„Hanebné blábolení.“ Rozner z SPD to schytal za „pseudokoncentrák“, ale nevydali ho

Autor: Jaroslav Šimáček - 
13. 3. 2019
16:34

Poslanec SPD Miloslav Rozner „zabrousil“ do romského koncentračního tábora v Letech, který označil za „pseudokoncentrák“. V debatě o jeho vydání padala ostrá slova o blábolení a nepřípustnosti takových slov, přesto však Rozner nebyl k trestnímu stíhání Sněmovnou vydán. Podporu našel jak u ANO a KSČM, tak i u poslanců z dalších stran včetně Jaroslava Foldyny z ČSSD.

V prosinci 2017 měl Miloslav Rozner na konferenci SPD mluvit o romském koncentračním táboře v Letech jako „neexistujícím pseudokoncentráku“, když kritizoval rozhodnutí vlády o výkupu vepřína v Letech.

Vyvolalo to několik trestních oznámení, Rozner čelí kritice, že popírá holokaust. Sněmovní výbor však doporučil nevydat Roznera k trestnímu stíhání. A poslanci tenhle návrh vyslyšeli. „Poněkud neuváženým výrokem pana poslance Miloslava Roznera cítili členové mandátového a imunitního výboru potřebu označit v doprovodném usnesení výrok pana poslance jako nevhodný,“ upozornil dnes ve Sněmovně šéf výboru Stanislav Grospič (KSČM). Tím to však haslo.

Pro vydání Roznera bylo 42 poslanců, proti 88. Z ANO hlasovali pro 2 poslanci (Rostislav Vyzula a David Štolpa), proti 50 a 2 se zdrželi, z ODS byli 3 pro (Petr Fiala, Miroslava Němcová a Martin Baxa), 7 proti (mj. Marek Benda, Jana Černochová a Jan Skopeček) a 12 se zdrželo, Pirátů bylo 15 pro vydání a tři se zdrželi, z SPD 18 poslanců proti vydání a Rozner se zdržel, z ČSSD hlasovalo 12 poslanců pro vydání a pouze Jaroslav Foldyna byl proti, z KSČM bylo 11 poslanců proti vydání, pro vydání hlasovali poslanci lidovců (s výjimkou Stanislava Juránka) a Topky.

Terezínská iniciativa: Nepřípustné

„Výrok ′neexistující pseudokoncetrák′ je lež a jasné popírání holocaustu, které je výrazem předsudečného a nenávistného chování a jednání vůči příslušníkům židovské a romské komunity. Šíření nenávisti ohrožuje soužití celé společnosti. Takové výroky jsou nepřípustné,“ ohradil se Institut Terezínské iniciativy.

A dodal: „Popírání holocaustu je nepřípustné obecně, v případě veřejně činných osob je o to nebezpečnější proto, že ovlivňuje celkovou atmosféru ve společnosti a posouvá hranice přijatelného.“

Rozner: Šlo mi jen o obrovskou částku

Rozner se dnes ve Sněmovně hájil slovy: „Ani já, ani nikdo z kolegů v SPD nikdy utrpení z doby nacistické  okupace nezpochybnil a nezpochybňuje. Naše hnutí je vlastenecká strana a utrpení lidí z této doby je pro nás svaté (...) Moje vyjádření, které se týkalo problematiky tábora v Letech, naprosto nemělo za cíl zpochybnit utrpení lidí v době nacistické okupace.“ Jakékoli zpochybnění faktu, že lidé za nacistické okupace trpěli, považuje za nepřijatelné.

Toto utrpení však bylo zneužito, míní Rozner. „Zneužilo se podle mého názoru k vynaložení obrovské a nepřiměřené částky na projekt, který si dle mého názoru výši této částky nezaslouží,“ tvrdil Rozner, dle kterého je celá řada jiných míst, „kde jsme nedokázali oběti holokaustu slušně a veřejně připomenout“.

Dle něj se oprávněně může zdát, že „dnes někteří lidé oběti nacistické zvůle kádrují“ a rozdělují na ty, které můžeme zapomenout a nemusíme si je připomínat, a na ty, „jejichž utrpení si zaslouží horentní finanční náklady z finančních prostředků“. „Je to nespravedlivé k jedněm i druhým a poškozuje to jejich památku,“ dodal Rozner a volal po spravedlivém přístupu k obětem.

Bartoš čekal omluvu. Nedočkal se

Šéf Pirátů Ivan Bartoš byl po jeho obhajobě překvapený - čekal, že od Roznera zazní alespoň nějaká omluva. Poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL) podotkl: „Tak jsem si řekl, nějak to zapadá do konceptu hnutí, které on reprezentuje.“ Další Pirát František Kopřiva uvedl, že viník už se sám potrestal a „pan kolega Rozner už nikdy existenci toho koncentračního tábora nezpochybní“.

První dáma TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Roznerův výrok je naprosto nepřípustný a popírání holokaustu se tím projevit dalo.

Černochová: Hloupý výrok a blábolení

Jana Černochová (ODS) naopak vysvětlovala, proč se rozhodla nehlasovat pro Roznerovo vydání. „Jednoduchost a hloupý výrok nejsou tresným činem,“ uvedla a Roznerův výrok označila za „mimořádnou hloupost“. Výrok nebyl určen široké veřejnosti, Rozner jej mohl pronést mj. proto, aby se zalíbil předsedovi SPD Tomiu Okamurovi, který se v minulosti vyjadřoval podobně, upozornila Černochová.

„Šlo o výrok na úrovni pouhého blábolení (...) Nepopírám, že výrok byl urážlivý k těm, kteří v Letech trpěli, i k jejich blízkým. V tomto ohledu jej samozřejmě považuji za hanebný,“ míní s tím, že jeho vyjádření lze velmi snadno vyvrátit. Připomněla však i „hloupý výrok mého kolegy Václava Klause o židovských transportech“. Roznerovi je dostatečným trestem jeho veřejný obraz, míní poslankyně ODS.

Nepřípustné, hřímali poslanci ČSSD

Petr Dolínek (ČSSD) však odmítl, aby se Roznerova slova zlehčovala nálepkou, že jde o hloupý výrok. „Je to nepřípustné, nemůžeme to zlehčovat v žádném případě žádnou omluvou,“ hřímal.

Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý uvedl, že Sněmovna nemá posuzovat trestnost a trestnost a vstupovat do živých kauz, proto se rozhodl hlasovat pro vydání. „Že to bylo lážo plážo a ti lidé tam měli větší pohodu, než doma, nic takového samozřejmě není pravda. Bez ohledu na to, jak se ten tábor jmenoval, tak tam umírali lidé. Umírali tam lidé v příšerných hygienických podmínkách, zemřely tam všechny děti, které se tam narodily, jediné dítě, které se tam narodilo, nepřežilo,“ říkal Veselý.

Alena Gajdůšková (ČSSD) uvedla, že Roznerův výrok je v kategorii trestných, protože je v nesouladu se zákonem. A extremismus byl příčinou toho, že o život přišlo 60 milionů lidí za druhé světové. „Já si kladu otázku, jestli je horší ten výrok sám, nebo je horší to, že mandátový a imunitní výbor ten výrok jako by přikryl,“ postěžovala si Gajdůšková.

Klaus: Rozner je hájen víc než já

Poslanec Václav Klaus (ODS) uvedl: „Já musím reagovat na takový trochu útok z vlastního poslaneckého klubu, nová doba, kdy jsem měl pocit, že pan poslanec Rozner je tady za svůj velice podivný výrok hájen více než já. Já jsem pouze srovnal nulovou suverenitu českého parlamentu a židovského výboru, možná to bylo přepjaté, ale nikterak, což teď různí političtí přátelé a mediální darebáci se na to snaží nasadit nějakou antisemitskou notu, tady bych si dovolil říct, že celý svůj profesní život učitele i politika je přesně opačný, každý si to může dohledat, že moje pozice je zcela proizraelská.“

Exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) naopak uvedl, že vidí pozoruhodnou souvislost mezi výroky Roznera a Klause. „Nejsem si jist, jestli to cítí pan Klaus podobně. Já velice špatně nesu to, že tehdy jsme my - ne já, ale naši předkové - to dopustili a že jsme nechali takto naše spoluobčany odcházet do lágrů,“ uvedl Zaorálek s tím, že československý stát tehdy selhal.

Rakušan: Můj dědeček byl v koncentráku. Nikoli pseudokoncentráku

Vít Rakušan (STAN) uvedl, že tábor v Letech nebyl vyhlazovací, ale sběrný, a tedy koncentrační nepochybně ano. „Můj dědeček strávil mezi lety 1939 a 1943 čtyři nejhorší roky jako 18letý student odvedený v době pohřbu Opletala do koncentračního tábora. Strávil je v táboře Sachsenhausen, který také nebyl vyhlazovacím, ale byl to jednoznačně koncentrační tábor, nebyl to žádný pseudokoncentrák a jistě by mého dědečka, který si trauma nesl do konce života, velmi urazilo, kdyby někdo nazýval, že čtyři nejhorší roky svého života strávil v pseudokoncentráku,“ uvedl Rakušan.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 14. března 2019 11:02 )

JESTLI NEKDO VAHA Z ODS VYLOUCIT KLAUSE ML AT SI VZPOMENE STEJNE JAKO VOLICI ODS NA SLOVA MAŠÍNOVÉ JEJIZ RODINU KOMUNISTE PRONASLEDOVALI. A NEJEN JI! AT SI VZPOMENE NA KLAUSE STARSIHO KTERY STRASIL ZAPADEM A DOPORUCOVAL LIDEM VOLIT KOMUNISTY MISTO ODS. TAK ZE KDO JE PRAVICOVY? REKLA BYCH, ZE TA VETEV OKOLO PROF. FIALY A TA MENSINOVA OKOLO KLAUSE ML. BY MELA PRESTOUPIT K KSČM A SPD. NEBO BYT VYLOUCENA. STEJNE TAK SLA KE DNU CSSD. VZPOMINATE? FOLDYNA V KOMUNALKACH PROPADL.

anonym01 ( 14. března 2019 10:47 )

K HANEBNYMU BLABOLENÍ PITOMIA Z SPD SE VYJADROVAT MUZEME, NA DRUHOU STRANU SE K OSTUDNEMU BLABOLENI PITOMIA Z ODS VYJADROVAT NESMIME. KLAUS MLADSI BY SE NEJRADEJI NECHAL VYHODIT Z ODS A HRAL SI NA UBLIZENYHO. HM.. VZDYT NEDAVNO SE VYJADRIL, ZE BUDE NEBUDE PODPOROVAT KANDIDATY DO ODS. PROC V TY ODS VLASTNE JE? A POKUD PREKAZI K JEHO VYLOUCENI STANOVY KTERE SE PSALY PRED XXX LETY, MYSLIM, ZE BY SE MELY TY STANOVY PREPSAT. TO JSME NEVEDELI, ZE OTEC ODS A PRIVATIZACE JE KOMUNISTA , PODVODNIK A RUSOFILNI ZMETEK V JEDNY OSOBE. PROTO BYLA TA ODS POPULARNI . VLASTNE NEBYLY SOCIALNI SITE A TAKY INTERNET .

satanas ( 14. března 2019 09:46 )

No prave, o Srpnu 68 nebo o jakemsi vybranem sebevrahovi melou cely rok ale pripomenout Mnichov a okupaci nacky, to si netroufnou..A uz vubec ne vyhaneni Cechu ze tzv"Sudet" v mezidobi!!Cimpak to asi bude? HLedame nepritele tam kde skutecne je?

salto ( 14. března 2019 08:28 )

Sice od věci, ale pozoruhodné: Všimněte si, že zítra to bude přesně 80 let ( 15. března 1939) co začalo nejtemnější období české historie - okupace Československa fašistickým Německem a vznik protektorátu. A nikde ani zmínka!!! Tak to když byla okupace v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy, tak to se mohli všichni novináři, kavárna, sluníčka zvencnout. Taky to o něčem vypovídá.

kalina107 ( 14. března 2019 07:43 )

Ráno jsem se chvilku díval na tu PARLAMENTNÍ DISKUZI a ze všeho nejvíc to vypadalo na sjezd de bi lů v nějakém střeženém zařízení . Nejvíc excelovali pacienti ze STAN , KDU , TOP09 a ODS . Ta DEMOSESTAVA by mohla vystupovat v nějakém cirkusu . Jsou to nanejvýš trapní šašci .

Zobrazit celou diskusi
Další videa