Až budete čekat 55 dnů na stavební povolení… Hlasovací koalice rozezlila Starosty
Poslanci STAN narazili. Svým návrhem chtěli urychlit stavební řízení, vláda s ním ale vyslovila nesouhlas. A také Sněmovna ve středu už v úvodním kole zamítla návrh, aby se posuzování stavebních záměrů s územním plánem vrátilo z úřadů obcí s rozšířenou působností na stavební úřady v jednotlivých obcí. Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (ANO) poukazovala na to, že řešení obsahuje pozměňovací návrh k novele zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, kterou Sněmovna rovněž projednává.
Loňská novela stavebního zákona účinná od letošního 1. ledna přesunula posuzování záměrů na obce s rozšířenou působností a některé z nich si stěžují na to, že jsou tím přetíženy.
Zástupce předkladatelů a poslanec STAN Vít Rakušan jako příklad uváděl Černošice u Prahy, kde stavebníci čekají na stanovisko až 55 týdnů. „Vezměte si, že chcete stavět garáž a čekáte 55 týdnů na to, než vám úřad vydá stanovisko,“ řekl.
Tak sněmovna hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM nedopustila, aby bylo stavební řízení jednodušší. Až budete čekat na stavební povolení 55 týdnů, víte, komu poděkovat.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 30. května 2018
Za podporu návrhu se přimlouvali i poslanci ODS. Zastánci návrhu poukazovali i na to, že na úřady obcí s rozšířenou působností se nedaří sehnat pro tuto problematiku kvalifikované úředníky.
Zpravodaj k novele Milan Pour (ANO) však navrhl zamítnutí, které nakonec podpořilo 111 poslanců hlavně z klubů ANO, SPD, ČSSD a KSČM. Vláda návrhu STAN mimo jiné vytkla, že mění zákon po krátké době od nabytí účinnosti bez řádného vyhodnocení dopadů.
Vláda také uvedla, že navrhovaná změna by vyvolala problémy při rozhodování o umísťování záměrů v území, a to kvůli nedostatečné koordinaci a nejednotné rozhodovací praxi stavebních úřadů při výkladu politiky územního rozvoje.
Ministryně jako příklad uvedla, že v úseku, kde má vést například dálnice, by mohla vzniknout třeba mateřská škola. „Starostové navrhují úplně zrušit závazné stanovisko. A znovu říkám, pokud by závazné stanovisko neexistovalo, tak si v území každý úřad bude dělat, co chce, a nebude to zkoordinované a ve finále to odnesou všichni občané, protože tam bude chaos v tom území,“ řekla ČTK.
Ministryně argumentovala tím, že k novele zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury vznese poslanec ANO Martin Kolovratník pozměňovací návrh, který by měl situaci řešit.
Jeho návrh, na němž se ministerstvo podílelo, počítá s tím, že závazné stanovisko orgánů územního plánování se nebude vydávat třeba pro stavby nebo zařízení na zastavěných stavebních pozemcích rodinných domů související s bydlením nebo pro rodinnou rekreaci a jejich doplňkové stavby.
Jen čekejte, bambulové, třeba 55 let, ať poznáte na vlastní kůži, co to je chtít v Česku něco po zbytečných úřadech a arogantních úřednících.