Babiš stáhl žalobu na slovenského estébáka. Chtěl vysoudit milion eur

Autor: ČTK, Mii - 
17. 1. 2019
16:55

Český premiér Andrej Babiš stáhl žalobu na bývalého příslušníka československé Státní bezpečnosti (StB) Jána Sarkocyho, který v minulosti veřejně tvrdil, že Babiš donášel komunistické tajné službě a bral za to peníze. Uvedl to ve čtvrtek slovenský list Denník N na svém webu s tím, že mu Babiš dosud neodpověděl na žádné otázky týkající se jeho rozhodnutí.

„Když bývalý příslušník StB Ján Sarkocy listu Nový čas řekl pravdu o spolupráci současného českého premiéra s komunistickou tajnou službou, Andrej Babiš je zažaloval. Chtěl milion eur odškodnění. Později si to rozmyslel a žalobu vzal zpět,“ napsal Denník N. Podle něj se Babiš už nesoudí ani s deníkem Nový čas, ani se Sarkocym.

V loňské žalobě Babiš žádal omluvu a milion eur (asi 26 milionů Kč). V srpnu si to podle Denníku N rozmyslel a žalobu bez udání důvodu vzal zpět. Okresnímu soudu Bratislava II nezbylo nic jiného, než to akceptovat; projednávání zastavil minulý měsíc. Formálně bude rozhodnutí pravomocné, až se k odvolání vyjádří všechny strany sporu, uvedl Denník N. Dodal, že s otázkami, proč žalobu stáhl, se obrátil i na Babiše, který dosud neodpověděl. Sarkocy podle deníku tvrdí, že Babiš neunesl důkazní břemeno.

Babišův spor o evidenci ve svazcích StB trvá

Sarkocy loni v únoru řekl novinářům, že český premiér byl od začátku vědomým spolupracovníkem československé Státní bezpečnosti (StB) a jeho archivní svazek nebyl zfalšován. Babiš tehdy uvedl, že Sarkocy lže. Bývalý rozvědčík podle něj před lety dokonce nabízel, že u soudu bude vypovídat v jeho prospěch.

Podle archivních dokumentů Sarkocy v letech 1980-1984 pracoval na oblastním odboru StB v Bratislavě, později v rozvědce a mimo jiné jako diplomat v Londýně. Sarkocy nikdy nevypovídal před bratislavským soudem, u kterého se Babiš domáhal verdiktu, že je neoprávněně evidován v archivních svazcích StB jako její agent.

Byť Babiš se žalobou na očištění svého jména u slovenských soudů původně uspěl, zvrat v případu nastal po předloňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Ten zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu. Ústavní soud tak učinil proto, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje.

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil také věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.

Loni 11. prosince Evropský soud pro lidská práva odmítl Babišovu žalobu na Slovensko ve sporu o evidenci ve svazcích StB. Informaci webu Respekt.cz potvrdil Babiš. Dodal, že spor nekončí a bude pokračovat na Slovensku.

Video Babiše vedla StB jako agenta oprávněně. Soud v Bratislavě smetl jeho žalobu - Televize JOJ
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
zemanbures ( 18. ledna 2019 18:11 )

cezar8, máš to úplně popletený. Největší křivák a podrazák je právě bývalý dlouholetý normalizační komunista a estébák s krycím jménem Bureš. Dlouholeté problémy se svým křiváctvím a podrazáctvím má i jeho ochránce Zeman.

cezar8 ( 18. ledna 2019 08:46 )

zdendakk: na tomto fóru bys měl být persona non grata....

jjusa ( 18. ledna 2019 08:31 )

Cezare

cezar8 ( 18. ledna 2019 08:12 )

Zcela jistě měl k tomu důvod. Lidská závist nezná hranic a zaslepuje i ty nejvzdělanější osobnosti naší planety. Babiš není ani prvním, ani posledním, kdo musí být postižen trestní normou úspěchu. Jeho chování však poukazuje na to, že na křiváctví a podrazy všeho druhu nebyl připraven. A to je jeho jediná chyba, za kterou nyní musí platit obrovskou daň, daň zklamání a permanentního stresu. Jen doufám, že ten nátlak vydrží, neboť spousta lidí je na jeho straně....

Iudra ( 17. ledna 2019 23:10 )

http://forum24.cz/biskup-maly-promluvil-o-zemanove-zdravi-a-ovcacek-uz-hystericky-krici/?utm_source= www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa