Klaus po tlaku na vyloučení juniora zlomil hůl nad ODS. A sní o nové pravici

Aktualizováno -
14. 3. 2019
14:14
14. 3. 2019
12:30

Jako nepřekvapivou vnímá bývalý prezident Václav Klaus výzvu vedení ODS a jejího poslaneckého klubu, podle které má jeho syn Václav sněmovní klub opustit. Starší Klaus je jedním ze zakladatelů ODS, ale už dříve se s ní rozešel, Klaus ml. dráždí spolustraníky svými ostrými výroky. Když tento týden přišel s příměrem nacistických transportů Židů a přijímání evropské legislativy v Česku, chtějí za ním kolegové včetně stranického šéfa Petra Fialy zabouchnout dveře.

„Rozhodnutí vedení ODS, resp. jejího poslaneckého klubu mne nepřekvapilo. Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno, nebo je nikdy nesdíleli,“ zmínil Klaus pro Blesk Zprávy a dodal: „Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti pravdě a lásce. Jejich cesta k politické bezvýznamnosti je zcela přímočará. Dříve či později musí vzniknout nová, skutečně pravicová strana. Dlouho jsme mnozí sázeli na ODS. Teď už snad každý ví, že to není možné.“

Poslanecký klub ODS ve středu Klause ml. vyzval k odchodu. Za nepřijatelný označovali jeho členové výrok, kterým exprezidentův syn přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli tlakům a předpisům z EU k transportům do koncentračních táborů. Klaus ml. Blesk Zprávám řekl, že dobrovolně odcházet nebude a počká si na to, až ho vyloučí.

„Rozhodně odcházet nebudu“

„V ODS je skupina dlouholetých zasloužilých funkcionářů, kteří už stranu dotáhli jednou od třiceti procent na šest, a ti mě nenáviděli od prvního momentu, co jsem tam vlezl, a teď se jim velice hodilo asi mé příliš drakonické přirovnání ke ztrátě suverenity českého parlamentu,“ řekl Blesk Zprávám ve Sněmovně Klaus v reakci na rozhodnutí klubu.

Video Poslanecký klub ODS vyzval Klause mladšího k odchodu. Ten to odmítá. Nechá se raději vyhodit. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

„Rozhodně odcházet nebudu, počkám, až mě eventuelně vyloučí, protože jsem kandidoval za ODS, můj otec ji zakládal, ctím původní hodnoty, a když to nastane, tak se obrátím k voličům,“ dodal Klaus ml.

„Můj syn se mnou své výroky nekonzultoval. Ani já s ním nekonzultoval toto své prohlášení. Nechci mu zužovat jeho manévrovací prostor. Jinak by mé výroky o ODS byly daleko ostřejší,“ dodal pak k tématu exprezident.

Fiala: Od původní ODS se odklonil Klaus

„Výroky prezidenta Klause o nové straně mě nepřekvapují. S ODS se rozešel už v roce 2008 všichni si ho pamatujeme z roku 2013 na volebních billboardech strany paní Bobošíkové,“ uvedl v reakci na Klausovy výroky šéf ODS Petr Fiala.

„Pokud se někdo odklonil od původní ODS, nebylo to současné vedení ODS, ale bohužel Václav Klaus. ODS byla založena jako konzervativně liberální strana s jasným prozápadním směřováním. Tak jsem ODS vždy vnímal a na tuto tradici navazuji,“ dodal Fiala v prohlášení.

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura ve Sněmovně k dění kolem Klause ml. dodal: „Je to úplně nová situace, my se poradíme, budeme to řešit, já bych řekl, že v řádu dnů.“

Krha ( 17. března 2019 22:22 )

Celkem dobrý ,po výkendu.

flesch2z ( 15. března 2019 22:12 )

.... my, já Stanjura, Fiala a Němcová se poradíme. ODS nesmí naslouchat Čechům, to by se v Bruselu zlobili. V ČR se o zločinech fašistického Německa může jen šeptat a to jen doma. Jinak by nám vůdci Německofrancouzské SStorychlostní Říše Adolfa Merkel a Neman vyhubovali. A proto Klause za jeho demokratické prohlášení o vyhlazovacích transportech musíme "demokraticky" vyloučit. Češi musí poslouchat Brusel! Češi musí být poslušnými otroky Německofrancouzské SStorychlostní Říše, protože je na západ od ČR, a basta!

penecas ( 14. března 2019 16:08 )

dost bylo Klausů....!

tomik007 ( 14. března 2019 15:52 )

VYPADAJI jak dvojczata

sekebo ( 14. března 2019 15:36 )

Věřím, že těmhle dvěma exotům jsou po odchodu Bobošíkové nejbližší Pitomiovci a mezi EU a ČR by nejraději natáhli ostnatý drát. To, že 1 z nich rozprodal a vytuneloval tuhle republiku a na konec mandátu amnestoval tuneláře, to mu už nikdo neodpáře. Rozdíl mezi nimi je pouze ten, že 1 používá falešná líbivá slůvka a druhý spíš hantýrku 5. cenové skupiny.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa