaly tehdejší opoziční i vládní strany. S nápadem na zřízení této služby přišla před lety ODS.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

ruchoff ( 23. září 2019 14:52 )

taktak, nejzásadnější debata bude o tom, aby se vymyslel nějaký nový název , aby to nevypadalo, že jsme opět šlápli vedle a zavádíme léta osvědčené a prověřené "jesle"

ruchoff ( 23. září 2019 14:46 )

A vy na tenhle blábol o paušalizování rodičů "za vodou a rodičů vyššího věku" máte nějakou statistiku? Statistiky vykazují, že neustále přibývá dětí s odkladem 1.třídy, protože ani povinná školka a vyrovnávací 1,. třída nezvládne připravit dítě, které 4 roky s matkou doma zná jen její čumění do mobilu. Na hřišti, v hernách, v kavárnách

ruchoff ( 23. září 2019 14:27 )

Takže to tvrvalo 30 let, nežli se zjistilo, že "úžasný" nápad se zrušením jeslí a na jejich místě otevření heren a barů nebyl až tak dobrý. A to hned z mnoha důvodů.
Inkluze se také "osvědčila" a teď je ještě potřeba rozbořit víceletá gymnázia . Tak počkáme zas 30let

e.lesanova ( 22. září 2019 17:25 )

Opětovný návrat k jeslím není v pořádku...je samozřejmě nutno vzít v potaz maminky, kterým z finančních důvodů nic jiného nezbývá, ale strkání malých dětí začíná být spíš fenoménem těch "za vodou" a rodičů vyššího věku, kterým je dítě "na obtíž" v jejich pohodlném životě a strkáním dětí zejména do "soukromých" školek si vykupují své "svědomí"...A realita? Soukromé školky nejsou zase nic jiného než BYZNYS, protože vždy záleží na konkrétní učitelce jak je o vaše dítě posta­ráno­....mys­lím, že mnozí, kteří platí nekřesťanské peníze za soukromé školky, by se nestačilo divit, co se děje "v pozadí"...je to prostě "podnikání", kde hrají první roli jen a jen peníze

dostojevskij ( 22. září 2019 17:20 )

A je to jak před 30i lety. Děti v jeslích, síťovky na nákup......Vše se nějak obrací zpět!!! Co na to Havlov­ci????­??????­??

Zobrazit celou diskusi
Další videa