Verdikt o vydání Roznera poslanci asi odloží. Hrozí mu stíhání za „pseudokoncentrák“

Autor: peb, ČTK - 
10. 2. 2019
11:25

Sněmovna příští týden zřejmě odloží na březnovou schůzi rozhodnutí o tom, zda vydá poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání, nebo ne. Schvalovat by mohla jedinou předlohu, jež rozšiřuje finanční kontroly ve veřejné správě na dobrovolné svazky obcí, jejich příspěvkové organizace a na Správu železniční dopravní cesty. Nynější schůze dolní komory bude pokračovat od úterního odpoledne. Skončí podle informací ČTK pravděpodobně o den později.

Roznera chce policie stíhat za výroky o někdejším romském táboře v Letech u Písku. Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí bývalé vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“. 

Sněmovní mandátový a imunitní výbor zatím nedospěl k doporučení, jak by mělo plénum s policejní žádostí naložit. Sněmovna ale musí podle zákona projednat policejní žádost na první schůzi potom, co ji dostane. Poslancům tedy nezbude patrně nic jiného než debatu o ní přerušit.

Kvóty pro migranty a debata o rozšíření EET

Dolní komora by mohla dokončit druhé kolo debaty o vládní cizinecké novele, jež by mimo jiné dala vládě právo stanovit kvóty pro ekonomické migranty a zavedla by povinné integrační kurzy pro zahraniční pracovníky.

Sněmovna projednávání předlohy v souvislosti s ostrou hádkou některých poslanců minulý týden přerušila. Poslanec SPD Lubomír Volný v této souvislosti čelí za svá vyjádření podnětu k zahájení disciplinárního řízení.

Metro bez strojvedoucích a realitní novinka

V úvodním kole by mohli poslanci pokračovat v debatě o vládních změnách v elektronické evidenci tržeb. Předloha zejména rozšiřuje okruh evidovaných tržeb o obory, které měly před zásahem Ústavního soudu spadat do třetí a čtvrté fáze. Jde zejména o řemeslníky.

Na programu, který ještě může doznat úprav, jsou i některé poslanecké návrhy. Jde například o možnost zavedení provozu metra bez strojvedoucích, o jednodušší povolování stavby menších rybníků nebo o osvobození prvního úplatného převodu bytů v rodinných domech od daně z nabytí nemovitých věcí. Nyní se osvobození týká jen bytů v bytových domech.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa