„Musíme zastavit extremisty.“ Starostové otočili, jsou ochotní jednat s ANO o vládě

Autor: base, ČTK - 
15. února 2018
18:24

Celostátní výbor Starostů a nezávislých ve čtvrtek odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Chce tak zabránit podílu KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie na vládě. Předseda STAN Petr Gazdík novinářům řekl, že mezi podmínky patří prozápadní směřování republiky, programová shoda či neúčast trestně stíhané osoby ve vládě. Podle toho, kolik podmínek bude splněno, by se odvíjela forma případné podpory, vysvětlil. Starostové dosud podporu kabinetu odmítali, ve Sněmovně mají šest poslanců.

Šéf poslanců STAN Jan Farský novinářům řekl, že Starostové museli vybírat ze dvou špatných řešení, protože hnutí ANO je kvůli kauzám svého předsedy a premiéra v demisi Andreje Babiše zahnáno do kouta ke spolupráci s extremisty. „Ve snaze zabránit účasti SPD a komunistů na vládě přistoupíme k jednání, u kterého jsme byli i ze strany ANO odmítáni,“ uvedl.

„Míra podpory vlády se bude odvíjet od splnění podmínek, když budou splněny všechny, tak je patrné, že bychom se mohli účastnit vlády. V případě, že některé splněny nebudou, tak je to o míře té podpory. Těch možností, jak případnou vládu podpořit, je více,“ uvedl Gazdík.

STAN chce na příští týden také svolat kulatý stůl demokratických stran zastoupených ve Sněmovně. Jmenoval ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráty. Starostové chtějí najít průnik toho, jak daleko jsou schopny strany ustoupit s cílem zabránit nástupu extremistů k moci. „Abychom dali dohromady sílu, která nebude tak lehce odmítnutelná jako hnutí nebo strany, které do těch jednání vstupují,“ uvedl.

Gazdík řekl, že základními podmínkami Starostů jsou podpora prozápadního směřování republiky a nulová spolupráce s extremistickými silami. Starostové trvají na programové shodě a tom, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba. Podobný požadavek pro jednání o vládě mají i další strany. Babiš čelí stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapího hnízda, ANO však na něm jako na premiérovi trvá.

Farský doufá, že výstup z jednání demokratických stran by mohl otevřít oči i některým poslancům ANO, kterým jistě není příjemné obhajovat trestně stíhaného předsedu. Starostové nicméně nijak nezpochybňují právo vítěze voleb hnutí ANO, aby nominovalo premiéra, dodal.

Video Petr Gazdík (STAN) dostal otázky na tělo: Simuloval někdy nemoc, aby nemusel do školy? - Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

salto ( 16. února 2018 08:36 )

To se asi přiučil u flanďáků, koalice do voleb jo nebo ne? Lidi to je, ale chamraď. Asi by bylo nejlepším řešením nové volby, aby od těch křivákůbyl pokoj

salto ( 16. února 2018 08:32 )

1912 ( 16. února 2018 07:32 )

To určitě vás vezme Babiš mezi sebe když tolik bahna proti němu vytahovali a ještě tato pidi strana se zaštítuje starosty s malým --s---!!!!!!!!!!!!! Velkým -S- jsou jen karieristi co nic nedokázali jako hova..do Gazdík

Antonin Blaha ( 15. února 2018 22:05 )

 Ze by ucitili vuni korytek?Je fajn jak mamon a nenazranost se da prikryt starosti a moralkou.Skoda ze tito panove vyznam tohoto slova postradaji.

gabreta ( 15. února 2018 21:26 )

Hrozba předčasných voleb, dohání strany k tomu, aby si přestaly tahat kšandy a začínají dolézat!! Otázka času a Babiš si začne partnery do koalice vybírat!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud