Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Zkritizoval „bývalé estébáky a pofidérní spolek“. Jandův případ výbor odložil

Autor: ČTK - 
5. února 2019
13:59

Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes odložil dva podněty, které obdržel na poslance ODS Jakuba Jandu kvůli jeho výrokům na adresu Českého svazu bojovníků za svobodu. Novinářům to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Na výbor se s podnětem obrátila Národní centrála boje proti organizovanému zločinu a také úřad Prahy 1. Oba podněty byly totožné.

Svaz bojovníků za svobodu podal na Jandu trestní oznámení podle dřívějších informací deníku Právo v souvislosti s jeho slovy, která pronesl loni v říjnu při interpelacích.

Janda tehdy v reakci na to, že svaz ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, řekl, že je „bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomoci vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz“.

Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací. Svaz ho ocenil za to, že přispívá na opravy válečných pomníků a účastní se jeho akcí.

„My jsme vzali na vědomí, že jsme je (podněty) obdrželi a odložili jsme je. Nic jiného jsme v podstatě nemohli činit ve vztahu k jednacímu řádu Poslanecké sněmovny, protože projevy na chráněném fóru jsou kryty plně indemnitou,“ řekl Grospič. Obvodní úřad pro Prahu 1 podle dřívějšího Grospičova vyjádření řízení s Jandou nezahájil, byť případ jako přestupek kvalifikoval.

Výbor v takovém případě řízení rovněž zahájit nemůže, protože přestupková imunita zákonodárců byla již dříve zrušena. Výbor by rozhodoval o disciplinárním řízení pouze v případě, pokud by úřad začal přestupek projednávat, ale poslanec by si vyžádal jeho vyřešení před imunitním výborem.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

salto ( 6. února 2019 08:06 )

Další z těch co si myslí, když mu Pán Bůh dal funkci, tak že mu dal i rozum. Nedal a to je na tom to smutné.

zkzkz ( 5. února 2019 16:12 )

panamira ( 5. února 2019 15:05 )

Že, je buran jde poznat i když si nasadí bez dioptrické brýle. Čur@ček.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa