Babiš ustál druhý pokus o „sestřelení“ vlády, poslanci nad ránem podřimovali

Aktualizováno -
27. 6. 2019
04:58
Autor: Jaroslav Šimáček, Jakub Veinlich, Nikola Forejtová, kal, trm, ČTK - 
26. 6. 2019
05:10

Vláda Andreje Babiše (ANO) ustála i druhý pokus o vyslovení nedůvěry. Kabinet podrželi kromě poslanců vládních ANO a ČSSD podle očekávání i komunisté, kteří se zdrželi hlasování. Opoziční blok našel pro vyslovení nedůvěry jen 85 hlasů, potřeboval jich nejméně 101. Stejný počet poslanců byl proti, 12 poslanců se hlasování zdrželo, 18 se jich z jednání omluvilo. Premiér ve Sněmovně uvedl, že nechápe, proč by měl podávat demisi. Poslankyni ODS Janu Černochovou nadzvedlo vystoupení ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že ji pak označila za „arogantní a hloupou“. Sněmovna jednala více než 16 hodin a některé poslance přímo v lavicích přemohla únava. Blesk Zprávy sledovaly horký a perný den a noc ve Sněmovně online.

O nedůvěře vládě se hlasovalo loni v listopadu kvůli kauze údajného únosu Andreje Babiše mladšího na Krym – v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Na 27. června připadlo další hlasování o osudu Babišovy vlády. A opět vláda snahu opozice pohodlně přežila. Ze 14 pokusů sesadit takto vládu ostatně vyšel historicky jen jeden. A to v případě vlády Mirka Topolánka.

Podle premiéra Andreje Babiše(ANO) se opoziční politici „nudí“, v hlasování smysl nevidí. A na své straně má patrně nejen hlasy ČSSD, ale i KSČM. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný v rozhovoru pro Blesk Zprávy však uvedl, že hlasování z jeho pohledu smysl má. A okomentoval i nedělní masivní protest proti Babišovi, který se odehrál na Letné, kde lidé demonstrovali i za nezávislost justice.

Nedůvěra vládě 2019 I
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:59
26. 6. 2019

Tvrdá slova mezi ženami.

„Paní ministryně je vrcholem arogance. Ne jen, že je arogantní, ona je i hloupá,“ rozčilovala se na ministryni Janu Maláčovou poslankyně ODS Jana Černochová.

Vyčetla jí, že kulatý stůl k důchodové reformě Maláčová svolala v minulosti ve čtvrtek, když byla schůze Sněmovny. Maláčová kritizovala opozici, že se kulatého stolu neúčastnila. Černochová se podle svých slov uklidňuje tím, že Maláčovou neuvidíme ve Sněmovně už dlouho.

23:52
26. 6. 2019

S blížící se půlnocí jsou poslanci stále více neukáznění. Tomio Okamura neustále uklidňuje politiky, aby se v sále utišili. 

Mluví stále ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Do diskuse je stále přihlášeno 9 poslanců a poslankyň. Dalších 12 má připraveno faktické poznámky. 

Řídící schůze Okamura právě odhadl, že jednání Sněmovny bude trvat zhruba do dvou či tří hodin ráno. 

23:49
26. 6. 2019

Směšný moment přineslo vystoupení ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) ve chvíli, kdy začala oslovovat poslance přímo. Ne prostřednictvím řídícího schůze. 

„Oslovujte se, prosím, prostřednictvím předsedajícího,“ vyzval Maláčovou místopředseda Sněmovny Tomio Okamura.

„Nemusím. Nemusím, jsem členka vlády,“ odvětila Maláčová.

„Kdybyste byla poslankyně, tak poslanci se oslovují prostřednictvím předsedajícího,“ reagoval Okamura.

„Ano, ale já nejsem poslankyně, ale členka vlády,“ odbyla Maláčová šéfa SPD. 

23:44
26. 6. 2019

Vzájemnou podporu si v rámci dnešního jednání vyjádřily ministryně financí Alena Schillerová a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, které se v posledních týdnech především hádaly. Tentokrát se sebe zastávaly kvůli útokům opozičních poslanců na důchody.

„Jak dlouho bude ještě tento směr pokračovat. Pojďme společně pracovat na důchodové změně,“ apelovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). 

V pátek se sejde další důchodová komise. „Pokud se v září neposuneme uvnitř důchodové komise, tak předložím náš návrh. Budeme jednat s každým, kdo bude chtít diskutovat,“ dodala ministryně.  

23:11
26. 6. 2019

Poslanec ODS Jan Bauer nemůže dát vládě svou důvěru, kvůli tomu, že  si prý kupuje voliče, a kvůli tomu, jakým způsobem si drží svou politickou moc. „Využívá situaci důchodců ve svůj prospěch, kupuje si je zvýšením důchodů. Kupujete si voliče,” vyčítal Bauer menšinové vládě.

22:54
26. 6. 2019

Někteří politici vzdávají po více než 12hodinové diskusi své projevy. Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) už nevidí smysl debaty. 

22:30
26. 6. 2019

Schůze, na jejímž konci by měli poslanci hlasovat o nedůvěře menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD, začala přesně před 12 hodinami. Trvat může až do čtvrtečního rána.

Sněmovna si už dopoledne odhlasovala, že bude moci jednat i po 21:00. „Máme z minulosti zavedený výklad, který nebyl rozporován, nebyl napaden, že jednací den začíná v 09:00 a může končit až v 08:59 následujícího dne,“ uvedl dnes předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Pouze v případě zákonů se zavedla praxe, že Sněmovna pro jistotu rozhoduje o tom, že o nich může jednat a hlasovat i po půlnoci, podotkl.

22:25
26. 6. 2019

Zřejmě se svým posledním vystoupením na půdě české Poslanecké sněmovny vystupuje poslankyně ODS Veronika Vrecionová. Vládě vyčítá špatnou zemědělskou politiku. Když čte body z vládního prohlášení, které si naplánovala menšinová vláda ANO a ČSSD. 

Vrecionová v rozhovoru pro Blesk Zprávy řekla, že už předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi odeslala svůj rezignační dopis. V květnu totiž byla zvolena novou europoslankyní, mandátu by se měla ujmout 2. července na zasedání nového europarlamentu ve Štrasburku. 

Start horké fáze kampaně ODS před eurovolbami: Veronika Vrecionová
22:05
26. 6. 2019

Jihočeská ČSSD se postavila za ministra kultury Antonína Staňka. Kraj pod vedením Jiřího Zimoly chce, aby sociální demokraté nenechali odvolat ministra kultury a neustupovali prý tlaku. 

„Vím, jaký křik se spustí, ale je třeba, aby lidi viděli, že ne všichni v ČSSD zblbli,“ napsal bývalý první místopředseda ČSSD a někdejší jihočeský hejtman Zimola na svůj facebookový profil. 

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola
20:27
26. 6. 2019

„Nalijme si čistého vína. Andreje Babiše je potřeba porazit ve volbách, vláda dnes nepadne,“ odpověděl všem poslancům ve svém vystoupení šéf hnutí Praha Sobě, který je ve Sněmovně členem poslaneckého klubu KDU-ČSL, za který kandidoval. 

20:24
26. 6. 2019

„Byl to první ministr z ČSSD, který promluvil, a ostatní jednají někde o tom, jak se vás zbavit,“ reagoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Staněk se chvíli před tím přirovnal ve své řeči ke Karlu IV.

Vyloučení Klause ml. ODS nerozštěpí, říká Stanjura
20:02
26. 6. 2019

Ministr Antonín Staněk (ČSSD) se v Poslanecké sněmovně rozohnil na poslance Martina Baxu (ODS) a odmítl, že by byl ministrem v demisi. 

Baxa se původně zamýšlel nad přerušením schůze do chvíle, než ministr kultury bude v sále Poslanecké sněmovny.

„Potřebuju, aby kultura byla v takové podobě a takové kondici, abychom jí mohli dát peníze navíc,“  kritizoval Baxu Staněk.  

Staněk také odmítl, že by byl ministr v demisi, i když svou rezignaci podal k 31. květnu, tedy téměř před měsícem.

„Jasně jsem řekl, že pokud nebudu mít podporu své strany, tak podám rezignaci,“  že prezident zatím rezignaci nepřijal, na to má prý podle Staňka právo.  

„Zcela rozhodně nejsem ministr v demisi, byť se to mnohá média snaží tak interpretovat,“ reagoval Staněk.

Ve svém rezignačním dopise Staněk informoval premiéra, že svůj konec na ministerstvu činí na přání šéfa ČSSD Jana Hamáčka.

„Dopustil jsem se možná některých věcí, které bych už neudělal, ale kdo z vás je bez chyby?“ ptal se zvýšeným hlasem svých kritiků od řečnického pultu Staněk.  

19:06
26. 6. 2019

Diskuse o důvěře vládě trvá už osm a půl hodiny. Poslanci měli hodinovou přestávku na oběd. Od té doby vykouřili na sněmovní terase řadu cigaret a vypili velké množství vody. 

„To sucho je znát,“ řekla Blesk Zprávám servírka z místní kantýny k množství prodaných vod a dalších tekutin.

Do diskuse je v tuto chvíli stále přihlášeno dvacet poslanců. Na začátku schůze si kluby odhlasovaly, že mohou hlasovat i po 21. hodině. Proslýchá se, že se schůze může protáhnout dlouho přes půlnoc. 

Hlasování o nedůvěře vládě: Andrej Babiš (ANO, 26. 6. 2019)
18:11
26. 6. 2019

Mimořádnou schůzi poslanců o nedůvěře vládě zkritizoval také prezident Miloš Zeman, který je v těchto dnech na své krajské cestě po Vysočině.  Do opozice se pustil kvůli tomu, že hlasy jsou předem dané a vládu se svrhnout tedy zřejmě nepodaří.

„Hlasy jsou spočítány a pokud tento výpočet vyjde, tak to bude jedna ze zbytečných kvazinedůvěr, u kterých i ti, kdo připravují nedůvěru, vědí, že to prohrají. Ale aby se tak trošku zviditelnili, tak se tímto zviditelněním snaží zablokovat parlament, který by mohl přijmout takových, bratru počítám, pět dobrých zákonů,“ řekl Zeman, který vládní koalici ale také sám zavařil. 

Zatím totiž odmítl jmenovat místopředsedu ČSSD Michala Šmardu novým ministrem kultury. Sociální demokraté proto narychlo svolali jednání poslaneckého klubu. Čas na vládní výměnu svých ministrů si dali do konce června. 

Prezident Miloš Zeman se během návštěvy Vysočiny setkal s hejtmanem Jiřím Běhounkem (za ČSSD) a zastupiteli (25.6 2019)Prezident Miloš Zeman se po krajském úřadu na Vysočině vozil v golfovém vozíku (26.5 2019)
17:41
26. 6. 2019

Rozprava ohledně vyslovení nedůvěry vládě ještě ani nezačala. Prozatím se o slovo přihlásilo 24 poslanců. 

17:27
26. 6. 2019

Rozprava ve Sněmovně se blíží a u pultu se zastavil i předseda poslaneckého klubu Pirátů a 3. místopředseda strany Jakub Michálek. „Ministři se střídají jak na Orloji,“ uvedl a popsal chaos, který podle něj vládne napříč resorty. „Všichni přísaháme na ústavu, ale nikomu nevadí, že prezident odmítl jmenovat navrhovaného ministra,“ komentoval. 

„Tato vláda naší důvěru nemá,“ řekl závěrem poté, co se opřel do ministryně spravedlnosti Marie Benešové, především kvůli její (ne)činnosti ve svém rezortu. 

 

 

17:02
26. 6. 2019

O boji se suchem se ve Sněmovně rozmluvil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Ten největší problém je v neznalosti a neinformovanosti ostatních stran. Říkají nám, že neděláme nic. Já ale rád přijdu a budu obhajovat, co k tomuto tématu česká vláda dělá,“ komentoval. 

Uvedl, že chce uspořádat velkou klimatickou konferenci, a nechce se bavit o tom, kdo s tím přišel a kdo to vymyslel, ale aby se lidé a poslanci zabývali tím, co to pro českou společnost bude znamenat a kolik to bude stát. 

16:35
26. 6. 2019

„Zip metoda" před rozpravou pokračuje a u pultíku se střídají ministři za ANO a opozice s přednostním právem. O zdravotnictví a snaze nahnat do českých nemocnic více doktorů promluvil ministr Adam Vojtěch (ANO). „Máme praktické lékaře, kde je věkový průměr 56 let. Musíme získat lékaře a my se o to snažíme,“ vypočítával Vojtěch jednu z věcí, která tíží jeho resort.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) během jednání o nedůvěře vlády vyjádřil obavu nad stavem českého zdravotnictví
16:22
26. 6. 2019

Za zády Tomio Okamury se povedlo ministryni financí Aleně Schillerové (ANO) vylít džus. Gentleman se ale ve Sněmovně našel a sám ministr dopravy Lubomír Metnar (za ANO) jí pomohl tekutinu utřít. Ministryně si s tím vetší hlavu nadále nedělala a po dobu projevu víceméně koukala do telefonu. 

Video Ministryně financí Alena Schillerová při projevu Tomia Okamury vylila džus. Uklízet jí pomáhal ministr obrany Lubomír Metnar. - abl
16:12
26. 6. 2019

Marie Benešová (za ANO) si vysloužila potlesk ve Sněmovně svou reakcí na předchozí řečníky. „Mám tu zkušenost, že ti, co nejvíce nálepkují, mají největší problémy. Vím to, protože si některé z nich pamatuji z telefonních odposlechů,“ rýpla si do svých kolegů nová ministryně spravedlnosti.

Reagovala i na skutečnost, že za své dva měsíce ve vládě se setkala s profesními útoky, ať už ze strany veřejnosti či ze strany svých kolegů. 

„Bylo na mě zaútočeno už den předtím, než jsem nastoupila do vlády. Bylo mi vyčítáno, že jsem Rudá Marie, a přitom na mě nic nemají. Necítím se být ohýbačkou práva. Necítím se ani být nemehlem, jak nás onálepkoval Vít Rakušan,“ zmínila. 

16:03
26. 6. 2019

Jednáním o nedůvěře rezonovalo jedno společné téma: vzdělávání. Pomyslnou tečku za tím udělal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (ANO). „Udržme vzdělávání jako prioritu státu. A hlavně mimo tuto dnešní a další přetahovanou,“ zmínil. 

Narážel tak na skutečnost, že si většina řečníků stěžovala na fakt, že místo důležitých věcí týkajících se občanů se řeší osobní situace politiků. Vzdělávání zmiňovala většina ministrů i předsedů, především pak v souvislosti s tím, že české vzdělávání „pokulhává" a nestíhá moderní vyučovací metody. 

15:40
26. 6. 2019

„Chceme přinutit vládu, aby prosazovala program SPD. Nebudeme dneska hlasovat proti vládě kvůli nějaké osobní štvanici, ale proto, že vláda neplní své sliby,“ volal během jednání Tomio Okamura (SPD). „Chceme, abychom zatáhli za jeden provaz. Chceme zlepšovat životy občanů a odmítáme nadávky a napadání, jako to předvádí jiné strany," dodal šéf hnutí závěrem. 

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura během jednání o nedůvěře vládyŠéf hnutí SPD Tomio Okamura během jednání o nedůvěře vládyŠéf hnutí SPD Tomio Okamura během jednání o nedůvěře vlády
15:19
26. 6. 2019

SPD bude hlasovat pro nedůvěru. Uvedl to šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Zmínil, že tak činí kvůli negativnímu postoji koalice vůči programu SPD. Podle Okamury podporuje vláda islamizaci a nepomáhá občanům. Stejně tak podle něj koalice bojkotuje důležité body programu SPD, jako je zrušení koncesionářských poplatků. 

„Nebudeme se ale spojovat ani s Kalouskem nebo Bartošem – jejich rady nepotřebujeme. Chceme prosadit svůj program, který jsme slíbili voličům,“ uvedl předseda.

15:04
26. 6. 2019

Předseda STAN Vít Rakušan se ostře pustil do premiéra. „Etický kodex se posunuje tak, jak se Vám to hodí,“ spustil. „Tlačíte na Českou televizi, na média…přesvědčte veřejnost, že to co říkáte, nejsou řeči ale fakt. Ukažte, že myslíte vážně, co říkáte o veřejnoprávních médií," řekl mimo jiné. 

Uplácení dávkami, nedefinovaná politika, přenášení zodpovědnosti na obce  - i z těchto věcí osočoval předsedu vlády Andreje Babiše. 

Předseda STAN Vít Rakušan
14:37
26. 6. 2019

Další část jednání o nedůvěře vlády odstartovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). „Je úplný nesmysl, abychom řešili problémy pana premiéra,“ uvedla a mluvila o cílu vyčerpat všechny peníze z programů a dotací do poslední koruny. 

13.32
26. 6. 2019

Jednání o nedůvěře vládě přerušila obědová pauza, před kterou vystoupil a zhodnotil svou práci ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Vlády kritizoval také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který znovu apeloval na sociální demokracii, aby přehodnotila své stanovisko hlasovat pro podporu menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD s tolerancí KSČM. Kalousek uvedl, že Andrej Babiš žene ČR do zaostalosti. 

Jednání bude znovu pokračovat ve 14:30. 

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na jednání o nedůvěře vlády (26.06.2019)Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na jednání o nedůvěře vlády (26.06.2019)Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na jednání o nedůvěře vlády (26.06.2019)
13:10
26. 6. 2019
!

Prezident Miloš Zeman silně zneklidnil špičky ČSSD, když podle prvotních informací odmítl jmenovat ministrem kultury místopředsedu strany Michala Šmardu. A chce dál v úřadu držet nynějšího šéfa resortu Antonína Staňka (ČSSD). Podle vicepremiéra a předsedy strany Jana Hamáčka, který se Zemanem telefonicky mluvil, ale prezident Šmardovo jmenování kategoricky neodmítl. Podle zákulisních informací sociální demokraté zvažovali odchod z menšinové vlády.

13:00
26. 6. 2019

„Řešíme každý týden problém s koulí u nohy. S koulí u nohy, která má iniciály A. B.,“ rýpnul si Marek Výborný (KDU-ČSL). Ironicky poděkoval předsedovi vlády za to, jaký obrázek o české vládě a o Česku vytváří. Babišovi vytkl, že podle něj chce ČR vést nikoliv jako firmu, ale jako svoji firmu a demokracie mu v tom překáží. 

12:54
26. 6. 2019

Další s přednostním právem šéfa strany vystoupil před poslanci šéf KDU-ČSL Marek Výborný. 

„Problém je, že to, co jste lidem říkal, není pravda,“ vzkázal od řečnického pultíku Andreji Babišovi s tím, že se nemá divit nespokojenosti lidí, a to v některém případě těch, kteří volili hnutí ANO.

12:48
26. 6. 2019

V sále Poslanecké sněmovny chybí stále sociální demokraté. Poté, co jim odmítl prezident Zeman podle informací Blesk Zpráv jmenovat místopředsedu Michala Šmardu ministrem kultury, se radí o své další budoucnosti v menšinové vládě s premiérem Andrejem Babišem.

„Dejte nám čas,“ řekl novinářům před začátkem jednání poslaneckého klubu ČSSD první místopředseda strany Roman Onderka.

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček přichází na jednání (13. 5. 2019)
12:17
26. 6. 2019

Zmíněné ekonomické reálie a čísla jsou podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše zásluhou lidí, nikoliv vlády.„Situace některých lidí je stále žalostná a pokrok není zásluhou Babiše. Je to díky občanům a podnikatelům, kteří poctivě vedou své firmy. Těch 30 let od revoluce, to je 30 let demokratického vývoje v ČR, díky tomu se máme líp. Díky technologickému pokroku, díky mezinárodní spolupráci a otevřením trhu – díky tomu se mají lidi lépe, ne díky krokům současného premiéra,“ zmínil.

„Vláda Andreje Babiše nekope za občany této země. Je to vláda udržovací,“ pokračoval Bartoš. „Nedivím se, že pokrok nejde dostatečně rychle, když se musíme každý měsíc zabývat personálními problémy, které způsobuje i Babiš svým chováním,“ kvitoval slova ministryně Schillerové, která rovněž uvedla, že by se měly řešit problémy státu a ne jednotlivce. 

Předseda Pirátské strany doufá, že ČR bude stíhat rozvoj okolního světa, především pak v oblasti vzdělávání. Dodal, že Pirátská strana bude určitě hlasovat pro nedůvěru. 

12:03
26. 6. 2019

Slovo si vzala i ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Jsem hrdá na to, že svědomí této vlády je naprosto čisté. Pouze dvě země dosahovaly menšího veřejného zadlužení a zároveň přebytku než ČR,“ zastala se vlády v čele s Andrejem Babišem. Dnešní jednání nazvala pohádkou o nedůvěře.

Podle ministryně se jedná o jednoduchou matematiku a zlepšování ekonomické situace ČR je výsledkem lepšího výběru daní a například i EET. Schillerová tak nevidí důvod, proč by měla být takovému vládnímu uskupení vyslovena nedůvěra. 

„Dnešní schůze mě utvrzuje v tom, že opozici nezajímá, jak se lidem žije, ale jde jim o překrucování a torpédování celé vlády,“ uvedla na závěr své řeči.

11:48
26. 6. 2019

„Máme jasné výsledky a pevně doufám, že poslanci naši vládu podpoří a nebudou hlasovat pro nedůvěru,“ zakončil svůj více než půlhodinový projev premiér Andrej Babiš. 

Během své obhajoby zmínil 657 úkolů, které vláda má a neopomněl připomenout 140 splněných slibů. „Nevidím důvod, proč podávat demisi. Plníme sliby, máme nejstabilnější ekonomiku a vysoký rating,“ odůvodnil předseda vlády, proč neplánuje odstoupit. Chlubil se také investicemi, postupným zvyšováním důchodů, platů učitelů a jeho zájmem o životní prostředí. 

11:29
26. 6. 2019

„Vy jste rozkradli miliardy, tunely, korupce, lehké topné oleje a vy na mě s Čapím hnízdem? To je neuvěřitelné. Je to účelové trestní stíhání!“ vyjádřil se ke komentáři Petra Fialy (ODS), že ve vládě nemají být trestně stíhané osoby, premiér Andrej Babiš (ANO).

Předseda vlády se vyjádřil i k nedělnímu protestu Milionu chvilek pro demokracii proti jeho osobě a proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). „Mrzí mě to a beru to vážně. Velmi vážně,“ prohlásil a postavil se i za Benešovou. Argumentoval tím, že do vlády ji dříve dosadil i Otakar Motejl.

Video Babiš vytáhl ve Sněmovně řepku i Čapí hnízdo a šil do opozice - PSP ČR
11:13
26. 6. 2019

„Jedná se o pokus o destabilizaci naší země. Je to proti zájmu všech,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co získal slovo. Zmínil, že bojuje za zájmy všech občanů a že na rozdíl od svých předchůdců se umí domluvit v zahraničí. „Nyní je klíčové období pro naši budoucnost. Naše priority jsou investice a o to my bojujeme. A vy najednou přijdete a chcete položit vládu,“ útočil na opozici.

Podle premiéra se neměla Česká republika nikdy tak dobře a zásluhy vidí v politické straně ANO. 

11:00
26. 6. 2019

První slovo během hlasování o nedůvěře si vzal předseda ODS Petr Fiala. Ve své řeči uvedl důvody, které opozici k tomuto kroku vedly. Mimo jiné připomněl i kauzu týkající se premiérova syna Andreje juniora.

Část řeči směřovala ke koalici. „Respektujeme, že chce ANO, ČSSD a KSČM vytvářet vládu a považujeme za první a nejlogičtější pokračování, že budou pokračovat. V případě podpory ANO, ČSSD a KSČM, že dojde k výměně premiéra, jsem pro pokračování vlády s jiným premiérem. Jsem připraven bojovat za to, aby i prezident respektoval toto rozhodnutí,“ uvedl Fiala.

Video Fiala ve Sněmovně volal po konci Babiše ve vládě - PSP ČR
10:49
26. 6. 2019
!

KSČM nepodpoří snahu opozice o vyslovení nedůvěry vládě. Komunisté se podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa připojí k aktivní nepodpoře návrhu opozice a při hlasování se aktivně zdrží hlasování. 

Hlavními důvody je podle Filipa plnění sedmi podmínek, které Andrej Babiš slíbil komunistům za jeho vládnutí splnit: je to například zdanění církevních restitucí, zvyšování mezd, ochrana přírodního bohatství nebo nezvyšování spoluúčasti pacientů. 

„Jsme přesvědčení, že návrh pravicové opozice je vytvrzení nového období chaosu, neslyšeli jsme rozumný návrh, že by došlo k rekonstrukci vlády tak, aby dostala důvěru,“ řekl na tiskové konferenci Filip. 

Za komunisty má ve Sněmovně při projednávání vystoupit především jeji předseda. Šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik je z dnešního jednání prozatím omluvený. 

„Je pro nás nepřijatelné, když někdo říká, že vláda není legitimní, protože se opírá o hlasy komunistů. Popírá tím ústavu a Listinu základních práv a svobod,“ opřel se do opozičních politiků Filip.  

Volby do Evropského parlamentu 2019: Předseda KSČM Vojtěch Filip ve volebním štábu
10:35
26. 6. 2019
!

Schůze Poslanecké sněmovny začala. Opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě kvůli problémům premiéra Andreje Babiše. Předseda ODS Petr Fiala navrhnul v úvodu schůze, aby mohli poslanci hlasovat dnes i po 21. hodině. 

Ze schůze se v tuto chvíli omluvilo 14 poslanců. Z toho i několik opozičních. Hlasy potřebuje ale především opozice – aby vláda padla, musí aktivně pro její svržení hlasovat 101 poslanců. 

Jako první se ujal řízení schůze Radek Vodráček.

10:27
26. 6. 2019

Schůze o jednání o nedůvěře vládě začne po maratonu tiskových konferencí jednotlivých poslaneckých klubů přesně v půl jedenácté. 

Hnutí ANO svou tiskovou konferenci zrušilo. Premiér Andrej Babiš dorazil do Poslanecké sněmovny krátce po 10. hodině. 

Premiér Andrej Babiš přijel před hlasování o nedůvěře vládě do Poslanecké sněmovny krátce po desáté hodině (26. 6. 2019)Premiér Andrej Babiš přijel před hlasování o nedůvěře vládě do Poslanecké sněmovny krátce po desáté hodině (26. 6. 2019)Premiér Andrej Babiš přijel před hlasování o nedůvěře vládě do Poslanecké sněmovny krátce po desáté hodině (26. 6. 2019)
10:22
26. 6. 2019

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se nehodlá na bloku podílet, řekl jeho předseda Tomio Okamura.

10:20
26. 6. 2019

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že před minulými parlamentními volbami jeho strana vyzvala k podobnému kroku. Kdyby se tak stalo, volby by dopadly jinak, a Babiš by nebyl premiérem, míní. „Bohužel některé subjekty daly přednost tomu jít budovat vlastní značku. Nicméně chybami se lidé učí a pokud k tomu bude vůle, my jsme samozřejmě první, kdo je ochoten se o tomto konceptu bavit,“ řekl Kalousek.

10:00
26. 6. 2019

Pokud se nepovede svrhnout vládu, musí být podle Rakušana premiér Andrej Babiš (ANO) poražen ve volbách. „Vyzýváme ostatní strany a politické síly, které mají stejný názor, abychom vážně přemýšleli o tom, že při zachování autenticity jednotlivých politických subjektů vytvoříme předvolební blok, který bude schopen nabídnout občanům jasnou alternativu,“ řekl Rakušan.

9:42
26. 6. 2019
!

Před schůzí k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě vyzval předseda STAN Vít Rakušan k vytvoření předvolebního bloku demokratických politických stran.

9:40
26. 6. 2019

Lidovečtí poslanci rozdají před hlasováním o nedůvěře vládě ve Sněmovně poslancům ANO a ČSSD film Milada kvůli jejich spolupráci s KSČM, která toleruje menšinový kabinet. Na tiskové konferenci před schůzí k návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu to řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Ve čtvrtek to bude 69 let, co byla politička Milada Horáková popravena při politických procesech komunistického režimu.

„Zítra (ve čtvrtek) je to 69 let od justiční vraždy Milady Horákové. My dnes všem poslancům hnutí ANO a ČSSD před hlasováním rozdáme film Milada s jasným mementem, s jasným poselstvím: K jejímu odkazu se hlásíte, ale s jejími vrahy vládnete,“ řekl Výborný. „Je to to, na co jsme upozorňovali od počátku, že tato vláda Andreje Babiše (ANO) se opírá o hlasy extremistů a komunistů. Pro KDU-ČSL je to jednoznačně nepřijatelné,“ doplnil.

9:25
26. 6. 2019

Česká veřejnost je v pohledu na současnou vládu Andreje Babiše (ANO) rozdělena na dva téměř stejně velké tábory. Kdyby o nedůvěře hlasovali občané, vyjádřilo by ji kabinetu 47 procent z nich, naopak 46 procent lidí by naopak stávající vládu podpořilo. Vyplývá to z průzkumu, který pro Český rozhlas tento týden provedla agentura Median.

9:20
26. 6. 2019

Před hlasováním o vyslovení nedůvěry se očekává mnohahodinová debata. Hlasovat by se mohlo později odpoledne. Schůze se uskuteční den před ročním výročím od jmenování kabinetu.

Druhá vláda Andreje Babiše (ANO) po jmenování na Pražském hradě.
9:17
26. 6. 2019

Poslanci ANO, ČSSD a KSČM vládu podrží. Nehraje přitom roli, kolik se jich hlasování zúčastní. Aby kabinet padl, opozice by musela pro návrh na vyslovení nedůvěry získat patrně nejméně devět koaličních nebo komunistických poslanců.

9:10
26. 6. 2019

Podnět ke svolání schůze podali opoziční ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří mají ve dvousetčlenné dolní komoře 68 hlasů. Mohou počítat s podporou hnutí SPD Tomia Okamury, jehož klub čítá 19 poslanců, a zřejmě i pěti nezařazenými poslanci. Kritici kabinetu by tedy neměli získat pro jeho pád více než 92 hlasů.

9:05
26. 6. 2019

Schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu vyvolala pětice stran v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů. Kabinet tolerovaný KSČM hlasování s největší pravděpodobností přečká. Opozice nedá dohromady potřebných nejméně 101 hlasů.

9:00
26. 6. 2019

Vítejte u online zpravodajství Blesk Zpráv. Opozice se pokusí ve středu znovu vyslovit nedůvěru vládě ANO a ČSSD, proti jejímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové v neděli bouřilo v Praze na Letné 283 tisíc lidí, jak uvedl operátor T-Mobile. Organizátoři sami zmiňovali 250 tisíc lidí.

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu na Letné (23. 6. 2019)
Video Lidé pokřikovali hned od začátku demonstrace "Máme toho dost"  

K hlasování o důvěře či nedůvěře Babišově vládě došlo v momentě, kdy ještě není jasno, jaký budou mít skutečný dopad auditní zprávy Evropské komise, dle kterých je nadále český premiér ve střetu zájmů. I to ale Babiš odmítá, tvrdí totiž, že vše udělal dle platných zákonů a především zákona o střetu zájmů, přezdívaného „lex Babiš“, na základě kterého převedl holding Agrofert do svěřenského fondu.

23. listopadu 2018 se přitom hlasování o důvěře vládě účastnilo celkem 182 poslanců, pro hlasovalo 92, proti 90. Z ANO bylo proti 76 poslanců a dva byli omluveni, plnou účast měli poslanci ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 i STAN.

ČSSD pevně za Babišem

Za Babišem přitom nadále stojí i koaliční ČSSD, i když jednání jejího poslaneckého klubu bylo podle informací Blesk Zpráv hodně bouřlivé. „Pokud bychom někdy chtěli vládu opustit, tak je tu způsob ve formě demise našich ministrů,“ vzkázal Blesk Zprávám šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Jan Chvojka. 

„Olej do ohně“ přilil prezident Miloš Zeman, který zřejmě nejmenuje místopředsedu ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury. Situaci s ním pojede ve čtvrtek na Vysočinu řešit šéf sociálních demokratů a vicepremiér Jan Hamáček. Večer pak bude následovat grémium strany

Video Odchod ČSSD ze sálu, Babišovo "proti návrhu" i ztracená náušnice: Sněmovna řešila nedůvěru vládě. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Kalousek mluví o velké mezinárodní ostudě

„Kdy jindy by měla opozice žádat vyslovení nedůvěry vládě, než v okamžiku, kdy předseda vlády opravdu dělá bezprecedentní ostudu své zemi v celé Evropě. Každý evropský poplatník dnes ví, že on se obohacuje z jeho peněz,“ míní šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek„To je naprosto bezprecedentní konflikt zájmů, který tady nikdy nebyl. A především obrovská mezinárodní ostuda. Pokud se nám podaří získat 101 hlasů, tak jsme té politické odpovědnosti dostáli. A pokud se nám to nepodaří, tak jsme jí dostáli také, jenom ji naši kolegové odmítnou,“ avizoval před hlasováním. 

Z protestu na Letné měl Kalousek velkou radost, demokracie nemůže existovat bez aktivních občanů, kterým to není jedno, podotkl Kalousek. Nevnímal však demonstraci jako podporu opozice proti vládě.

„Přišli protestovat proti tomu, že premiér se zpronevěřuje svému mandátu. Nikdo nezpochybňuje, že ANO bylo zvoleno na základě zásad demokratického právního státu, ale premiér ty zásady demokratického právního státu porušuje. K tomu nemá mandát. Když někdo se zpronevěří svému mandátu, tak by měl odstoupit. Ti lidé tam nedemonstrovali za nic jiného, než za férové prostředí demokratického právního státu, protože mají oprávněný pocit, že toto prostředí Andrej Babiš likviduje,“ uvedl.

Nebuďte „srabiš“, vzkázal premiérovi Výborný

V hlasování o nedůvěře selhala podle předsedy ODS Petra Fialy ČSSD. „Je to selhání a ostuda této demokratické a tradiční strany v České politice,“ uvedl na adresu sociálních demokratů šéf ODS Petr Fiala. Právě blok pěti demokratických stran apeloval na poslední chvíli na sociální demokraty, aby si rozmysleli podporu vládě pod vedením Babiše.

Další hlasování může podle Fialy přijít ve chvíli, kdy by byl premiér Andrej Babiš obžalovaný v kauze Čapí hnízdo, nebo pokud by se na základě auditních zpráv Evropské komise prokázal jeho střet zájmů.

„Je povinností premiéra této země, aby konal podle ústavy. Pane premiére, nebuďte „srabiš“, jděte do toho, je to vaše povinnost, nejen vůči této vládě, ale také vůči občanům této republiky,“ narážel předseda KDU-ČSL Marek Výborný fakt, že premiér netlačí na prezidenta, aby konal při výměně ministra kultury.

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana zůstává dál u moci vláda zájmů Andreje Babiše, nikoli vláda zájmů České republiky „Nevím, čí je to vítězství. Nebylo to vítězství pro občany České republiky,“ dodal Rakušan. „Budeme bojovat takto neúnavně i v budoucnu,“ ujišťovala po skončení hlasování místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Video Babiš: „Kdo si myslí, že já jsem nechal unést svého syna? To se všichni zbláznili?“ - Poslanecké sněmovna

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 18. července 2019 10:12 )

Ta prava svoboda vypukne az "Demokrati" pripusti ze "OPICE" z SPD ci KSCM jsou minimalne stene demokraticky zvoleni jak ty zbyvajici OPICE co si vali koule v Parlamentu!

houslista ( 29. června 2019 11:55 )

mamrat!! ty musíš být neskutečné hovado!! chudák tvoje rodina mít doma takové jelito!

marmat ( 28. června 2019 14:33 )

Zatím.....Ostatní PERLY na http­s://ib­.fio­.cz/ib­/tran­sparen­t?a=20­201117

marmat ( 28. června 2019 14:31 )

26.06.2019 0,10 CZK Bezhotovostní příjem DUŠEK LADISLAV
Bohužel jsem nenašel výběr Mináře z účtu MCHZS,když přiznal,že to je jeho jediný příjem

marmat ( 28. června 2019 14:28 )

26.06.2019 1 000,00 CZK Bezhotovostní příjem Petra Tobišková
Od začátku hlásá jedno a činí druhé (proti korupci zastrašováním a korupcí). JDI PRYČ a NEPŘEKÁŽEJ!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa