Čaputová relaxovala u moře s dcerami, „první frajer“ chyběl. A chystá se znovu do Česka

Autor: Jakub Veinlich - 
9. 8. 2019
05:02

Byla to v podstatě dámská jízda, kterou ovšem narušil jeden muž. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po pár týdnech v úřadu odletěla komerční linkou na dovolenou. Vzala s sebou obě dcery i jednoho muže, ale partner to nebyl. Mezitím zaznamenala u Čechů velký úspěch - mezi zahraničními osobnostmi má podle průzkumů největší úspěch. Blesk Zprávy navíc zjistily, že Čaputová opět brzy přijede do České republiky a podruhé během pár měsíců bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová boří „zajetá“ politická pravidla. Jako hlava státu neobývá prezidentskou rezidenci, ale bydlí stále doma v Pezinku. Na svou první dovolenou v úřadu navíc odletěla běžnou linkou. Po svém zvolení na dotaz Blesk Zpráv řekla, že chce i jako prezidentka zůstat především mámou. A tak se také stalo. Na první dovolenou jen pár týdnů po své inauguraci, vzala s sebou i obě dospívající dcery Leu (18) a Emmu (15). A protože hlavy státu nesmějí od atentátu na švédského předsedu vlády Olafa Palmeho v roce 1986 nikam vycházet bez osobních strážců, dámskou jízdu narušil jeden z bodyguardů.

„Paní prezidentka si užila dovolenou se svými dcerami u Středozemního moře,“ řekl Blesk Zprávám nový mluvčí Čaputové Martin Strižinec.

Ten do prezidentské kanceláře nastoupil teprve na začátku června. A Čaputová ho přetáhla ze slovenské státní televize, kde moderoval diskusní pořad.

Ocenění od Čechů

Češi a Slováci – i když si žijí každý už svým tempem a životem a mají řadu odlišností, včetně jiné měny, jedno je spojuje odjakživa. Vzájemné přátelství nikdy nevyprchalo. A i když Čaputová vešla v Česku ve známost teprve nedávno, tedy až při prezidentské kampani, lidé si ji evidentně oblíbili. V průzkumu agentury STEM totiž získala u Čechů největší sympatie jako zahraniční osobnost. Zaujala 71 % dotázaných.

Lidé ji hodnotí dokonce pozitivněji než papeže Františka, kterému dalo kladných hlasů 63 % respondentů. Čaputová tak vévodí žebříčku, ve kterém lidé ne příliš dobře zhodnotili například německou kancléřku Angelu Merkelovou nebo amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Paní prezidentku tato zpráva potěšila a je ráda, že tolik let od rozdělení si stále dokážeme vzájemně přát, dokážeme si držet palce a že si stále rozumíme,“ tlumočil Blesk Zprávám reakci Čaputové její nový mluvčí.

Video Čaputová chce zůstat mámou. První cestu v roli prezidentky podnikne do Česka - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Náklonnost nové prezidentce Slovenska předvedli Češi jen týden po inauguraci Čaputové, kdy se stala nejmladší prezidentkou na světě. Při návštěvě České republiky přišla také na koncert na pražské Kampě, kde ji přivítali chlebem a solí a kde začala oslavu svých narozenin. Připojila i podporu lidem, kteří tou dobou protestovali na českých náměstích proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) či čerstvě jmenované ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO).

„Dokážu rozumět Václavskému náměstí plnému pokojných lidí, neboť jsem rozuměla protestům v Bratislavě. Spojuje nás totiž pokojný tón, a to je velmi důležité,“ pronesla prezidentka a vysloužila si dlouhý potlesk. 

Po zvolení byla Čaputová v Česku už podruhé. První cestu podnikla ještě jako designovaná prezidentka tajně. Povečeřela s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem nebo ředitelem knihovny Václava Havla a bývalým diplomatem Michaelem Žantovským a zašla na koncert Boba Dylana.

Další návštěva Česka

Teď se chystá do Česka v krátké době už potřetí. Jak zjistily Blesk Zprávy, na začátku října přijede do Lán na zasedání prezidentů zemí Visegrádské čtyřky, které předsedá právě Česká republika.

„Na počátku října v rámci summitu pan prezident přivítá v Lánech kolegyni a kolegy ze zemí V4,“ potvrdil informace mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

„Cílem pana prezidenta je soudržná V4, která dokáže prosazovat v rámci EU své zájmy. V jednotě je síla, jak se prokázalo v případě migrační krize. Země V4 by se měly vzájemně s úctou respektovat ve svých odlišnostech, zbytečně se vzájemně nekárat a společně postupovat v EU jako suverénní země ve prospěch občanů,“ doplnil Ovčáček záměr společného zasedání všech čtyř prezidentů v čele s Milošem Zemanem.

Video Zuzana Čaputová na státní návštěvě na Hradě - Blesk TV

Kdy se schůzka uskuteční, nechtěl zatím prozradit. Řekl jen, že v prvním říjnovém týdnu. Blesk Zprávy zjistily, že dvoudenní summit bude na zámku v Lánech 2. a 3. října. Do České republiky dorazí také prezidenti Maďarska a Polska.  

Rozlítaní prezidenti

Po dovolené bude mít Čaputová opět plný diář a bude pokračovat ve svých cestách, nejen po Slovensku, ale také do zahraničí.

„Navštíví Německo a Rakousko a zúčastní se i oslav 75. výročí Slovenského národního povstání,“ doplnil pro Blesk Zprávy mluvčí Čaputové Strižinec. 

Český prezident Miloš Zeman zamíří do Polska nebo Srbska.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Bystrozraky ( 12. srpna 2019 23:02 )

Jako ženská se mi velice líbí, ale nevím jestli to stačí na prezidentku. No uvidíme... To spojení s kavárnou tam je a Sorose, chudáčka to určitě stálo nějaké peníze. Jinak bratrům Slovákům přeji všechno nejlepší.

jardahl87 ( 9. srpna 2019 16:34 )

Čaputová nebude dobrá prezidentka pro Slovenko !!! Protože odkývá vše, co ji v té zbytečné EU nakecají !!

oxyx ( 9. srpna 2019 15:24 )

Špačkuje tu o 106 stejná figura. Já jí fandím, postavit se proti těm Fico-Kotlebo-Mečiarovskym chrapuňům, smekám.

oxyx ( 9. srpna 2019 15:19 )

Není to starý drb? Zuza je měsíc ostříhaná.

Nezadat ( 9. srpna 2019 12:57 )

Přijď,mi k vám taky nelezeme.

Zobrazit celou diskusi
Další videa