Babiš ustál druhý pokus o „sestřelení“ vlády, poslanci nad ránem podřimovali

Aktualizováno -
27. 6. 2019
04:58
Autor: Jaroslav Šimáček, Jakub Veinlich, Nikola Forejtová, kal, trm, ČTK - 
26. 6. 2019
05:10

Vláda Andreje Babiše (ANO) ustála i druhý pokus o vyslovení nedůvěry. Kabinet podrželi kromě poslanců vládních ANO a ČSSD podle očekávání i komunisté, kteří se zdrželi hlasování. Opoziční blok našel pro vyslovení nedůvěry jen 85 hlasů, potřeboval jich nejméně 101. Stejný počet poslanců byl proti, 12 poslanců se hlasování zdrželo, 18 se jich z jednání omluvilo. Premiér ve Sněmovně uvedl, že nechápe, proč by měl podávat demisi. Poslankyni ODS Janu Černochovou nadzvedlo vystoupení ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že ji pak označila za „arogantní a hloupou“. Sněmovna jednala více než 16 hodin a některé poslance přímo v lavicích přemohla únava. Blesk Zprávy sledovaly horký a perný den a noc ve Sněmovně online.

O nedůvěře vládě se hlasovalo loni v listopadu kvůli kauze údajného únosu Andreje Babiše mladšího na Krym – v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Na 27. června připadlo další hlasování o osudu Babišovy vlády. A opět vláda snahu opozice pohodlně přežila. Ze 14 pokusů sesadit takto vládu ostatně vyšel historicky jen jeden. A to v případě vlády Mirka Topolánka.

Podle premiéra Andreje Babiše(ANO) se opoziční politici „nudí“, v hlasování smysl nevidí. A na své straně má patrně nejen hlasy ČSSD, ale i KSČM. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný v rozhovoru pro Blesk Zprávy však uvedl, že hlasování z jeho pohledu smysl má. A okomentoval i nedělní masivní protest proti Babišovi, který se odehrál na Letné, kde lidé demonstrovali i za nezávislost justice.

Nedůvěra vládě 2019 I
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
4:58
27. 6. 2019

Vážení čtenáři, to je od nás pro tuto chvíli ze Sněmovny vše. Děkujeme za pozornost, nejčerstvější informace z české politiky najdete na Blesk.cz.

4:50
27. 6. 2019

Za vládní hnutí ANO vystoupili po hlasování předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek a vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Faltýnek prý počítá s tím, že se podobné hlasování může opakovat, protože nemá podle jeho slov jiný program. Věří ale, že se podaří také prosazovat zákony. 

Schillerová vyzývá opozici, aby spolupracovala na zákonech, které mají přežít tuto vládu, jako je například důchodová reforma. Dnešní 17hodinová schůze podle Schillerové nebyla občanům k ničemu. 

„Jsme rádi, že vláda nezískala nedůvěru. Jsme rádi, že vláda měla možnost složit účty Poslanecké sněmovně za své roční působení. Myslím, že to mělo i vliv na konečné hlasování. 85 hlasů pro vyslovení nedůvěry vlády, není dobrý výsledek,“ narážel Faltýnek na to, že opozice nedala ve Sněmovně ani všechny své hlasy.  

„Je symbolické, že hlasování vyšlo na den přesně od jejího jmenování. Doufám, že se nám podařilo přesvědčit jak Poslaneckou sněmovnu, tak i voliče,“ doplnila Faltýnka Schillerová.

4:43
27. 6. 2019

„Je to selhání a ostuda této demokratické a tradiční strany v české politice,“ vzkázal ČSSD předseda opoziční ODS Petr Fiala. Právě blok pěti demokratických stran apeloval na poslední chvíli na sociální demokraty, aby si rozmysleli podporu vládě pod vedením Andreje Babiše.

Další hlasování může podle Fialy přijít ve chvíli, kdy by byl premiér Andrej Babiš obžalovaný v kauze Čapí hnízdo, nebo pokud by se na základě auditních zpráv Evropské komise prokázal střet zájmů předsedy hnutí ANO.

„Neplýtvali jsme časem. Budeme si muset pravděpodobně podobné schůze ještě zopakovat,“ navázal na Fialu šéf Pirátské strany Ivan Bartoš v narážce, že očekává v letních měsících začátek soudu s Andrejem Babišem.

„Je povinností premiéra této země, aby konal podle ústavy. Pane premiére, nebuďte „srabiš“, jděte do toho, je to vaše povinnost, nejen vůči této vládě, ale také vůči občanům této republiky,“ narážel předseda KDU-ČSL Marek Výborný na fakt, že premiér netlačí na prezidenta, aby konal ohledně výměny ministra kultury.

„Budeme bojovat takto neúnavně i v budoucnu,“ ujišťovala po skončení hlasování místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana zůstává dál u moci vláda zájmů Andreje Babiše, nikoli vláda zájmů České republiky. „Nevím, čí je to vítězství. Nebylo to vítězství pro občany České republiky,dodal Rakušan. 

4:26
27. 6. 2019
!

Oficiální výsledky o hlasování nedůvěře vládě vyhlásila ověřovatelka schůze Poslanecké sněmovny Jana Černochová z ODS. 

Pro vyslovení nedůvěry vládě nakonec hlasovalo 85 poslanců. 

Proti návrhu se vyslovilo taktéž 85 poslanců. 

Při hlasování se zdrželo 12 přítomných poslanců. 

A při hlasování nebylo přítomno 12 zákonodárců. 

Mimořádná schůze Poslnecké sněmovny skončila téměř po 17 hodinách od jejího začátku. Znovu se poslanci mají v plánu sejít až v červenci. 

4:13
27. 6. 2019
!

Hlasování o nedůvěře vládě trvalo v Poslanecké sněmovně 18 minut. Ověřovatelé potřebují na definitivní sčítání hlasů deset minut. Podle předběžných výsledků reportéra Blesk Zpráv, který je stále v Poslanecké sněmovně, se ale žádné překvapení konat nebude. Menšinová vláda ANO a ČSSD udržela důvěru. Hlasy jí dali všichni přítomní poslanci koaličních stran. Komunisté se zdrželi. 

Poslanci přitom chyběli ve Sněmovně oběma táborům. 

3:52
27. 6. 2019
!

Je krátce před čtvrtou ráno a poslanci se konečně dostali k hlasování o nedůvěře vládě. Schůze Sněmovny začala před více než 17 hodinami. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vylosoval jméno poslankyně Věry Adámkové. Od kterého hlasování začne. Všichni přítomní se musejí jednotlivě po jménech postavit a říct, zda jsou PRO nebo PROTI návrhu. K sesazení vlády potřebuje opozice 101 hlasů.  

3:34
27. 6. 2019

Až po 17 hodinách od začátku schůze k vyslovení nedůvěry vlády vystoupil první zástupce KSČM. Strana tím pověřila svého předsedu a místopředsedu Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa. 

Právě o hlasy KSČM se menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD opřela loni v červenci při hlasování o důvěře vládě. 

Filip odůvodnil hlasy pro vládu i tím, že ministerský tým plní body, ke kterým se komunistům zavázal. 

„Vzhledem k tomu, že chceme, aby Česká republika byla stabilním státem, nemáme zájem na tom, aby se do politiky vraceli ti, kteří tuto zemi zadlužili. KSČM nemá žádný důvod, aby hlasovala pro vyslovení nedůvěry této vládě,“ řekl na závěr diskuse Filip. Komunisté se zdrží finálního hlasování.  

3:21
27. 6. 2019

„Nemyslím si, že může být tolerováno, aby v čele vlády, v čele České republiky stál bývalý člen STB,“ začala své vystoupení v tu chvíli poslední přihlášená do rozpravy - bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

„Druhá věc, Andrej Babiš je trestně stíhaný premiér,“ přidala Němcová další důvod, proč bude hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. Mezi další důvody mimo jiné Němcová přidala i fakt, že vznik vlády umožnila KSČM. Jako pátý důvod uvedla Němcová rekordní státní represi, která je zaměřena především podle političky na menší živnostníky.

3:11
27. 6. 2019

„To se prostě nedělá, prosím pěkně to je fuj,“ kritizoval Ondřeje Závodského, autora knihy, ze které citoval Jurečka. Závodský byl náměstek ministra financí Andreje Babiše, dnešního premiéra. Podle Kalouska je nepřijatelné, že bývalý vysoký státní úředník citoval z porad, když byl v úřadu. Podle Kalouska měl Závodský buď z úřadu odejít, když něco takového slyšel, nebo měl mlčet.

„Měli bychom trvat na nějaké etice státních úředníků. Můžu to místo opustit a pak to říkat, ale nemůžu být vyhozen, a pak to říkat,“ odvětil Kalousek Jurečkovi, který si vzal osobně slova Kalouska, že citoval ze zmíněné knihy.  

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na jednání o nedůvěře vlády (26.06.2019)
3:01
27. 6. 2019

Marian Jurečka používal ve svém vystoupení hrubé výrazy, když údajně citoval premiéra Andreje Babiše, jak mluví při různých jednáních ať už s bývalými náměstky, či při jednání vlády. Padala slova jako například ko*ot. Jurečka prý citoval z právě zveřejněné knihy.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) Jurečku okřiknul, aby takto hrubě při jednání Sněmovny nemluvil a nepoužíval sprostá slova.

„Cituji předsedu Vašeho hnutí, pane předsedo,“ odvětil Jurečka Vondráčkovi a pokračoval dál.

2:53
27. 6. 2019

Premiér Andrej Babiš už několik desítek minut není v sále Poslanecké sněmovny. Poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL) prý uvažoval nad tím, že by nechal Babiše procedurálně zavolat zpět do sálu. V tak pokročilou hodinu si to ale podle svých slov rozmyslel. Ve svém vystoupení Jurečka mluví, jako by předseda vlády v sále seděl.  

„Vidíte jen to, co chcete vidět, ale před pravdou prostě utéct nejde,“ mluvil k nepřítomnému Babišovi, kterému například vyčítá přístup k životnímu prostředí a připomněl mu jeho výrok z Bruselu, že nechce řešit klima s výhledem do roku 2050. 

2:41
27. 6. 2019

Řada přihlášených do rozpravy nebere v Poslanecké sněmovně konce. O slovo se přihlásili další dva poslanci. Svůj slib z twitteru nedodrží bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. 

2:34
27. 6. 2019

Místopředseda ODS Martin Kupka kritizoval vládu za přípravu Digitálního Česka. Ministři podle Kupky v přípravě digitalizace zaostávají. Babišův tým označil za vládu marketingových klamů.

2:26
27. 6. 2019

„Je něco dobrého na této levicové vládě sociálního inženýrství. Je něco dobrého na vládě, která stále přikazuje, nařizuje a reguluje?,“ položila řečnickou otázku ve své řeči Zuzana Majerová Zahradníková, která nedávno opustila ODS a vstoupila do hnutí Trikolóra, kterou založila s Václavem Klausem mladším.

Vládu nepodpořila, ani když byla v ODS, a nepodpoří ji ani nyní.  

2:10
27. 6. 2019

„Chci vás upozornit, že tu budeme ještě dlouho.  Pokud se budete rušit, budeme tu ještě déle,“ vyzval krátce po druhé hodině ranní ostatní poslance ke klidu místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel (z ČSSD).

Slova se následně ujal ministr školství Robert Plaga, který mluví o financování sportu.

Do diskuse se v tuto chvíli přihlásil další z poslanců. O slovo v rozpravě se tak hlásí sedm zákonodárců. 

1:48
27. 6. 2019

„Ještě toho mám hodně, ale pan premiér už mi říká ježíšmarjá. Už tu na mě všichni pokřikují, ať jdu pryč, tak já jdu,“ řekla po svém zhruba 20minutovém vystoupení ministryně financí Alena Schillerová, když opět vysvětlovala, co vše ve svém úřadu připravuje, nebo už zavedla, včetně digitální daně. A tak ministryně a vicepremiérka svou řeč ukončila a odešla.  

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) často poslancům a poslankyním vysvětlovala jak nakládá s penězi ze státního rozpočtu. (26. 6. 2019)
1:33
27. 6. 2019

Pokročilá hodina se na poslancích ve Sněmovně pořádně podepsala. Po 15 hodinách jednání například bývalou ministryni spravedlnosti Taťánu Malou z hnutí ANO přepadl spánek přímo v jednacím sále. Unaveně vypadal i lékař Rostislav Vyzula. 

Pokročilá hodina ve Sněmovně se na poslancích pořádně podepsala ( 27. 6. 2019)Pokročilá hodina ve Sněmovně se na poslancích pořádně podepsala ( 27. 6. 2019)Pokročilá hodina ve Sněmovně se na poslancích pořádně podepsala ( 27. 6. 2019)Pokročilá hodina ve Sněmovně se na poslancích pořádně podepsala ( 27. 6. 2019)Unaveně vypadal po celém jednacím dnu také poslanec Rostislav Vyzula (ANO) (27. 6. 2019)Pokročilá hodina ve Sněmovně se na poslancích pořádně podepsala ( 27. 6. 2019)Unaveně vypadal po celém jednacím dnu také poslanec Rostislav Vyzula (ANO) (27. 6. 2019)Poslance dlouhá diskuse před nedůvěrou vládě pořádně unavila. Takto to ve Sněmovně vypadalo krátce před půl druhou ráno - tedy 15 hodin po začátku jednání (27. 6. 2019)Hodina pokročila. I poslanci už jsou před hlasováním o nedůvěře vládě pořádně unavení. Poslankyně Barbora Kořanová z hnutí ANO se odpoledne dobře bavila, po půlnoci už ale pořádně zívala (27. 6. 2019)Bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) to "zabila" přímo v jednacím sále. 15 hodinová diskuse ji evidentně vyčerpala (27. 6. 2019) Poslance dlouhá diskuse před nedůvěrou vládě pořádně unavila. Takto to ve Sněmovně vypadalo krátce před půl druhou ráno - tedy 15 hodin po začátku jednání (27. 6. 2019)Bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) to "zabila" přímo v jednacím sále. 15 hodinová diskuse ji evidentně vyčerpala (27. 6. 2019)
0:40
27. 6. 2019

Je po půlnoci. Poslanci a poslankyně tak budou o nedůvěře menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD hlasovat symbolicky přesně rok poté, kdy kabinet jmenoval prezident Miloš Zeman. Podle propočtů by měla vláda hlasování ustát. Schůze Sněmovny přitom v tuto chvíli začala už před více než 14 hodinami. 

0:34
27. 6. 2019

„Ve svém příspěvku jsem poukázala na to, co se za poslední rok v sociální oblasti podařilo. Co jsem se dozvěděla? Že jsem arogantní a hloupá. Ta reakce sama osobě vypovídá o úrovni debaty v této Sněmovně,“ odpověděla Maláčová na svou kritiku.

Zároveň se také divila těm, kdo jí jako ministryni práce a sociálních věcí vyčítají, že řeší dávky. Černochové, která o ní řekla, že je hloupá, Maláčová vzkázala, že se na ni nezlobí.

„Neberu si to osobně, je to zapálená opoziční rétorika, ale myslím si, že to do slušné debaty nepatří,“ uzavřela.  

0:30
27. 6. 2019

Své ministryně a místopředsedkyně ČSSD Jany Maláčové se zastal šéf strany a vicepremiér Jan Hamáček. 

„Prosím všechny, kterým leží na srdci osud sociální demokracie, aby to nechali na nás, a prosím, abychom se zde neuráželi."

0:28
27. 6. 2019

„Jaké to je pracovat pro trestně stíhaného premiéra. Jaké to je pracovat ve vládě, když vám nechtějí šest týdnů vyměnit ministra. Neodvádějte pozornost. Vy sloužíte Andreji Babišovi, my ne,“ rozčílila šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjuru ministryně práce a sociálních věcí Maláčová. Vystupovala podle něj prý arogantně a odváděla pozornost od toho, proč se Sněmovna sešla k hlasování o nedůvěře vládě. 

Jednání sněmovny o nedůvěře vládě Andreje Babiše se protáhla daleko za půlnoc. (26. 6. 2019)
0:24
27. 6. 2019

Do ministryně se pustila také poslankyně hnutí ANO. „Stavíte se do role obhájkyně rodin, ale pokud vím, tak se vám ta koncepce v minulém období moc nepovedla, protože se nedostala ani do Sněmovny,“ pustila se do své koaliční ministryně končící poslankyně Radka Maxová z hnutí ANO, která odchází na post europoslankyně do Bruselu. I Maxové jako šéfce sociálního výboru Sněmovny se nelíbí, že Maláčová svolává kulaté stoly k sociální politice ve dnech, kdy jedná plénum Sněmovny.

K hlasování o důvěře či nedůvěře Babišově vládě došlo v momentě, kdy ještě není jasno, jaký budou mít skutečný dopad auditní zprávy Evropské komise, dle kterých je nadále český premiér ve střetu zájmů. I to ale Babiš odmítá, tvrdí totiž, že vše udělal dle platných zákonů a především zákona o střetu zájmů, přezdívaného „lex Babiš“, na základě kterého převedl holding Agrofert do svěřenského fondu.

23. listopadu 2018 se přitom hlasování o důvěře vládě účastnilo celkem 182 poslanců, pro hlasovalo 92, proti 90. Z ANO bylo proti 76 poslanců a dva byli omluveni, plnou účast měli poslanci ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 i STAN.

ČSSD pevně za Babišem

Za Babišem přitom nadále stojí i koaliční ČSSD, i když jednání jejího poslaneckého klubu bylo podle informací Blesk Zpráv hodně bouřlivé. „Pokud bychom někdy chtěli vládu opustit, tak je tu způsob ve formě demise našich ministrů,“ vzkázal Blesk Zprávám šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Jan Chvojka. 

„Olej do ohně“ přilil prezident Miloš Zeman, který zřejmě nejmenuje místopředsedu ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury. Situaci s ním pojede ve čtvrtek na Vysočinu řešit šéf sociálních demokratů a vicepremiér Jan Hamáček. Večer pak bude následovat grémium strany

Video Odchod ČSSD ze sálu, Babišovo "proti návrhu" i ztracená náušnice: Sněmovna řešila nedůvěru vládě. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Kalousek mluví o velké mezinárodní ostudě

„Kdy jindy by měla opozice žádat vyslovení nedůvěry vládě, než v okamžiku, kdy předseda vlády opravdu dělá bezprecedentní ostudu své zemi v celé Evropě. Každý evropský poplatník dnes ví, že on se obohacuje z jeho peněz,“ míní šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek„To je naprosto bezprecedentní konflikt zájmů, který tady nikdy nebyl. A především obrovská mezinárodní ostuda. Pokud se nám podaří získat 101 hlasů, tak jsme té politické odpovědnosti dostáli. A pokud se nám to nepodaří, tak jsme jí dostáli také, jenom ji naši kolegové odmítnou,“ avizoval před hlasováním. 

Z protestu na Letné měl Kalousek velkou radost, demokracie nemůže existovat bez aktivních občanů, kterým to není jedno, podotkl Kalousek. Nevnímal však demonstraci jako podporu opozice proti vládě.

„Přišli protestovat proti tomu, že premiér se zpronevěřuje svému mandátu. Nikdo nezpochybňuje, že ANO bylo zvoleno na základě zásad demokratického právního státu, ale premiér ty zásady demokratického právního státu porušuje. K tomu nemá mandát. Když někdo se zpronevěří svému mandátu, tak by měl odstoupit. Ti lidé tam nedemonstrovali za nic jiného, než za férové prostředí demokratického právního státu, protože mají oprávněný pocit, že toto prostředí Andrej Babiš likviduje,“ uvedl.

Nebuďte „srabiš“, vzkázal premiérovi Výborný

V hlasování o nedůvěře selhala podle předsedy ODS Petra Fialy ČSSD. „Je to selhání a ostuda této demokratické a tradiční strany v České politice,“ uvedl na adresu sociálních demokratů šéf ODS Petr Fiala. Právě blok pěti demokratických stran apeloval na poslední chvíli na sociální demokraty, aby si rozmysleli podporu vládě pod vedením Babiše.

Další hlasování může podle Fialy přijít ve chvíli, kdy by byl premiér Andrej Babiš obžalovaný v kauze Čapí hnízdo, nebo pokud by se na základě auditních zpráv Evropské komise prokázal jeho střet zájmů.

„Je povinností premiéra této země, aby konal podle ústavy. Pane premiére, nebuďte „srabiš“, jděte do toho, je to vaše povinnost, nejen vůči této vládě, ale také vůči občanům této republiky,“ narážel předseda KDU-ČSL Marek Výborný fakt, že premiér netlačí na prezidenta, aby konal při výměně ministra kultury.

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana zůstává dál u moci vláda zájmů Andreje Babiše, nikoli vláda zájmů České republiky „Nevím, čí je to vítězství. Nebylo to vítězství pro občany České republiky,“ dodal Rakušan. „Budeme bojovat takto neúnavně i v budoucnu,“ ujišťovala po skončení hlasování místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Video Babiš: „Kdo si myslí, že já jsem nechal unést svého syna? To se všichni zbláznili?“ - Poslanecké sněmovna

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 18. července 2019 10:12 )

Ta prava svoboda vypukne az "Demokrati" pripusti ze "OPICE" z SPD ci KSCM jsou minimalne stene demokraticky zvoleni jak ty zbyvajici OPICE co si vali koule v Parlamentu!

houslista ( 29. června 2019 11:55 )

mamrat!! ty musíš být neskutečné hovado!! chudák tvoje rodina mít doma takové jelito!

marmat ( 28. června 2019 14:33 )

Zatím.....Ostatní PERLY na http­s://ib­.fio­.cz/ib­/tran­sparen­t?a=20­201117

marmat ( 28. června 2019 14:31 )

26.06.2019 0,10 CZK Bezhotovostní příjem DUŠEK LADISLAV
Bohužel jsem nenašel výběr Mináře z účtu MCHZS,když přiznal,že to je jeho jediný příjem

marmat ( 28. června 2019 14:28 )

26.06.2019 1 000,00 CZK Bezhotovostní příjem Petra Tobišková
Od začátku hlásá jedno a činí druhé (proti korupci zastrašováním a korupcí). JDI PRYČ a NEPŘEKÁŽEJ!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa