„Estébáci, přisluhovači režimu a vraždy.“ Ostrá kritika poslance ODS míří na výbor

Poslanec Janda (ODS) měl urazit bojovníky za svobodu: hrozí mu pokuta skoro sto tisíc
Autor: ČTK - 
26. 1. 2019
10:24

Sněmovní mandátový a imunitní výbor posoudí v únoru hned dva podněty ohledně výroku poslance ODS Jakuba Jandy na adresu Českého svazu bojovníků za svobodu. Vedle policie se na výbor obrátil v této záležitosti i úřad Prahy 1. Podněty jsou totožné, řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Podnět Národní centrály proti organizovanému zločinu výbor zřejmě pouze vezme na vědomí. Obdobně by mohl dopadnout i podnět z Prahy 1. 

Úřad podle Grospiče řízení s Jandou nezahájil, byť případ jako přestupek kvalifikoval. Výbor v takovém případě řízení rovněž zahájit nemůže, protože přestupková imunita zákonodárců byla již dříve zrušena. Výbor by rozhodoval o disciplinárním řízení pouze v případě, pokud by úřad začal přestupek projednávat, ale poslanec by si vyžádal jeho vyřešení před imunitním výborem. 

Svaz bojovníků za svobodu podal na Jandu trestní oznámení podle dřívějších informací deníku Právo v souvislosti s jeho slovy, která pronesl loni v říjnu při interpelacích. Janda tehdy v reakci na to, že svaz ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, řekl, že je bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz.

Policejní zásah před rokem 1989 

Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací. Svaz ho ocenil za to, že přispívá na opravy válečných pomníků a účastní se jeho akcí. Ve státním rozpočtu pro loňský a letošní rok bylo pro svaz vyčleněno shodně po 6,3 milionu korun. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) v odpovědi na Jandovu interpelaci upozornil na to, že memorandum o spolupráci se svazem uzavřelo ministerstvo obrany za ministra za ODS Alexandra Vondry. V roce 2018 dostal svaz podle premiéra 280 000 korun.

Video Poslanec Janda (ODS) měl urazit bojovníky za svobodu: hrozí mu pokuta skoro sto tisíc - Lukáš Havran, Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 26. ledna 2019 16:46 )

ESTEBAKU, MEL BY SIS ZABLOKOVAT TEN SVUJ PANT SAM. TREBA TO NEKDO UDELA K ZA TEBE DYZ NEPOSLECHNEŠ !OKO ZA OKO, ZUB ZA ZUB. ČAS SE BLIŽI!

MarkusHermann ( 26. ledna 2019 15:42 )

Koukám,že kdyby zablokovali IP adresu pomatenému anonym01,tak tady zmizí 90% nicků a příspěvků.

anonym01 ( 26. ledna 2019 15:40 )

NOVA REPUBLIKA SOUDRUHA BAŠTY /RUSOFILNIHO ZEMANOPRDA/ STEJNE JAKO JEHO AKCE ČISTE RUCE .TEN DO PYTLE SPINY NESAHNE . SAM MA SPINAVE RUCE. STEJNE JAKO HALO NOVINY A OFČAČEK.

janhu ( 26. ledna 2019 15:40 )

kdepak ,na gunatanámo, nebo abu grajb a další desítky koncentráků kde kapitalistické zrůdy stále mučí lidi že ty špíno havloestébácká

Agent_007 ( 26. ledna 2019 15:38 )

exhibicionisto klid,běž si raději vyprat uniformu LM,kterou nosíš od doby,co jsi ji fasoval.

Zobrazit celou diskusi
Další videa