Zeman v Lánech jednal o pomalých českých stavbách. Stavební řízení má zrychlit „fikce“

Autor: ČTK - 
6. 4. 2019
17:41

Stavební řízení by v novém stavebním zákoně měla zkrátit tzv. fikce souhlasu v případě, že se úřad nevyjádří do 30 dnů. V Lánech se na tom dnes shodla expertní skupina prezidenta Miloše Zemana. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Věcný záměr stavebního zákona by měla Legislativní rada vlády dostat v polovině dubna.

Tradičního setkání Zemanovy expertní skupiny se dnes zúčastnili ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) či předseda Svazu měst a obcí František Lukl, uvedl Ovčáček. „Hlavním tématem byla novela stavebního zákona. Účastníci jednání v Lánech podpořili zkrácení doby stavebního řízení a vyslovili souhlas s tím, aby v případě, že úřad nevysloví námitky do třiceti dnů, byla žádost přijata,“ dodal.

Zjednodušení a urychlení stavebního řízení má být hlavním cílem nového zákona. Podle kritiků ale nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, či otevírá prostor pro korupci. Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR se pozastavuje také nad tím, že zákon de facto připravují subjekty, které jím mají být regulovány. Věcný záměr nového stavebního zákona připravila Hospodářská komora ČR, která sdružuje mimo jiné velké stavební a developerské korporace.

Dostálová počítá s tím, že Legislativní rada vlády by mohla věcný záměr schválit do konce května. Zákon by měl podle ministryně platit od února nebo března 2021. Podle MMR by měl nový předpis zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok.

Územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí by se měly podle nové legislativy sloučit do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Návrh počítá i s fikcí souhlasu. Stavbu nepůjde povolit dodatečně.

Video Starostům neprošla novela stavebního zákona: Připravili jsme stejnou, argumentuje ministryně - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

oldedek ( 7. dubna 2019 11:48 )

" v Lánech podpořili zkrácení doby stavebního řízení..." Jakmile náš pan soudruh prezident ohlásil stavbu své malé skromné chaloupky, sestavili na Hradě tu EXPERTNÍ PARTU - a vymysleli honem, honem zákon aby chaloupku náš dědeček alespoň ještě kapku užil, nó a tak teda Vám lidi, kteří s tím máte několik let problémy, nechtěně pomohl ... Je to náš starý dobrák !!!

anonym01 ( 6. dubna 2019 19:42 )

on a klausove se obklopuji lidma kteri nic nedokazali nez krast a ublizovat tem kteri s nimi nesouhlasili. pomsta a svinstvo! komousi a spd jim v tomto vychazeli vstric. Vykonavali spinavou praci a za to byli odmenovani z toho co nakradli z dotaci. severni cechy a jeho komousi, foldynovci. no dnes se snazi stavet nory, ale kde na ty nory vzali?

roka ( 6. dubna 2019 19:13 )

Kdepak, to má z horečky.

roko ( 6. dubna 2019 19:09 )

Skvělá zpráva zeman se po třiceti letech rozhoupal

Zobrazit celou diskusi
Další videa