Babiš zmínil „obírání mrtvol“ v České poště. Chce prodej majetku i modernizaci

Autor: ČTK, tva - 
18. 8. 2019
17:55

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to v neděli uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Babiš v příspěvku na facebooku zrekapituloval hospodaření státní České pošty i její zákonnou povinnost doručovat na každé místo pětkrát týdně, což by podle něj žádný soukromý doručovatel nepřijal. Pošta má také jednu z nejhustších sítí poboček na světě, což nese náklady na platy, dodal. S odkazem na hospodářské výsledky uvedl, že dobrý hospodář nemůže takový stav tolerovat donekonečna. „Stará Česká pošta je mrtvá,“ konstatoval.

Peníze chce Babiš z prodeje nepotřebných nemovitostí

Jediné řešení je restrukturalizace, která z ní udělá moderní a univerzální poštovní službu s konkurenceschopnou logistikou, finančními a jinými službami, prostě celkově přívětivou k zákazníkovi 21. století,“ uvedl Babiš. Očekává se podle něj prodej nepotřebných nemovitostí a nákup nových technologií.

„Z prodeje nemovitostí musí být vytvořený fond pro technickou obnovu. Snad za této situace nebude mít nikdo v úmyslu ještě obrat mrtvolu. Jinak nás čeká obdobný případ jako ČSA nebo OKD,“ varoval.

Česká pošta se loni dostala do miliardové ztráty. Vedení připravilo plán restrukturalizace, do roku 2021 se chce vrátit k zisku v řádu desítek milionů korun. Babiš takový plán považuje za nereálný. „Za této situace je mimořádně neodpovědné klamat veřejnost, politiky, a hlavně pracovníky nerealistickými sliby. Kladný hospodářský výsledek v roce 2021 je jen přání a sen. Nestane se to,“ konstatoval.

Poštu chce ve státním vlastnictví, ale transparentní

Ve firmě jsou podle Babiše potřební kvalitní krizoví manažeři, kteří strategii vytvoří či připraví soutěže na veškeré odběratelské smlouvy.

„Pokud vím, taková strategie dosud nebyla schválená ani dozorčí radou, ani ministerstvem vnitra,“ uvedl Babiš. Pošta podle něj musí zůstat ve státním vlastnictví. „Nejlepší by bylo vytvořit akciovou společnost holdingového typu za účelem, aby veškerá činnost České pošty byla transparentní,“ uvedl.

Babišův pohřeb pošty: „Stará Česká pošta je mrtvá,“ prohlásil (ilustrační foto)Babišův pohřeb pošty: „Stará Česká pošta je mrtvá,“ prohlásil (ilustrační foto) | Jakub Poláček

Pošta může požadovat kompenzaci až 1,5 miliardy

Prezident Miloš Zeman tento týden podepsal zákon, podle kterého bude moci Česká pošta požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až 1,5 miliardy korun místo půlmiliardy. Zvýšení horního limitu kompenzací navrhl ve Sněmovně ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), protože platný limit podle něj neumožňuje plnou kompenzaci nákladů. V letech 2018 až 2022 jsou odhadovány až na tři miliardy korun ročně.

Důvodem zvýšení limitu je podle Hamáčka klesající počet listovních zásilek, povinnost provozovat 3200 poboček a denní výběr 21 500 poštovních schránek. Peníze chce použít na růst mezd doručovatelů. Pošta dostane od státu i 800 milionů Kč na úhradu ztrát, které jí vznikly poskytováním zákonných služeb v letech 2013 a 2014. Z uvedené částky má pošta dostat 500 milionů letos a zbylých 300 milionů příští rok.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Taurus70 ( 19. srpna 2019 07:31 )

e.lesanova 👍ryba vzdy smrdi od hlavy a pokud se za takove hospodarske vysledky misto vezeni bude davat povyseni a zlaty padak nic se nezmeni,delaji vse okolo jen ne svou praci pak to odskacou opet ti dole Ceska klasika nic se nemeni😕😕

tomik007 ( 19. srpna 2019 01:00 )

VSETKO PREDATJ - a posledny zhasnie

hadraplan ( 18. srpna 2019 22:14 )

V roce 3000 se už bude platit kartou i dobírka doručovateli,pokrok nezastavíš

anonym01 ( 18. srpna 2019 21:52 )

BABIS MLUVI O PRODEJI BUDOV. TLESKAM TOMU.

bullshit ( 18. srpna 2019 20:39 )

Tenhle chlapík rozumí fakt všemu...prostě spasitel : O)

Zobrazit celou diskusi
Další videa