Mečiar se vrací do politiky. Zakládá novou stranu a slibuje velké věci

Autor: Mii - 
2. srpna 2019
11:44

Chce zopakovat politický comeback Miloše Zemana? Slovenský expremiér Vladimír Mečiar (77), který poslední roky trávil na odpočinku, oznámil, že se vrací „do akce“. Zakládá novou politickou stranu, která má být něco zcela jiného, než dosud Slováci viděli. Dokonce říká, že s ní chce překopat vnímání demokracie. Mečiar to prozradil v rozhovoru pro server Pluska.sk.

Spekulace o návratu slovenského expremiéra, který byl i u rozdělení Československé federativní republiky, probíhají již delší dobu. Mečiar říkal, že i když má důchod poklidný a pěkný, na něco politického se chystá. Tehdy se uvažovalo o prezidentské kandidatuře, ale tu bývalý politik rázně odmítl.

Z politických ambicí se nyní vyklubalo založené nové strany. Mečiar to přitom sdělil jen tak mimochodem, když popisoval, co momentálně dělá. Dokonce to dával do roviny k budování sadů, které se staly jeho koníčkem. Nové hnutí ještě založené není, ale podle expremiéra jsou přípravy v plném proudu.

„Bude nová a bude zajímavá i programově, ale hlavně bude jiná než ostatní strany. Chybí tu strana, která by dokázala říct, že Slovensko je pro ni na prvním místě,“ uvedl bývalý politik. Cíle s ní má skutečně velké. Na dotaz, v čem bude jiná, odvětil, že ve všem: „Od chápání počátků demokracie a výstavby státu, přes sociální politiku, po ekonomickou politiku.“

Mečiar se stranou navíc plánuje kompletní změnu systému výběru poslanců a vlády, i celé Národní rady (obdoba české Poslanecké sněmovny). Volá po odvolatelnosti politiků - když nebudou svou práci dělat dobře, občané jim budou moci zrušit mandát. A premiér má podle něj nedostatečné kompetence.

Divoká léta mečiarismu

Mečiar byl politicky aktivní zejména v 90. letech během rozdělování Československa. Stal se prvním premiérem samostatného Slovenského státu. V březnu 1994 byl krátce odvolán, do funkce ale vrátil a vydržel v ní až do roku 1998.

Během celé té doby byl předsedou strany HZDS, kterou založil. V politice figurovala až do roku 2013, kdy zanikla. Během té doby se různě pohybovala mezi koalicemi a opozicemi, někdy i bez Mečiara. Ten v letech 1999 a 2004 kandidoval na prezidenta, ale neúspěšně. Do důchodu nakonec odešel v roce 2012.

Na Mečiarovo politické působení je nazíráno různě. Během jeho vlády v roce 1995 byl tajnou službou unesen syn slovenského prezidenta Michala Kováče. Chvíli poté navíc uhořela při výbuchu auta spojka korunního svědka únosu. Dodnes se spekuluje, že únos nařídil Mečiar, ale domněnka se nikdy nepotvrdila.

Slovensko se ovšem v té době začalo dostávat do mezinárodní izolace, mimo jiné kvůli protiústavnímu odvolání poslance Františka Gauliedera. Zemi dokonce hrozilo, že nebude přijata do NATO a Evropské unii. Mečiar byl běžně západními médii označován jako „Lukašenko na Dunaji“. Dnes se o jeho vládě hovoří jako o mečiarismu.

bullshit ( 7. srpna 2019 07:53 )

Chce zopakovat politický comeback Miloše Zemana? Slováci, přátelé neblbněte. Stbáka se Vám podařilo vykopnout k nám, na hradě nemáte mstivého starce Ovara ale hezkou prezidentku, dodržující ústavu. Co si více přát. Jistě ne návrat starých "pořádků" a chlápka 77 let starého.

vavrjan ( 3. srpna 2019 14:00 )

Mečiar byl proti těm co byly po něm třída. Pokud založí novou stranu s rozumným programem tak vyhraje volby. Na Slovensku mu stále dost lidí fandí. Klaus a Mečiar sice rozdělili Československo, ale jak se ukázalo byl to správný krok pro ob státy.

Vivat_Putin ( 2. srpna 2019 19:03 )

Anonym01, skřete ZHOVADILEJ dementní co takhle dělat něco užitečného? Třeba se jít obesit?

tomik007 ( 2. srpna 2019 17:51 )

POTE CO SPATRIL SOUCASNOU CEZKOU POLITICKOU SCENU - I MECIAR POCHOPIL ZE VSECHNA PRAVIDLA PADLA A JE POVOLENO VSE...

jussuf ( 2. srpna 2019 15:19 )

Obaja títo kohúti chceli mať svoje hnojisko a tak si ho rozdelili. Treba len dúfať, že sa za to budú smažiť v pekle.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud