Obědy zdarma nebudou, shodlo se ANO s ČSSD. Ve školách vzrostou dotace

Autor: ČTK, nkov - 
8. února 2019
21:45

ČSSD a hnutí ANO se dohodly, že pro rok 2020 ztrojnásobí částku v dotačním programu ministerstva školství na obědy zdarma pro děti z chudých rodin až na 100 milionů korun. Po pátečním jednání koaliční rady to řekla první místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. Na bezplatné školní stravování by tak podle ní nově mělo dosáhnout až 25 tisíc potřebných dětí namísto současných 8000.

Dotační program ministerstva školství funguje od roku 2015. „Neznamená byrokracii pro školy, nežene školy ani rodiče na úřad práce pro nějaké potvrzení,“ řekla Valachová. Také podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je posílení programu nejlepší cestou, jež nepředstavuje vyšší administrativní náročnost.

Posouzení životních poměrů konkrétních rodin a dětí je podle Valachové na řediteli školy, který může flexibilně reagovat. „Nedochází ke stigmatizaci dětí. Nedochází k tomu, že bychom se dívali na děti skrze peněženky rodičů nebo skrze sociální systém,“ doplnila.

Místopředsedkyně poslanců ČSSD zároveň uvedla, že zmíněný program necílí na mateřské školy. Nadále však bude pro ně pokračovat podpora z evropských peněz z programu ministerstva práce a sociálních věcí.

„Tu máme zajištěnou do roku 2020. Potom se z hlediska hospodárnosti budeme dívat na to, co vyjednáme z evropských peněz v roce 2021, co bude pokračovat z národních zdrojů, jestli například u mateřských škol přeci jen školní stravování nezahrneme do něčeho, na co se mohou rodiče spolehnout, že stát jako službu zajistí. Ale to je otázka až na rok 2021 a dále,“ řekla Valachová.

Na obědy měly jít miliardy z rozpočtu

Od roku 2021 chce koalice oba programy vnímat jako celek a nastavit dotační systém na jednu linii spolupráce mezi ministerstvy školství a práce. „Samozřejmě se nebráníme debatě a bude záležet na kondici rozpočtu v letech 2021 a 2022, co dokážeme rodičům jako službu směrem k dětem zajistit,“ uzavřela Valachová.

Vládní koalice tak minimálně pro příští rok nebude prosazovat zavedení obědů do škol zdarma. Bezplatné obědy pro všechny děti ze školek a prvního stupně základních škol původně navrhla ČSSD. Vyšlo by to ročně asi na 5,4 miliardy korun. Ministr školství Robert Plaga (ANO) pak přišel s tím, že by bezplatné stravování měli mít školáci z mateřských a základních škol s přídavkem na děti, tedy z rodin s příjmem do 2,7násobku životního minima. Stálo by to na rok asi 1,7 miliardy.

Video Obědy zdarma že setřou rozdíly mezi dětmi? Naivní, říká vzdělávací expertka - Blesk TV

pavel11 ( 9. února 2019 11:31 )

Díky bohu že dvě milky s CSSD neprosadili takovou hovadinu.Namyšlená,chechtajicí se Maláčová si kupuje hlasy nepřispusobivých netáhel.Valachová se s drzosti čorkařky s Peltou Kratochvilovou zase zučastnuje rozhazování peněz danových poplatníku doufám že má zašité kapsy.Hruza,politiky CSSD dostane náš stát zase do dluhu.

Milan Šmid ( 9. února 2019 10:18 )

FIRMY CO TADY VYHRAVAJÍ STATNI ZAKÁZKY MAJI V DRTIVÉ VĚTŠINE NEZNÁME VLASTNIKY A NEPLATI TADY DANĚ PROTOŽE JSOU RAGISTROVANÉ V DAŇOVÝCH RÁJÍCH?? MOŽNÁ ŽE JE VLASTI POLITICI NE ?? ALE TO NEVADÍ ! MY SE STÍM PORADÍME ŘÍKA MINISTRINĚ FINANCÍ A MINISTRINĚ COCIALNICH VĚCI !!!!!!ZVEDNEMĚ DANĚ NA ALKOHOL ,CIGARETY A DAŇ S NEMOVITOSTI AJE TO !! ZVYŠIME POKUTY,ŘIDIČŮM A MALÝM FIRMÁM A JE VYSTARÁNO !!CHUDÍ TO ZAPLATÍ !!!CO TO UDĚLAT JAK DÁNSKO A JINÉ ZEMĚ !!ZAVÉST 100% DAŇ NAD AUTA NAD MILION ,NA ALKOHOL NAD TISIC Kč. ZAVÉST PROGRESIVNÍ DAŇ PODLE USA A DALŠÍCH STÁTU ??? POKUTY V PROCENTECH S PŘÍJMU ZA UPLYNULÝ ROK A JE TO !!! DANĚ NA ALKOHOL MÁME STEJNÉ JAK RAKUŠANÉ POKUTY TAKTÉŽ ALE PLATY ČTVRTINOVÉ !!!!CO SI TA VLÁDNI GARNITURA MYSLÍ?? ŽE MY DOLE JSME HŘEBÍK KTERÉ MUŽE TLOUC KLADIVEM PO HLAVĚ JAK TESAŘ HŘEBÍK DO DŘEVA NEBO CO ????ZAKAZ KOUŘENÍ V SOUKROMNÉ HOSPODĚ !!!!CO BUDE DÁL ZÁKAZ PITI ALKOHOLU V HOSPODÁCH !!!!ACO PARLAMENT JAKTO ŽE SE V PRÁCI DOVOLÍ PÍT ALKOHOL A PRODÁVAT HO V POSLANECKÉ RESTAURACI ??? CO KUŘÁRNA V PARLAMENTĚ ???? KDE TO ŽIJETE NADLIDI ???

panamira ( 9. února 2019 08:19 )

Volič ČSSD se nezapře. Nic neumí, ale stále mentoruje.

horalysa ( 9. února 2019 08:11 )

Panamiro, kde chybí inteligence a slušnost, tam rozum nechodí

panamira ( 9. února 2019 07:10 )

Problém je ve dvou pi-čích čessďáku . Spřádádají ambiciozní a nesmyslná veledíla jak podojit daňové poplatníky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud