Babiše s audity chce prošetřit nová komise Senátu. V čele stanul člen ODS

Autor: ČTK - 
13. 6. 2019
10:40

Senát ustavil komisi k vyhodnocení unijních auditů týkajících se premiéra Andreje Babiše (ANO) a vyplácení dotací EU do českého zemědělství. Dvanáctičlennou komisi, která nebude vyšetřovací, bude řídit Zdeněk Nytra z klubu ODS. Byl jediným kandidátem a v tajných volbách dostal 58 ze 62 odevzdaných hlasů. Konkrétní plány má komise představit v poledne.

Návrh na zřízení komise podpořilo 52 z 57 přítomných členů horní komory. Pro byli všichni hlasující zástupci hnutí ANO, naopak pět ze šesti přítomných zástupců vládní ČSSD se hlasování zdrželo; z klubu sociální demokracie byl pro jen Miroslav Antl. Složení komise pak Senát schválil takřka jednomyslně až na Pavla Štohla (ČSSD), který se hlasování zdržel. V komisi je zastoupeno rovným dílem všech šest senátorských frakcí.

Komise má podle předsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila působit do konce ledna příštího roku, její mandát ale v případě potřeby může být prodloužen. Jejím cílem bude shromažďovat informace týkající se auditních zpráv Evropské komise. Podle návrhu zprávy, kterou zveřejnila média, je Babiš kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, Babiš má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz Evropské unie.

Komise by se mohla zabývat chystaným českým stanoviskem k auditům upozorňujícím na možný střet zájmů premiéra a také ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Má se také pokusit porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Video „Jsme Babišovi rukojmí, ale můžeme si za to sami," hodnotí premiérův střet zájmů dotační expert - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

lojzaopava ( 17. června 2019 12:04 )

http­s://ww­w.res­pekt­.cz/po­liti­ka/str­asburk-odmitl-babisovu-stiznost-jeho-jmeno-v-registru-agentu-stb-zustane

hejhej ( 15. června 2019 11:49 )

Zbytečný senát, zbytečná komise. Jenom zase budou ubírat ze státního rozpočtu peníze na předsedu komise, místopředsedu a nic nevyřeší.
Zrušit SENÁT - trafiku zbytečných politiků !!!!

tulipan ( 15. června 2019 11:11 )

neskutečné netáh­la,ne­mehla,­spodi­na Havla trafikanti senátu jitrnice chtějí prošetřovat vy jebloši vždyt vy jste tak dementní že po dvou hodinách vyšetřování zjistíte že vyšetřujete sami sebe!!!

jajas ( 13. června 2019 18:03 )

Co s tím budeš dělat? Budeš "bojovat" na Letné? Tak hodně zdaru!

jajas ( 13. června 2019 17:23 )

anonym01: No tak to pozor, se moc nerozčiluj, zdraví máš jen jedno, že?

Zobrazit celou diskusi
Další videa