Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Klaus po vyhazovu syna řekl, kdo mu pije krev. Zmínil hlupáky i svůj návrat

Autor: Vera Renovica - 
19. března 2019
12:00

Strana, kterou před 28 lety zakládal, dala vale jeho vlastnímu synovi. Exprezident Václav Klaus (77) teď říká Blesku: Kdybych to ještě stíhal, jdu do voleb proti ODS a Vašek jde se mnou. A nad partají »modrého ptáka« v režii Petra Fialy (54) láme hůl…

Berete si osobně, co se děje vašemu synovi, poslanci Václavu Klausovi mladšímu (49)?

Je to můj syn a odehrává se to ve straně, kterou jsem založil. Když říká, že se zakládala u nás v kuchyni, tak má víceméně pravdu. Ale myslím, že umím přísně oddělit osobní věci od politických. Pro mě to, co se odehrálo, je politický fenomén a já ho tak hodnotím.

Znamená to, že kdyby se něco podobného stalo komukoliv jinému v ODS, tak byste se jej zastal stejně tak hlasitě?

V principu ano, i když ‚komukoliv jinému‘ je strašně nejasný pojem. Kdyby někdo vylučoval paní Němcovou (Miroslavu, pozn. red.), tak bych asi proti tomu nevystupoval. Že to má osobní složku, ta má kritika, to je samozřejmě jasné. I v televizi jsem jasně řekl, že v ODS se za mě nevylučovalo a názory tam vždycky byly nejrůznější.

Exposlanec František Laudát nyní napsal, že máte krátkou paměť. Vy osobně jste prý nevylučoval, ale v ODS se rušily celé oblastní a místní organizace.

Nemám tak geniální paměť jako pan Laudát, který byl zvláštní osůbkou ODS. Nevybavuji si, že by se rušily organizace nebo oblasti. To si myslím, že vzniklo až dlouho po mně.

Byly však masové odchody lidí, kteří s vámi nesouhlasili. Vypadaly jako dobrovolné, ale…

Prohlašuji zodpovědně, že žádné vylučování nebylo. Tečka! Jestli se myslí rozkol ODS v rámci sarajevského atentátu na konci roku 1997, to byl jiný fenomén. Tam se jedna skupina uraženě rozhodla z ODS odejít, ale rozhodně je nikdo nevylučoval.

Video  Exprezident Klaus promluvil o vyhazovu syna z ODS a tvrdě zkritizoval její vedení  - Blesk - Karel Kopáč a Vera Renovica
Video se připravuje ...

Jak si myslíte, že kauza »atentát na Klause mladšího« ODS ovlivní do eurovoleb?

Je mnoho lidí, mně docela blízkých kamarádů, kteří už řadu let říkají: I kvůli tobě od nepaměti volím ODS, i když stále s větším sebezapřením, ale teď už teda nebudu. Já myslím, že toto je nový fenomén, který ta kauza přinesla.

Pro televizi jste nedávno uvedl, že doufáte, že před evropskými volbami přijde subjekt, jehož názorům byste rozuměl. To vzbudilo paniku, že zakládáte stranu…

Já myslím, že to vyloučení mohlo být až tři týdny dřív. Kdyby přišlo, tak bych stihl buď sám, nebo spolu s ním nějaký takový subjekt založit (termín pro podání kandidátních listin hnutí či stran je dnes, pozn. red.). Ale za dva tři dny se to stihnout nedalo.

Vy, euroskeptik, jste byl tak rozhněvaný, že byste se účastnil eurovoleb?

Ano.

Ale tak budou i další volby, ještě můžete.

Vždyť ano, taky není konec světa.

Takže to nepřímo potvrzujete, že se nějak vložíte do politiky.

Ne. Nepřímo to nevylučuju.

Je nějaký recept, něco, co byste té své bývalé straně poradil?

Otázka je, jestli je ta dnešní ODS změnitelná, anebo ne. Člověku se taky pořád nechce vyzývat k revoluci. Někdo si pořád myslí, že by mohlo dojít k samovývoji uvnitř té strany, ale mně se zdá, že skoro ne.

Takže žádné rady?

Já myslím, že oni by mě ani neposlouchali.

Vy jste ODS založil v roce 1991, o 12 let později jste z ní vystoupil. Jak se díváte na něco, co jste vytvořil, ale už je tam úplně jiné obsazení? To je jako bývalá kapela v jiném složení.

Že je politická strana živý organismus, který se vyvíjí, stárne, obměňuje, to každý předseda musí vědět. ODS měla nějaké kmenové buňky, o kterých jsem přesvědčen, že jí dávaly její základní charakteristické rysy. Ty byly narušeny s Mirkem Topolánkem, a pak úplně vymazány dnešním předsedou Fialou.

Co myslíte těmi buňkami? Ideologii?

V každém případě. Ale vycházejme z těch tří písmen ODS, tedy Občanská demokratická strana. A to písmenko D v názvu, tedy demokratická, to se mi zdá naprosto klíčové. To je to hlavní slovo, jež je zvráceno v tom evropském liberálním stylu, který sem zavlekl pan Fiala. Myslím, že s panem Fialou a dalšími je to strana jiná. Tak ať se přejmenuje a ti lidé hlásají názory, které považují za správné.

Je ještě něco jiného, co byste panu Fialovi vyčetl, krom té nedůslednosti vůči ideologii, již vy považujete za »odéesáckou«? Zase dovedl ODS z pokraje volitelnosti na druhé místo v posledních sněmovních volbách.

On vždycky hrál na Evropu. V ODS v podstatě nikdy nebyl, to je světový rekord, aby se někdo stal předsedou strany a v té straně byl jen chvíli (Fiala je předsedou od roku 2014, do ODS vstoupil na konci roku 2013, pozn. red.). To je něco nemyslitelného, normálně se mělo vždycky za to, že musí každý člověk začít od píky a postupovat, aby se k tomu vrcholu nějak dostal.

I to je velmi specifické v případě pana Fialy, který už přišel s hotovými názory a neprošel tou normální stranickou diskuzí, léty soubojů o prosazení svých názorů. Bylo to ve chvíli paniky, kdy po předsedovi Topolánkovi, který skončil podivným způsobem, skončil druhý předseda (Petr Nečas, pozn. red.) vpádem Ištvánových mužů na Úřad vlády. Při panice ODS a zoufalém hledání se někomu pan Fiala v první chvíli zdál jako nadějné řešení. Historie ukazuje, že to tak nebylo.

Video  Benda: Klaus ml. se sám rozešel s ODS, chce vystoupení z EU 
Video se připravuje ...

Klaus mladší tvrdil, že ho kvůli jeho osudnému výroku budou považovat za antisemitu. Je antisemitský?

Určitě ne. Syn pouze popsal bezmoc vůči Evropské unii při povinném přijímání naprosto bezcenných a degradujících zákonů. To přirovnání bylo o pasivitě dnešního českého poslance, který má sen o jakémsi svébytném státě. Příměrů, jak svázané ruce mají poslanci ve svém hlasování, můžeme zvolit padesát devět a Vašek řekl, že mu to připomíná svázané ruce židovských představitelů, kteří rafinovaností nacistických šéfů dostali za úkol, aby si sami vybrali, koho pošlou do transportu, s tím, že bylo jasné, že pokud si je nevyberou, nacisté přijedou, prvních sto lidí vezmou a odvezou je beztak.

Jestli to je nejnutnější příklad, to asi ne. Já jsem mu i řekl: ‚Proč se pouštíš na tuto půdu? Usnadňuješ to některým hlupákům, kteří toho využijí proti tobě.‘ Ale nic antisemitského na tom nebylo.

Jak mimochodem reagoval Klaus ml. na vaši výtku?

Nechci mluvit za něj. Jen jsem mu řekl, že ten příměr je zbytečný a je to nadbíhání si na kritiku paní Udženijí a paní Němcových a dalších výlupků v ODS. Samozřejmě to od něj byla trochu hloupost, ale že by to myslel nějak špatně, to opravdu vylučuji.

Podobně neuvážené výroky už v minulosti »odstřelily« tehdejšího šéfa ODS Mirka Topolánka. Ty antisemitské nebo nějak problematické dle vás byly?

Odpovím obecně. Já považuju obviňování kdekoho kdekým, že to je novodobý Hitler, za hlouposti. To jsou pro mě bezcenné výroky. Ale nic takového Vašek neřekl.

No nedávno váš syn přirovnal reformu EU z pera francouzského prezidenta Macrona k Mein Kampf (v překladu Můj boj) od Adolfa Hitlera…

Já jsem také měl polemiku s tím šíleným manifestem pana Macrona. Macron tam říká, že jeho boj s Unií je takový nebo makový. A já jsem napsal ve svém článku »Jeho boj: chce se mi říci Mein Kampf«, protože to jsou stejná slova. Samozřejmě tím implikuju něco s Hitlerem spojeného. Přiznám se vám, že jsem velmi váhal, zda to vyškrtnout, ale nakonec jsem se rozhodl to tam nechat, protože Macron mi pije krev tak, že si myslím, že toto bylo potřebné říci.

Tak jak se v tom vyznat? Mají politici takové příměry klidně používat? Anebo radši ne, ať už jen z opatrnosti?

Příměr je prostě vždycky nadsázka. Každý příměr kulhá. Člověk si vypomáhá tím příměrem. Měl by zvažovat, který je vhodný pro tu chvíli, a který ne. Ať to prostě každý dělá sám na svoji zodpovědnost.

A když jste Václav Klaus mladší, ve straně tak trochu otloukánek, a použijete něco takového… Nenahrává to těm spekulacím, že se chtěl nechat vyhodit už dlouho?

Rozhovor, s nímž jsem ochotně souhlasil, neměl být o mém synovi, ale o ODS, která je zásadnější téma. Mě trápí, že ta ODS zoufale dopadla se svým dnešním vedením, které je tak bezbarvé, jak snad nic ještě bezbarvého nebylo. Myslím si, že abych ho tu diskutoval, by si nepřál ani můj syn. On by se raději obhajoval sám (Klaus byl na zahraniční cestě, pozn. red.). Ale jeho vyloučení ze strany v nepřítomnosti mě motivuje po dlouhé době cokoliv říkat k ODS.

cyrilko ( 20. března 2019 17:26 )

Starý Klaus aj s jeho podareným synom by už mali zaliezť niekam pod zem. Tu je vídejko, kde Klaus obhajuje ako socialistický tvorca ekonomiky plánované hospodárstvo a nebezpečenstvo trhu. Tu je pravda o tomto ***ovi. Klaus pár dní pred sametovou revolúciou. https://www.youtube.com/watch?v=1Q2cdV0vV2Q

oldedek ( 20. března 2019 13:01 )

Ta rodina Klausů je teda "NĚCO" - ta už nás v Česku a to bez jakéhokoliv ohledu na ÓDéeS ale stála prachů, špatné nálady a zklamání většiny lidí očekávající radostnou budoucnost bez komunistů, pořádek a spravedlnost - všechno to, co si lidé představovali, tito "JÁSCI" úmyslně zkazili ... Starej ještěr kromě jiných "hodnot", je kromě jiného světem uznávaný kapesní zloděj, Liliána nám za pěknej "prezidentskej" plat "ochránila" ve své funkci banky před vykradením a "malej" Venca už promyšleně a populisticky provokuje tak, jak je z domova zvyklej ... Prostě genitálové !

petr12 ( 20. března 2019 10:58 )

V ODS zustanou zloději,křiváci,netáhla,nevzdělanci,zloději rohlíku,duchodci a pitomci!!

mazden ( 20. března 2019 06:55 )

Správně.

karlos107 ( 20. března 2019 05:38 )

Diginka ty budeš dobrá wagína !!! Co pro stát udělal ožralec Havel ?? Ty nevidíš soudružko, těch lidí, co žijí od výplaty k výplatě, důchodců, co nemají na léky, natož na stravu, bezdomovce, co je jich plné ulice? To nevidíš co tu ukkuurrvvenec Havel zanechal ??? Tak vyjdi ven a sundej ty růůžové brýýýle ty píííííííííííííčo !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud