Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Babiš se brání v kauze auditů: „Vláda nepohrdá Senátem.“ Senátoři míní opak

Autor: ČTK - 
24. července 2019
14:15

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl obvinění, že vláda pohrdá Senátem. Horní komora se na tom dnes usnesla kvůli tomu, že jí ministerstva odmítla poskytnout návrhy auditních zpráv Evropské komise (EK) týkající se Babiše a unijních dotací pro holding Agrofert. Babiš ČTK napsal, že do záležitosti nevstupuje ani není informován o korespondenci jednotlivých resortů se Senátem. Věří tomu, že ministerstva postupují v souladu s předpisy.

Pro usnesení, ve kterém označil Senát počínání ministerstev za pohrdání komorou, hlasovalo dnes 57 ze 72 přítomných senátorů s výjimkou zástupců vládního hnutí ANO a pěti členů ČSSD.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci uvedla, že zpráva je důvěrná a o jejím vydání může rozhodnout pouze EK. Senátoři takové námitky odmítli, podle nich jsou členové komory oprávněni se s důvěrnými dokumenty seznamovat.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že na usnesení Senátu, až bude doručeno, budou jednotliví ministři reagovat. „Já v této věci nijak neinteraguju ani nejsem o jejich korespondenci se Senátem informován. Věřím, že jednotlivá ministerstva postupují v souladu s právními předpisy. Odmítám, že by vláda pohrdala Senátem,“ napsal Babiš ČTK v textové zprávě.

Schillerová nevidí důvod, aby šli úředníci před komisi

„Nařízení Evropské komise reguluje, jak se může nakládat s auditními zprávami,“ řekla Schillerová na tiskové konferenci senátorského klubu ANO. „Předběžná auditní zpráva je důvěrná, nemůže být poskytována třetím osobám,“ doplnila. Senátní komisi na tento postup odkázala. „Nevidím důvod, aby se jakýkoli úředník ministerstva financí dostavil před komisi, když stejně o auditních zprávách hovořit nemůže,“ dodala Schillerová.

Senátor z ODS Zdeněk Nytra, který je předsedou senátní komise pro posouzení auditů, uvedl, že postoje ministerstev zemědělství, financí, průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj jsou v rozporu se zákonem o jednacím řádu Senátu, podle něhož ministerstva mají poskytovat horní komoře materiály pro její činnost. Tři ze čtyř oslovených ministerstev navíc odmítla vyslat své zástupce do senátní komise pro posouzení auditů. Ministři navíc odmítli přijít na čtvrteční zasedání komise, uvedl Nytra (ODS).

Vystrčil: Je to veřejný zájem

Senátoři odmítli námitky senátora Miroslava Adámka (ANO), že audity jsou důvěrné, neboť členové horní komory Parlamentu jsou oprávněni se s důvěrnými dokumenty seznamovat. Předseda senátního evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL) označil přístup ministerstev za absurdní. „Je na místě se razantně ozvat. Je v zájmu ČR, aby vláda s Parlamentem komunikovala,“ uvedl.

Do komise vyslalo svého zástupce jen ministerstvo zemědělství. „Reakce ministerstev je pro mě naprosto nepochopitelná, je alibistická,“ přidal se předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Podle něj unijní nařízení, na něž se ministerstva odvolávají, umožňuje dokumenty poskytnout, pokud je na tom veřejný zájem. „Je veřejným zájmem vědět, zda dotace byly čerpány oprávněně či neoprávněně,“ dodal.

Komise má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy. Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.

Video  Babiš vytáhl ve Sněmovně řepku i Čapí hnízdo a šil do opozice  - PSP ČR
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

salto ( 25. července 2019 19:08 )

anonym01: Jóó ve starověkém Římě byl senátorem jakýsi Incitatus (to byl kůň - vosle)

salto ( 25. července 2019 19:05 )

To by byl námět pro "Milion chvilek"

panda82 ( 24. července 2019 19:42 )

Ví vůbec senát co je jejich náplň, no jestli jsou tam všichni na úrovni Drahoše, tak se není co divit, že tam jenom chodí a to je ještě "kdovíjestli". Poslanci řeší Babiše, senát Zemana, na tohle za ty peníze, se budou zodpovídat voli-čům, a zas budou slibovat hory doly, pfů--

strejda777 ( 24. července 2019 19:09 )

Jojo, a asi vůbec měl dneska den "b.l.b.e.c", (ostatně takové má už docela dlouho...).

murQ ( 24. července 2019 19:02 )

Jak už nám dokázal, dnes snídal blbě.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa