„Nesmysly,“ brání se Faltýnek, ovlivňování v kauze mýta odmítá. Ťok: Nevím, s kým se stýká

Aktualizováno -
11. března 2019
17:17
Autor: simao - 
11. března 2019
16:42

Druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek se v pondělí rozpovídal o kauze Kapsch, mýta v Česku a údajného ovlivňování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pod vedením Petra Rafaje. Faltýnek tvrdí, že jde o nesmysly, se spoustou lidí se schází, o ovlivňování však dle něj nemůže být řeč. Pokud skutečně chtěl po Rafajovi, aby vyšel vstříc firmě Kapsch, bude prý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) překvapený. S kým se však Faltýnek schází, o tom neví.

Kauza tendru na výběr mýta, společnosti Kapsch a údajných tlaků ze strany šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka se má v úterý dostat i na sněmovní plénum. Mimořádný bod však chce navrhnout i sám Faltýnek. Řekl to v pondělí České televizi. 

„Já tady ten požadavek v podstatě vítám a já jsem zítra připraven na jednání grémia PSP sám navrhnout tento mimořádný bod tak, aby v podstatě Sněmovna měla možnost slyšet komplexní informaci z úst pana ministra Ťoka, jak to bylo vlastně kolem výběru mýta v ČR. Poprosím ho o zprávu v tomto duchu a já sám aktivně počítám s tím, že vystoupím, a budu připraven odpovědět na dotazy a i samozřejmě vysvětlím svoji roli v tomto příběhu,“ řekl ČT Faltýnek.

Faltýnek tvrdí: O ovlivňování nemůže být řeč

Na dotaz, zda ovlivňoval šéfa ÚOHS Petra Rafaje, aby rozhodl ve prospěch Kaspche, Faltýnek odpověděl důrazně, že nikoli. „Ne, ne, ne, to jsou nesmysly, já jsem komunikoval, dneska jsem se nad tím zamýšlel, mám pocit od roku 2015 na téma mýto, v podstatě se všemi, kdo toto téma chtěl řešit, vyslechl jsem jejich názory, ale o žádném ovlivňování nemůže být ani řeč,“ tvrdí Faltýnek.

„Já se potkávám se spoustou lidí, se spoustou podnikatelů, politiků, chodí za mnou do Sněmovny, bylo by možná zajímavé se podívat na prezenční listinu, kolikrát tady třeba zástupce Kapsch pan Feix byl. Já si osobně myslím, že na tom není nic špatného, když člověk komunikuje s různými lidmi,“ pokračoval šéf Babišových poslanců.

Anketa
Měl by Jaroslav Faltýnek v ANO kvůli mýtnému tendru skončit?
počet hlasujících: 9409

Záhadný problém

V úterý ve Sněmovně tak bude patrně kolem kauzy mýta a společnosti Kapsch pořádně živo. Faltýnek dál tvrdí, že ani jeho styky s ředitelem společnosti Kapsch Karlem Feixem nejsou ničím podivným. 

„Nevidím na tom nic špatného, já jako první místopředseda hnutí, které je od začátku našeho působení ve vládě zodpovědné za resort dopravy, tak jsem to, když nastal určitý problém, který vysvětlím na jednání Sněmovny, nechci teď přes média vzkazovat, tak jsem to bral jako svoji povinnost a ten problém jsem vyřešil,“ hájí se nyní Faltýnek v ČT. A navrch dodal: „A vyřešil jsem ho úspěšně ve prospěch ČR, ušetřili jsme spoustu peněz, ale k tomu já se vyjádřím až na jednání Sněmovny.“

Ťok: Faltýnka v žádném případě neřídím

Nastalá situace se bude řešit i na úterním poslaneckém klubu ANO. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) dnes v budově Úřadu vlády novinářům sdělil: „S kým se scházel pan Faltýnek, to já vůbec nemohu komentovat, protože to vůbec nevím (...) Pana Faltýnka já v žádném případě neřídím.“

Ťok také odmítl, že by se snad cítil být Faltýnkem ve své funkci suplovaný. „Vůbec ne, já jsem nepřipouštěl, že by byla moje práce někým suplována,“ tvrdí Ťok. „Já si nemyslím, že je úlohou kohokoliv v politice jednat s účastníky soutěže,“ připustil však. 

Spekulace, že Faltýnek chtěl od Rafaje, aby rozhodl ve prospěch Kapsche, ho však úplně klidným nenechávají. „Jestli se to potvrdí, protože to nevím, to jsou spekulace, které jsem slyšel, tak z toho budu docela překvapený, nechci říct šokovaný, ale jsou to věci, které bych nečekal, v žádném případě,“ uvedl v pondělí Ťok, který však dál respektuje ÚOHS jako orgán, který má dělat kontrolu, a za sebe říká, že konečné rozhodnutí ÚOHS ohledně tendru na mýto vítá.

Kněžínek: Vláda ctí presumpci neviny

Po pondělním jednání vlády na tiskovce záležitost komentoval ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

„Otázka důvěry v pana předsedu ÚOHS v zásadě diskutována nebyla, nicméně zároveň je třeba říct, že úřad je nezávislý a vláda ani nemá kompetenci jmenovat a odvolávat. Mohla by to navrhnout prezidentovi republiky. Zároveň je třeba říct, že vláda respektuje presumpci neviny, to znamená, samotná skutečnost, že dochází k nějakým úkonům orgánů činných v trestním řízení není, nemůže být a ani podle zákona by nebyla důvodem k úvahám o nějaké personální změně ve vedení ÚOHS.“

Připomněl, že vláda může navrhnout odvolání šéfa ÚOHS, pokud by po dobu 6 měsíců nevykonával svou funkci nebo pokud by svým jednáním narušil důvěru v nestranné, nezávislé rozhodování.

Hus_z_Prahy ( 12. března 2019 08:47 )

Ale jdi ty kapitalisto debilní Ať žije Zeman, Babiš a Okamura Lůza a spodina společnosti jsi ty a tobě podobný odpad

Qmura ( 12. března 2019 08:01 )

Přesně.

tomik007 ( 12. března 2019 02:48 )

"VED VSECI KRADNU" mel zase pravdu

marmat ( 11. března 2019 22:31 )

Rozehráli mnoho TOHO...Odposlechy z konspirativních schůzek o "zkažení nálady premiérovi při triumfu v USA".Jeden vytáhnul 2 roky starej koncert na rekonstrukci PS, další staré odposlechy okolo Kapsche a pak si mnuli své špinavé pracky...

marmat ( 11. března 2019 22:25 )

Pokud TOHLE splaskne jako FEJK....má ANO 40%.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud