Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Babiš: Šmarda ve vládě nebude, jen by kritizoval. Hamáčka premiér překvapil

Aktualizováno -
16. srpna 2019
20:30
Autor: Jakub Veinlich, ČTK, kal - 
16. srpna 2019
16:25

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda ve vládě s Andrejem Babišem (ANO) nebude, oznámil premiér po pátečním návratu z dovolené. Jak to nakonec bude s ministrem kultury, se ukáže snad už příští týden. Babiš v pátek ještě z dovolené nejprve vzkázal, že od začátku roku zhubl 12 kilo. Ráznější výrok ale přišel po dosednutí na letiště v Praze. Jakkoli šéf sociálních demokratů Jan Hamáček na nominaci Šmardy trvá, Babiš na Primě uvedl, že ho do vlády nevezme, protože by jen kritizoval. Premiér se tak postavil na stranu prezidenta Miloše Zemana, který v polovině týdne napsal, že Šmarda je pro resort kultury nekompetentní.

„Je jasné, že já sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda, hlavně po těch jeho nespočetných mediálních vystoupeních, není dobrý kandidát,“ prohlásil Babiš na Primě a dodal: „Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu.“

„Je trochu překvapení, že premiér Andrej Babiš, který prezidentovi Michala Šmardu sám navrhl, teď najednou změnil názor. Předpokládám, že platí dohoda a čestné slovo chlapa, že si nebudeme kádrovat vlastní ministry. ČSSD trvá na dodržení koaliční smlouvy a ústavy,“ uvedl v reakci na Babišova slova na twitteru Jan Hamáček. „Jen tak může fungovat vzájemná spolupráce. V pondělí se sejdu s premiérem, očekávám od něj řešení. Do té doby platí, že nebudu nic vzkazovat přes média,“ dodal.

Hamáček předtím Blesk Zprávám řekl, že sociální demokraté trvají na nominaci Michala Šmardy na post ministra kultury. Podle Babiše ale i jeho vyjádření dokazují, že se na tento post nehodí. V pondělí ráno se chce Babiš setkat s Hamáčkem, v úterý pak zamíří za prezidentem do Lán.

Video Babiš po dovolené: Se Šmardou ve vládě nebudu. - Velké zprávy TV Prima

Jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak vicepremiér Jan Hamáček byli v pátek dopoledne ještě na dovolené. První ve Francii, druhý v Polsku. „Mám se tu skvěle. Těším se na poslední mořský jazyk, na kterém je nejlepší kůže. Už jsme sbalení,“ komentoval závěr svého volna ve Francii premiér.

„Severní Polsko můžu všem doporučit, myslím, že je to dobrá destinace k odpočinku a aktivní dovolené na kole,“ zněl odpočatě zase vicepremiér Hamáček.

Babiše a Hamáčka čeká po volnu ostrý start

Hamáček i Babiš začátkem týdne naskočí rovným nohama do práce. V pondělí hned v osm ráno zasedne předsednictvo Bezpečnostní rady státu kvůli útokům na sítě české diplomacie. „Příští týden mám plno. Setkám se se všemi ministry za hnutí ANO, s Vojtěchem Filipem z KSČM a předpokládám, že i s panem Hamáčkem, mám termín u pana prezidenta…,“ řekl Babiš. 

Právě posledně jmenované schůzky mohou být pro další politický vývoj v České republice klíčové. Rozhodnou o tom, v jakém složení bude vláda v příštích týdnech pokračovat.

Prezident Miloš Zeman totiž sociálním demokratům ve středu vzkázal, že má výhrady k nekompetentnosti Michala Šmardy coby kandidátovi na post ministra kultury. Hamáček ale podle svých slov žádné oficiální stanovisko prezidenta, i když je na dovolené, do pátku do Lidového domu nedostal.

„Je teoreticky možné, že mám někde nějaký dopis, ale vzhledem k tomu, že jsem na dovolené, tak o ničem nevím. Předpokládám, že by mi z Lidového domu zavolali, kdybych dostal nějaký dopis od pana prezidenta. V tuto chvíli vím jen o vyjádření pana Ovčáčka na internetu,“ pozastavil se nad postupem prezidenta šéf koaliční ČSSD a vicepremiér Hamáček.

Hamáček důvod, aby se scházel s prezidentem, nevidí. „Je to návrh premiéra a já chci vědět, jak to bude pan premiér řešit. Návrh na jmenování pana Šmardy podal Miloši Zemanovi pan premiér v souladu s ústavou,“ míní. A čeká tedy, jaké řešení nabídne premiér. Babiš už má od Zemana termín ke společné schůzce.

„Potkáme se v úterý v pět hodin v Lánech,“ řekl Blesk Zprávám a schůzku redakci potvrdil také mluvčí Hradu. „Setkání se uskuteční na žádost pan premiéra v úterý v 17:00 v Lánech,“ reagoval Jiří Ovčáček.

Babiš: Budu postupovat podle ústavy

Jak chce premiér vlekoucí se dohady o novém ministrovi vyřešit, ale zatím prozradit nechtěl.

„Ještě se k tomu vyjádřím až v pondělí, v tuto chvíli mám ještě dovolenou. V každém případě budu postupovat podle ústavy. A samozřejmě, jak správně uvedl váš deník, tak pan prezident vyzval pana Hamáčka, aby nominoval někoho jiného než pana Šmardu, protože podle jeho názoru se na tu funkci nehodí, a já ten názor sdílím. Na druhou stranu je také pravda, že pan prezident žádnou ústavu neporušil, protože definitivně neřekl, jak se k tomu postaví,“ reagoval Babiš.

Jasné rozhodnutí chce mít ale podle svých slov do 26. srpna, jak sliboval před vládními prázdninami.

„Příští týden je hotovo. Jak jsem slíbil, do 26. srpna. Není možné, aby občané poslouchali neustále o nějakém Šmardovi, který má denně nějaké rozhovory, kritizuje vše možné. Od května skutečně dokázal, že se do té vlády nehodí a pokud na to sociální demokracie ještě nepřišla, tak se jim příští týden rozjasní,“ kritizoval vystupování Šmardy i postup sociálních demokratů Babiš.

Video Babiš dorazil nečekaně na jednání špiček ČSSD. Vláda má podle premiéra smysl. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Že by navrhnul prezidentovi místo Šmardy někoho jiného, označil v rozhovoru pro Blesk Zprávy za spekulace. Chybou sociálních demokratů je podle Babiše i to, že nominuje na ministry vždy někoho z vedení strany.

„To v hnutí ANO není, ani nebude, dokud budu v jeho čele,“ dušoval se Babiš. Například místopředseda hnutí Richard Brabec je ale ministrem životního prostředí, další místopředseda Radek Vondráček předsedou Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně Jaroslava Pokorná Jermanová má zase funkci hejtmanky Středočeského kraje.

Premiér: Pan Hamáček čas nevyužil

Kdo by mohl být novým ministrem kultury, Babiš podle svých slov netuší, nemá prý ani žádného svého kandidáta, kterého by v pondělí navrhl Janu Hamáčkovi. Ten ale podle premiéra promarnil svůj čas, aby s prezidentem nějak pohnul.

„Nemám žádného kandidáta. Myslel jsem ale, že ten čas do poloviny srpna Jan Hamáček využije na to, aby jednal s panem prezidentem, ale evidentně to nevyužil, tak uvidíme,“ dodal premiér pro Blesk Zprávy.

Hamáček ale nevidí důvod, proč by se měl v celé věci ještě více angažovat. Svůj díl teď podle šéfa ČSSD musí odpracovat právě premiér. „V pondělí chci slyšet názor pana premiéra, jak chce celou záležitost řešit, protože je to ve svém důsledku jeho návrh,“ stojí si za svým postupem Hamáček.

Jak by se měla sociální demokracie postavit k lavírování prezidenta, budou straníci řešit nejpozději v pátek, kdy se sejde širší vedení ČSSD – tedy předsednictvo. „Zřejmě budeme mít i nějaké operativní jednání grémia, protože řešit to musíme,“ upřesnil postup strany Hamáček.

Video Buď Šmarda, nebo konec. Hamáčka podpořilo i předsednictvo ČSSD. - abl

Žaloba na Zemana nemá moc šancí

Uvnitř sociální demokracie budou řešit také otázku ústavní žaloby na prezidenta, kterou poslal do Sněmovny k projednání Senát.  

„To, co je jasné, je, že máme za to, že by žaloba měla být ve Sněmovně projednána. Není možné, aby došlo na scénář, že se vůbec neprojedná. Sněmovna se k tomu musí vyjádřit,“ odmítá Hamáček pokusy o shození žaloby pod stůl, aniž by se k ní poslanci mohli na jednání vyjádřit.

Jestli sociální demokraté žalobu kvůli otálení prezidenta jmenovat Michala Šmardu ministrem podpoří, Hamáček v tuto chvíli prý neví. Kdyby obsahovala jen tento bod, tak by to prý bylo jasné.

„Za mě platí to, co už jsem říkal, že kdyby ta žaloba byla jen na situaci, která se týká ministerstva kultury, tak by to určitě sociální demokracie podpořila,“ dodal předseda sociálních demokratů.

Hamáček z Polska zároveň nechtěl jasně říct, zda platí, že pokud nebude Šmarda ministrem a Babiš situaci do týdne, jak slibuje, nevyřeší, odejde ČSSD z vlády. „Nechci nic nikomu vzkazovat přes média. Potkám se v pondělí s panem premiérem, budu chtít jeho názor a návrh na řešení a pak se rozhodneme,“ uzavřel Hamáček.

Video Vondráček: Žaloba na Zemana je účelová. Přijdou poslanci o čas na řečnění? - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Za Zemanem půjdou i Bartoš a Výborný

Spor o nového ministra trvá čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu premiéra odvolal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Ve středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury.

Podle opozice či ústavních právníků si Zeman počíná protiústavně, základní zákon mu nedává možnost návrhu na jmenování ministra nevyhovět. Hamáček řekl, že ústava nezná možnost, podle které by prezident mohl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra.

ČSSD dlouhodobě trvá na Šmardovi s odkazem na koaliční smlouvu. Pokud by si nemohla sama vybírat své zástupce ve vládě, nemá podle ní účast v koalici smysl. Předsednictvo ČSSD vybavilo Hamáčka mandátem, aby při vyjednávání mohl rozhodnout i o odchodu strany z vlády.

Politických schůzek bude příští týden mnohem víc. Po dovolené se chystá za Milošem Zemanem do Lán také předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf KDU-ČSL Marek Výborný. Ten bude mluvit s prezidentem poprvé od svého zvolení šéfem strany.  

pooresh ( 18. srpna 2019 13:03 )

Tak z toho ma ony sedliak strach,ze by ho nekdo kritizoval! Misto aby se radoval,ze konecne pomoci konstr­uktiv­ni,sou­druz­ske kritiky,se republika zacne cistit,rozvijet a spet k demokracii,tedy ne te komunisticke!

alfajfka ( 18. srpna 2019 11:42 )

Ještě by mohlo zhubnout to pr.se vyžraný a velice inteligentní Hamáčkovo,aby už dostal rozum a vypadl z vlády.

hejhej ( 17. srpna 2019 15:56 )

Pan Babiš už je soudně stíháný nebo trestaný ??????
Šmarda odmítal, aby ČSSD šla do vlády a nyní se tam cpe. Jeho výro, že k vůli Hamáčka .Snad by tam měl být k vůli kultuře.
Cpaní na post ministra Pocheho a Šmardy hodně zapáchá.Cožpak Hamáček , potažmo Šmarda nečtou názory občanů - mělo by je to zajímat. Většina kritizuje Hamáčkama a po volbách, díky jejich politice se ČSSD ztratí v propadlišti.

5nastolevceskych ( 17. srpna 2019 12:14 )

Bývalé estébáky lze snadno vydírat, proto soudruh estébák Babiš skáče tak, jak soudruh Zeman píská

xiioma ( 17. srpna 2019 11:19 )

Doufám, že zanedlouho už Andy nebude ve vládě s nikým.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud