Moskvu ohrožují obří plzáci. „Je velký jako kotě,“ děsí se obyvatelé nad škůdcem

Autor: ČTK, for - 
1. srpna 2019
06:56

Obří oranžoví plzáci španělští, kteří dorůstají až délky 15 centimetrů, se objevili v centru Moskvy, kde vyvolali značné pozdvižení. Tento invazivní druh je v porovnání s většinou jiných plzáků a slimáků obrem a dokáže snadno vyplenit zeleninové zahrádky. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Plzák španělský, latinsky Arion vulgaris, patří podle databáze evropských nepůvodních druhů zvířat a rostlin DAISIE mezi stovku nejhorších druhů invazivních škůdců v Evropě.

Nebezpeční plzáci španělští ohrožují ruskou úroduNebezpeční plzáci španělští ohrožují ruskou úrodu | Profimedia

Tito plzáci pocházejí ze západu Pyrenejského poloostrova a mimo něj byli poprvé zaznamenáni v roce 1956 ve Francii, odkud se rychle dostali na sever po celé Evropě. Na českém území byl jeho výskyt poprvé zaznamenán v roce 1991 na Olšanských hřbitovech v Praze. Z Olšan se postupně rozšířil na celé území České republiky.

Běžný je také ve Velké Británii, v posledních letech se objevil v některých částech Ruska, ale nyní se dostal až na moskevskou Tverskou třídu blízko Kremlu.

Ruská překladatelka s účtem @NamShabOfEnki na twitter napsala: „Centrum Moskvy, 15 minut chůze od Kremlu. Obrovský plzák velký jako malé kotě. Schoval se mezi kočičí misky. Kočce to nevadilo, lehla si vedle něj.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jebuto ( 22. srpna 2019 09:21 )

Jen ať blbnou. Putin na ně hodí atomovku.

gabreta ( 1. srpna 2019 17:10 )

Máš pocit, že u nás najdeš ještě nějakýho normálního novináře?

555xxxxx ( 1. srpna 2019 14:19 )

Fuj, hnusáci, když to vidím na chodníku chce se mi blejt! Nikdy to tu nebylo, ani ptáci to nežerou, jen kačenka indický běžec! Ta je miluje a vyzobe i vajíčka v trávě! Můžu zahrádkářům jen doporučit..stejně to sem někdo nasadil úmyslně, aby škodil!!!

jiri.k ( 1. srpna 2019 13:45 )

Přesto by se měli hubit.

snehulak ( 1. srpna 2019 11:24 )

Při té velikosti se alespoň líp zabíjejí. A napadlo mne, když se jedí šneci, co tahle tihle? Není to stejný druh?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud