Neděle 29. listopad 2020
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno 3°C

Výpadky léků v lékárnách: Vojtěch dostal úkol od Babiše, zamezit má i přeprodávání

Autor: ČTK, simao - 
24. července 2019
11:41

Výpadky léků v českých lékárnách se nemají do budoucna opakovat. Alespoň ne v takové míře, jako tomu bylo doposud. Pomoci k tomu má novela zákona o léčivech, kterou má předložit na vládě ministr Adam Vojtěch (za ANO). Od Andreje Babiše (ANO) dostal tento úkol jako velmi důležitý, na vládu má s návrhem přijít hned na prvním zasedání po vládních prázdninách - tedy za měsíc, na konci srpna. Babiše to, že čas od času nejsou některé léky k dostání, štve a žádá změnu.

„Na prvním místě, co jsme řešili, je dostupnost léků, léčiv v ČR. Nám se občas stává, že léky nejsou k dostání,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) na návštěvě Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto má předložit návrh, který to má pomoci změnit, hned 26. srpna na prvním jednání vládě po vládních prázdninách. Novela zákona o léčivech má omezit možnost jejich vývozu, a zajistit tak jejich stálou dostupnost. Stát tak reaguje na problémy s výpadky v distribuci léků.

„Náš vliv na dostupnost léků je celkem omezený (...) Já jsem požádal pana ministra, aby zrychlil předložení zákona, který vlastně tento problém vyřeší,“ pokračoval Babiš.

Výrobci dostanou v případě nutnosti povinnost dodat chybějící lék do dvou dnů do kterékoli lékárny v Česku, uvedl Vojtěch po návštěvě. Tento emergentní systém, kdy „lékárna může požádat, nebo ze zákona to bude povinnost producenta léčiv a léků, aby dodal ten lék do dvou dní“, vyzdvihoval i Babiš. 

Bez kontroly zásob léků

Premiér se při návštěvě pozastavil také nad tím, že zatím neexistuje souhrnný přehled o stavu zásob léků v lékárnách, podle kterého by stát mohl problémy s dostupností léčiv předvídat.

„Nemáme stav léků ve všech lékárnách u nás,“ podotkl také premiér. „Taky se dozvěděl, že můžu mít recept ne esemesku, to jsem také nevěděl. Tak řeknu mojí lékařce, aby mi nedávala mail, ale esemesku,“ říkal Babiš.

„Jsem velmi ráda, že brzy přibude novela, která popisuje emergentní systém. Pacienti budou mít jistotu, že léky i v té nejmenší lékárně dostanou,“ uvedla ředitelka ústavu Irena Storová.

Problém s přeprodejem

Vojtěch se novelou inspiroval na Slovensku, původně ji plánoval předložit v září, kvůli žádosti premiéra ji vláda posoudí na konci srpna. Babiš i Vojtěch zmínili, že neexistuje nástroj, který by omezil přeprodávání léků distributory. Podle ministra tak lehce získají ročně tři až pět miliard korun.

„Mně se samozřejmě nelíbí, že dochází k reexportům ve výši 3 až 5 miliard ročně, což samozřejmě také přispívá k tomu, že potom ty léky nejsou k dostání. A my nevidíme důvod, abychom podporovali nějaké firmy, které vydělávají na tom rozdílu,“ postěžoval si Babiš. 

Výpadek digoxinu

Počátkem roku nebyl v Česku kvůli výpadku výroby dostupný digoxin, který pacienti užívají kvůli poruchám srdečního rytmu. Lék nebyl dostupný od 10. prosince, výrobce pak dovezl mimořádně 16 200 balení ze Slovenska. Výroba přerušená kvůli chybějící účinné látce byla obnovena v polovině měsíce.

Video Babiš o svém zdraví: Beru léky na tlak, zhubnul jsem 9 kilo, páteř už nebolí 

doktormediciny ( 24. července 2019 18:24 )

Ta blondyna, to je ale kus..

tomik007 ( 24. července 2019 17:04 )

V cine by sel na stadion

tomik007 ( 24. července 2019 14:04 )

"Podle šéfa České asociace farmaceutických firem Emila Zörnera může za nedostatek především podprůměrná cena léků" - sakra a ted co s tim ???

tomik007 ( 24. července 2019 13:12 )

Je to dobry bavicz !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud