Klaus mladší „vykrádá“ ODS. Přechází k němu členové z Šestajovic, zrušili buňku

Autor: ČTK, blv - 
6. 6. 2019
16:14

Vyhodili jste Václava Klause mladšího z ODS, tak odcházíme – vzkázali členové stranické buňky v Šestajovicích svým kolegům do Prahy. A už oznámili, že chtějí pokračovat v novém politickém subjektu Trikolora hnutí občanů, které právě Klaus ml. založil. Předseda středočeské ODS Jan Skopeček řekl, že ho mrzí odchod jakéhokoliv člena ODS. O tom, že by stejný krok zvažovala další sdružení, neměl zprávy. Věří, že v případě Šestajovic půjde o výjimku.

Podle členů šestajovického sdružení je k opuštění strany přivedla dlouhodobá nespokojenost s tím, že se ODS pod vedením předsedy Petra Fialy posouvá do politického středu. Definitivní rozhodnutí padlo v pondělí při zasedání místního sněmu. Až doteď totiž doufali, že se ve straně zformuje konzervativní křídlo.

Vyloučení Václava Klause mladšího tuto naději pohřbilo a následná reakce předsedy strany na přijaté protestní usnesení utvrdila členy v názoru, že dnešní ODS už je jinou stranou než tou, do které vstupovali a kterou dlouhých 28 let volili,“  uvedli straníci. 

Podle  předsedy středočeské ODS opouštějí stranu jen jednotlivci a zároveň se hlásí noví zájemci o členství. „Nemám zprávy o tom, že by nějaké celé místní sdružení takto odešlo. Ale jestli se nemýlím, tak v Šestajovicích byli jen čtyři lidé, to je velmi malé místní sdružení,“ dodal.

Poslance za ODS a starostu Líbeznic Martina Kupku rozhodnutí šestajovické buňky nepřekvapilo. „Protože je osobně znám, nepřekvapuje mě, že šest členů místního sdružení Šestajovice opouští ODS. Jejich proruské názory, ale i jejich vlastní volební výsledky v obci nebyly pro ODS dobrou vizitkou,“ uvedl Kupka. Narážel tím na to, že ODS loni získala v šestajovickém jedenáctičlenném zastupitelstvu jediný mandát.

Klause vyloučilo z ODS vedení strany v polovině března. Podle Fialy o tom jednomyslně rozhodla výkonná rada, která mu vytkla mimo jiné dlouhodobé nerespektování hodnot, principů a programu ODS, veřejné útoky na členy sněmovní frakce a další straníky, podporu kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních volbách a výroky, které nejsou v souladu s programem strany.

Sněmovna poté v polovině dubna Klause odvolala z postu předsedy školského výboru. Po Klausově odvolání opustila poslanecký klub ODS a později i stranu Majerová Zahradníková. Odůvodnila to tím, že jí dlouhodobé směřování stranické politiky nebylo příjemné.

ODS má v jedenáctičlenném zastupitelstvu Šestajovic jen jedno křeslo. Na druhé straně byla v obci nejúspěšnější stranou při nedávných volbách do europarlamentu, svůj hlas jí dalo přes 26 procent místních voličů. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rentierskej ( 8. června 2019 14:44 )


tak "lidovou tvořivost" spojenou s humorem, to oceňuji!
možná, že "aj tak, by sa to dalo preložit."

kusinda1 ( 7. června 2019 12:14 )

myslím že tři strany by stačily,na muj vkus jich je nějak moc stejně nestojí zanic

kusinda1 ( 7. června 2019 11:59 )

Nehodí se do politiky ,despotický člověk ,volit nebudu,arogatní po otci .

hadraplan ( 6. června 2019 19:51 )

Klause jr.nevolím,jablko nepadlo daleko od stromu.Mladý je stejný jak starý.Jen tlachá a nic.Starý pohřbil co se dalo mladý vám nakrmí uši tím co chcete slyšet.

dolcevita ( 6. června 2019 19:39 )

Trikolóra, to jsou barvy českého národa. Bílých, žlutých a hnědých čechů. :o)

Zobrazit celou diskusi
Další videa