Su Ťij čeká Petříček a podnikatelé. Barmskou vůdkyni přijme i Zeman

Autor: ČTK, for - 
4. června 2019
06:55

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij v úterý zahájí poslední den návštěvy České republiky pracovní snídaní s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Poté se oba přesunou na Česko-barmské podnikatelské fórum. Odpoledne političku přijme prezident Miloš Zeman.

Podnikatelské fórum navazuje na akce, které se na podporu česko-barmských obchodních a ekonomických vztahů konaly v uplynulých letech v Barmě a Praze. Na úterní akci vystoupí vedle Su Ťij a Petříčka ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO), se kterým barmská politička jednala už v pondělí. O víkendu měla Su Ťij soukromý program.

Babiš po setkání s ní uvedl, že se Česko chystá posílit ekonomickou spolupráci s Barmou a obě země budou víc spolupracovat i ve školství a zdravotnictví. S nositelkou Nobelovy ceny za mír a někdejší disidentkou mluvil také o lidských právech v její zemi. Z Babišova vyjádření vyplynulo, že česká strana nepodmínila jejich dodržováním hospodářskou spolupráci a že nežádá záruky.

Barma v hledáčku OSN

Podle loňského prohlášení vyšetřovatele OSN v převážně buddhistické Barmě pokračovala genocida muslimské menšiny Rohingů a barmská vláda dávala najevo, že zájem o vybudování fungující demokracie nemá. Situaci kritizovaly i další mezinárodní organizace. Podle Su Ťij její země s některými usneseními OSN ale nesouhlasí.

Su Ťij měla do Česka přiletět předloni v září, návštěvu ale odložila kvůli napětí v Arakanském státě, kde barmská armáda podle mezinárodních organizací prováděla etnickou čistku Rohingů. Su Ťij tuto operaci v počátku podpořila, později odsoudila jakékoli porušování lidských práv. Váhavý postoj Su Ťij vyvolal na mezinárodní scéně kritiku a Su Ťij byla zbavena řady mezinárodních poct.

Barma, která se oficiálně nazývá Myanmar, neuznává Rohingy jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, pronásleduje je a upírá jim občanství a základní lidská práva. Před násilnostmi uprchlo od loňského srpna do sousedního Bangladéše přes 700 tisíc Rohingů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Pollo ( 5. června 2019 16:10 )

To zas bude obdivu. Jak udělat správnou genocidu je tady myslím ještě nikdo neučil.

barda ( 4. června 2019 14:42 )

Proboha, Ovarenko snad nepoblije tu křehkou ženu ...

pooresh ( 4. června 2019 14:00 )

Proslycha se,ze Zeman,prezident hloupych lidi,se pokusi prodat chudym,barmskym detem,nekolik milionu(miliard) plysovych krtku a zlepsit obchodni bilanci mezi Ceskem a Burmou!

satanas ( 4. června 2019 09:14 )

Je snad masakr na Rohinzich prijatelnejsi pro ceske "Demokraty" jak ten na CInanech?? Neni hrich objimat se se zlocincem ikdyz je v sukni a ma Nobelovku za Mir?? Vzdyt je to nedavno kdy media oznacovala SU TIJ skoro za "Krvelacnou komunistku"!!

repete ( 4. června 2019 08:41 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud