Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

ODS rozhodne o osudu Klause ml. bez něj. Sílí spekulace o jeho vyhazovu

Autor: štef - 
15. března 2019
17:15

Výkonná rada občanských demokratů bude v sobotu posuzovat výzvu k odchodu Václava Klause mladšího z poslaneckého klubu. On sám na jednání ale pozvánku nedostal. Zatímco o poslanecký mandát ho strana připravit nemůže, už brzy by se mohl rozloučit s postem šéfa školského výboru dolní komory – a příplatkem, který mu za jeho vedení náleží. Navíc sílí spekulace o jeho vyloučení ze strany, dobrovolně Klaus ml. z ODS odejít odmítl.

Širší vedení ODS se situací kolem Klause ml. kvůli jeho výrokům bude zabývat po ideové konferenci v Praze. Předseda strany Petr Fiala v pátek novinářům řekl, že k jeho pozvánce na jednání nevidí důvod. Podle něj Klaus dlouhodobě poškozuje obraz strany. Spekuluje se proto i o tom, že by mohl být z ODS vyloučen. Sám Klaus se nad nepozváním nepodivuje, bez dalšího k tomu napsal, že členem výkonné rady není.

Kubera: Klaus ml. chce být mučedníkem

Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) by měl Klaus ml. od občanských demokratů odejít dobrovolně, jak řekl pro Právo. Ani on si ale nemyslí, že by to syn exprezidenta a jednoho ze zakladatelů strany udělal dobrovolně.

„Pro svou další politickou kariéru potřebuje být vyloučen. Když ho vyloučí, tak mučednictví je velmi oblíbené a Václav Klaus ml. to umně využije a získá na tom body,“ uvedl Kubera pro Právo. Výrok o židovských transportech na plénu Sněmovny považuje za nešťastný a zbytečný, i když sám ho bere jako vtip.

„Václav Klaus ml. to myslel dobře a bral to jako žert, ale někdy je to opravdu složité. Sám s tím mám občas potíže, protože v dnešní době přehnané korektnosti je to o to nebezpečnější,“ prohlásil pro Právo Kubera.

Dolínek: Ať skončí jako šéf školského výboru

Poslanec Petr Dolínek (ČSSD) požaduje odvolání Václava Klause mladšího z pozice předsedy školského výboru. Návrh na jeho sesazení chtěl předložit v pátek ve Sněmovně. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura ale Dolínka požádal, aby svůj návrh stáhl. Důvodem je právě sobotní rozhodování o budoucnosti Klause mladšího.

„Hovořil jsem s panem předsedou klubu ODS Zbyňkem Stanjurou s tím, že se nejprve chce výkonná rada sejít ohledně postavení Václava Klause mladšího ve straně. Požádal mě, zda bych mohl s tím návrhem počkat na pozdější dobu. Chtějí si to jako strana nejdříve vyřešit. Tak jsem panu Stanjurovi vyšel vstříc,“ řekl Petr Dolínek pro web Echo24.cz.

Rozhodnutí o odvolání Václava Klause mladšího z postu předsedy školského výboru se tak odsouvá na další jednání Sněmovny, které se uskuteční v dubnu.

Junior našel zastání u otce

Poslanecký klub ODS se ve středečním usnesení distancoval od úterních Klausových slov, kdy přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Zároveň se klub za výroky omluvil a Klause mladšího vyzval k odchodu. Ten to ale odmítá.

Na výzvy k odchodu Klause mladšího z poslaneckého klubu reagoval jeho otec. Bývalý prezident a dlouholetý šéf ODS Václav Klaus starší ve čtvrtek prohlásil, že strana směřuje k politické bezvýznamnosti. Podle něho musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana. Klaus mladší tyto výroky nekomentoval.

venca3389 ( 17. března 2019 10:38 )

ML. Klaus je super mluví vždy pravdu a byl mezi posledníma kterému fandím .Po odchodu už nemá cenu ODS volit a hlavně ne kvůli Fialovi a Němcové ty by si měli zamyslet sami nad sebou , kdo ODS NIČÍ, nebo at si udělají svoji stranu podrazáků a rozkrádačů státu. . U Jílkový byl Fiala ve čtvrtek tak lživej , vylhanej , mstivej , pomlouvačnej , hnus jak rád by dělal prezidenta nebo premiera až jsem to přepnul na to se nedalo koukat . Tomu chcete dát hlasy pri volbách NE a NE a NIKDY už je známe modrý ptáky , po nich potopa a 40kč důchodu !!!!!!!!!!!

hejhej ( 16. března 2019 13:14 )

ODS jedná po vzoru bývalé KSČ, však jich tam mají pořád požehnaně, kdo nejde s námi, jde proti nám. V této demokratické žumpě nesmí člen vyslovit svůj názor. Každý jiný názor než ten, který schválí Fiala, Stanjura a Němcová není demokratický. Jen tak dál ODS žumpo, po volbách si ani neškrtnete, body vám získával především pan V. Klaus ml.

oldedek ( 16. března 2019 12:06 )

Ta rodina Klausů je teda "NĚCO" - ta už nás v Česku a to bez jakéhokoliv ohledu na ÓDéeS ale stála prachů, špatné nálady a zklamání většiny lidí očekávající radostnou budoucnost bez komunistů, pořádek a spravedlnost - všechno to, co si lidé představovali tito "JÁSCI" úmyslně zkazili ... Starej ještěr je kromě jiných "hodnot" světem uznávaný kapesní zloděj, Liliána nám za pěknej "prezidentskej" plat "ochránila" ve své funkci banky před vykradením a "malej" Venca už promyšleně a populisticky provokuje tak, jak je z domova zvyklej ...

1917 ( 16. března 2019 10:06 )

I když pana Kuberu beru jako takového klauna tak v případu Klause jun. má pravdu. Jablko nepadlo daleko od stromu a v arogantnosti starého daleko předčil, i když v mnoha věcech má pravdu. On nikdy neustoupí, pravdu má jen on a o to vyloučení přímo prosí aby mohl být mučedníkem a hrát to do karet oběma. Jak starému, tak mladému. A jsem přesvědčen , že pro tento stát stačilo co s ním provedl jeden Klaus a ten už by měl jí jen krmit holuby! Dost bylo Klausů!!!!!!

marmat ( 16. března 2019 09:37 )

petr12: OK..Snad bojovník proti EET zaleze do boudy...u Jílkové to sklidil proti Babišovi ve čtvrtek jako NIKDO !!! Z posledních sil ještě "pan profesor" pomluvil premiérovi JEHO výběr publika !!!! To je konečná

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud