Klaus ml. mu byl na svatbě, půjde pryč za ním? Skopeček promluvil o „rebelství“ v ODS

11. 5. 2019
05:10

Je politikem, který je blízký Institutu Václava Klause. Od exprezidenta si vysloužil v minulosti nejednu pochvalu a vystupoval i na akcích, které Institut pořádal. Poslanec ODS Jan Skopeček tak čelil při rozhovoru pro Blesk Zprávy dotazu, zda je další na řadě, kdo opustí řady občanské demokracie poté, co v ní skončili vyloučený Václav Klaus mladší a poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. Skopeček hlasoval proti Klausovu vyloučení, Klaus junior mu ostatně byl i na svatbě. Považuje ho však za sprintera, který chtěl rychle doběhnout do nejvyšších pater ODS. Ale narazil.

Václav Klaus byl vyloučený z ODS a následovala ho poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. Teď spolu pracují na vzniku nové strany. Překvapil vás ten vývoj?

Nepřekvapuje mě to. Václav Klaus mladší, ať s ním může leckdo souhlasit i vášnivě nesouhlasit, tak je homo politicus a politický potenciál má. Je to člověk, který společnost rozděluje na zaryté příznivce a zaryté odpůrce, což je strategie, která v politice mnohokrát vyšla. Nepřekvapuje mě, že poté, co byl vyloučený z ODS, nechce svoji politickou kariéru zahodit a pracuje na vytvoření nového subjektu. Předpokládal jsem, že se tak stane.

Vy jste si byli poměrně blízcí v rámci ODS i v rámci poslaneckého klubu. Nepřemýšlel jste, že byste ho následoval?

Já jsem, a to je o mně známo, hlasoval proti výzvě poslaneckého klubu, aby byl Václav Klaus vyloučen, a to z mnoha důvodů. Část z nich byla osobnější povahy, další část povahy politické. Tušil jsem, že nám vznikne konkurence v pravé části politického spektra. Na druhé straně jsem nikdy o odchodu z ODS neuvažoval.

Jsem konzervativní člověk, v ODS jsem strávil řadu let, a to i ve chvílích, kdy jsme byli na dně, nebo kdy jsme v minulosti v mém středočeském regionálním sdružení neměli na růžích ustláno a prohrávali jsme vnitřní volby a nominace. Věnoval jsem nemalé úsilí i čas, abych si jistou pozici ve středních Čechách i v celé ODS vybudoval. Přirovnal bych to k tomu, a nemyslím to nijak zle, že Václav Klaus mladší působil typologií jako sprinter, který přišel do ODS a ve chvíli, kdy zjistil, že nemůže okamžitě vyrůst do nejvyšších stranických postů, tak raději začal přemýšlet o jiném projektu. Já si to prostě odpracoval a tuhle strategii chci využívat nadále. Chci budovat a upevňovat pozici, ze které budu slyšet a budu mít vliv.

Video Skopeček slavil znovuzvolení a také narozeniny - Jakub Veinlich
720p 360p

A budete si tu pozici chtít budovat i nadále v rámci ODS?

Ano, nepřemýšlím o jiném projektu či variantě. Necítím se v ODS nijak ostrakizovaný a na pozici uvnitř ODS si nestěžuji. Jsem místopředsedou poslaneckého klubu, členem výkonné rady, předsedou jednoho z nejsilnějších regionů uvnitř ODS. Mé názory jsou slyšet i díky roli ekonomického experta strany, takže v tomto smyslu se ta investice z dob, kdy jsem byl roky řadový člen a normálně stranicky pracoval bez jakýchkoliv postů, určitě vyplatila.

A žádný pokus od Václav Klause vás přetáhnout tedy nepřišel?

Asi kdybych chtěl, projevil zájem, tak bych měl k nově vznikajícímu subjektu dveře pootevřené. Ale přiznám se, že žádné detaily, ani hrubé rysy nového politického subjektu Václava Klause ml. neznám, nevím, jak ta strana bude vypadat, jak se bude jmenovat, kdo ji bude vedle Vaclava Klause mladšího tvořit. Řekl jsem rovnou po hlasování, které sice nedopadlo podle mých představ, že pro mě zůstává smysluplné být v ODS a prosazovat na této bázi program nízkých daní, tržní ekonomiky bez státních zásahů, racionální přístup k Evropské unii.

Chci v rámci ODS prosazovat obranu tradičních hodnot, jako je rodina tvořená mužem a ženou. To vše dělám, dělat v rámci ODS mohu a ODS je pro to nejlepší platforma. Jsem poměrně skeptický, a to i na základě zkušenostní z minulosti, že by nějaký nový, standardní pravicový subjekt mohl mít naději na úspěch. Vybudovat stranu na všech úrovních do posledního místního sdružení není legrace, pokud to nemá být jednorázový projekt. Nemám v úmyslu ODS opouštět. To by se musela dramaticky hodnotově změnit a obrátit. Pak by ji mé konzervativní, resp. liberální názory v klasickém slova smyslu začaly škodit a bránit v rozletu a to by možná byl ten čas o tom přemýšlet.

Video Klaus mladší: Do podzimu zhubnu pět kilo a založím stranu - Blesk TV
1080p 720p 360p

Máte také blízko k Institutu Václava Klause, který vede bývalý prezident. Nezaznívaly, kdybych měl použít parafrázi na slova exprezidenta, nějaké zlé větičky, že zůstáváte i nadále v ODS?

Přiznám se, že jsem s Václavem Klausem starším o tom neměl ještě příležitost mluvit někde v klidu mimo dosah publika, ale myslím, že jsme dospělí lidé a každý jsme zodpovědný za své životy a za svou politickou kariéru. Václava Klause staršího si nesmírně vážím, vždy mu budu loajální, spolupracoval jsem s ním. Na lidi, se kterými jsem spolupracoval a spolupracuji, nezapomínám.

I když budou útoky na Václava Klause staršího ze všech možných stran, včetně ODS, tak ho budu vždy bránit, protože je to člověk, který ODS založil a pravicové politice v naší zemi vtiskl smysl. Provedl úspěšný přechod z komunismu k tržní ekonomice a demokratické společnosti. To si úctu zasluhuje a já to vždy budu hájit. To, že v některých případech budou osobní animozity mezi ním a některými představiteli ODS, je možné, mně to radost nedělá, ale pro mě to není nějaký signál, že bych se snad k Václavu Klausovi začal chovat jinak. Asi bych nebyl lidsky a osobnostně v pořádku, kdyby tomu bylo jinak.

A právě proto, že jste takto loajální k bývalému prezidentovi a byl jste i proti vyloučení Václava Klause mladšího z poslaneckého klubu, nejste braný v rámci ODS tak trochu za rebela?

Nemám pocit, že jsem rebel. A to z jednoho prostého důvodu. Velmi klidně, nehystericky a velmi detailně jsem svým kolegům vysvětlil, proč nebudu hlasovat pro vyloučení Václava Klause ml. Myslím, že většina kolegů měla pro mé vysvětlení pochopení a oceňovala, včetně pana předsedy Fialy, jistou míru mé otevřenosti. Věřím, že ocenili i to, že když mám nějaký silný postoj, názor, o kterém jsem přesvědčený, že jsem schopen ho hájit, i když zrovna není populární či většinový. Na druhou stranu bych to řekl a choval bych se tak i v případě, že by mě to mělo aktuálně uškodit. Ale nemyslím si, že se tak stalo. 

Mluvil jste o tom, jak jste si budoval pozici v rámci strany, ale i středočeského regionu ODS. Po evropských volbách může nastat ale situace, kdy do Sněmovny nastoupí bývalý šéf středočeského regionu a někdejší ministr Petr Bendl, protože může nahradit Veroniku Vrecionovou, která kandiduje do Bruselu. Právě s Bendlem jste ale v ODS bojoval. Neobáváte se proto jeho možného nástupu?

Petr Bendl je první náhradník, takže je logické, že v případě úspěchu Veroniky Vrecionové nastoupí do Sněmovny on. Já s tím nemám žádný problém. Jednou jsme proti sobě kandidovali, ale to je ve straně normální, jinak jsme si nikdy neublížili. V tomhle smyslu mě možný návrat Petra Bendla nepoškozuje. Ano byl jsem to tehdy já, kdo přebíral středočeskou ODS po Petrovi Bendlovi, který už tehdy nekandidoval, ale já to nechápal jako nějaké nepřátelské převzetí. Nejsem z těch, kdo by dřívější čelné představitele ODS chtěl zašlapávat, naopak si myslím, že by své místo ve stranickém životě měli mít i po odchodu z nejvyšších postů.

Video Skopeček zkusil kouřit ve 14 letech. Před volbami se představil v pořadu Blesk Zpráv s tehdejší snoubenkou, dnes již manželkou - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

junkiexl ( 13. května 2019 00:49 )

Fuj! Fuj! Fuj! To je hnus! Proc se na to politicke porno mame divat?

tomik007 ( 11. května 2019 20:57 )

SAMEJ INSTITUT - ale makat nechce nikdo

anonym01 ( 11. května 2019 20:31 )

A SUDRUH LANGER NEMA POTREBU?

anonym01 ( 11. května 2019 20:27 )

BOOZE TY SEREDNY SMAJLIKY. ZASTRC TEN RUDEJ JAZYK. FUJ§

anonym01 ( 11. května 2019 20:25 )

MNE STACI JEDNO KOBLIHOVY HNUTI.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa