Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Pospíšil, Štětina a Poche na krok od teroru. Co zakusili ve Štrasburku?

Autor: Zuzana Štíchová - 
13. prosince 2018
21:20

V parlamentu, v restauraci i jinde po městě a v okolí. Všude tam prožívali čeští europoslanci teroristický útok ve Štrasburku, při kterém zemřeli minimálně čtyři lidé. Mezi nimi turista a podle neoficiálních informací také italský novinář. Řada českých poslanců prožívala tragédii uzavřena v sídle Evropského parlamentu, někteří byli přímo v centru města.

„O té tragédii jsem se dozvěděl z úst předsedajícího. Bydlím za Rýnem v Německu, hranice byla uzavřená a trvalo nám dvě hodiny ji překročit. Podle dostupných informací má totiž v Německu pachatel nějaké vazby,“ popsal pro Blesk Zprávy úterní večer a noc Jiří Pospíšil (TOP 09). Hraniční kontrola byla podle něj „velmi důkladná, policie prohledávala vnitřek aut včetně kufrů“. „Měl jsem na krku průkazku europoslance, takže mě nelegitimovali, ale některé posádky ano,“ řekl.

Byl jsem hodně nervózní z toho, že kousek od místa útoku seděli moji přátelé, moje návštěva - učitelé z olomoucké právnické fakulty. Nejvíc ve mně zatrnulo, když jsem si uvědomil, že tam je i devítiletý syn jednoho z účastníků. Naštěstí se jim nic nestalo,“ dodal Pospíšil s tím, že za návštěvnickou skupinou měl do centra namířeno na večeři. Z budovy už se ale nedostal.

To jeho kolega za TOP 09 Jaromír Štětina to na večeři do centra stihl a tragédii prožíval ještě výrazně blíž - na večeři na jednom z náměstí, kde se vánoční trhy konají. „Policie zasahuje na místě střelby ve Štrasburku. Je to asi 100 až 200 metrů od místa, kde jsme 'uvězněni' v našem oblíbeném restaurantu Gutenberg. My uvnitř nevíme, kdo zabíjel,“ psal na sociální síť už v úterý večer. Na nebezpečí upozornil europoslance bezpečnostní email, který všichni v rámci instituce obdrželi.

Ve městě se zároveň hrálo také baketbalové utkání, kam zamířil Miroslav Poche (ČSSD.). „Tak právě jsme spolu s pár tisíci lidí v uzavřené basketbalové hale ve Štraburku zpívali Marseillaise. Silný zážitek. A bude to dlouhá noc,“ podělil se o průběh večera.

Štrasburk: Zničené Vánoce, paralýza

„Situace je tu jiná než před útokem. Zničil atmosféru nejen zde v parlamentu, ale myslím, že jsou zničené Vánoce v celém Štrasburku. Možná i v celé Francii. Takový útok paralyzuje město na delší dobu. Největší tragédií jsou samozřejmě oběti, ale ta situace doléhá na všechny,“ míní Pospíšil, který tentokrát vánoční veselí v centru města nestihl.

„Byl jsem svědkem útoků v Bruselu, kde následující půlrok to bylo na ulicích znát. Nejen kvůli vojákům a obrněným autům, ale lidé nekomunikovali, spěchali, neveselili se na ulicích... Něco podobného asi postihne i Štrasburk,“ dodal Pospíšil.

„Je to pro mě předzvěst Vánoc a adventu. Letos jsem je nestihl. I kdyby se ještě otevřely, tak tam nepůjdu, protože jsem myšlenkami jinde. Musíme ale teroristům ukázat, že se tomu nepoddáme a že náš životní styl nezničí,“ uzavřel v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

hejhej ( 17. prosince 2018 15:05 )

Co zkusili ??? Vždyť jsou zastánci muslimů a muslimové žijí podle Koránu a taky podle něho vraždí.

pavel11 ( 14. prosince 2018 09:11 )

obrovská nespravedlnost hovada přežili ono se říká že blbec má štěstí!!!

majojo ( 14. prosince 2018 05:15 )

Shrnuto: Našim eurovyžírkům se houno dělo i stalo. Když už musí být terorismus, proč prokristapána nemaj ti atentátníci lepší mušku a informace? Střílet nevinné není umění ani zásluha.

vihor ( 13. prosince 2018 23:21 )

To byly ještě ty staré časy, kdy se vědělo, kdo bojuje proti komu. Dnes už jsou ty války hrou zpravodajských služeb, a to, co se dostane do tisku, jsou jen účelové informace té které strany. Jisté je, že ta údajná bezpečnostní opatření jsou do značné míry také jen psychologickou hrou, která má uklidnit veřejnost a případně více omezovat běžné lidi. V případě tady toho Cherifa bych tipoval, že policie asi ví, kde se nachází, ale nechce ho hned zatknout, protože chce rozkrýt případnou síť lidí kolem něj.

lebedak2 ( 13. prosince 2018 23:14 )

Jsou chvíle, kdy snad by jsme mohli vyjímečně se sluníčkáři a vítači i souhlasit.Všechna ta zátěž s terorem,znáilňováním žen a dětí,s vražděním,s parazitováním statisíců nepřizpůsobivých je na občanech hostitelské země.A přitom ti,co by se tak rádi multikulturně podělili stáli jen kousíček opodál.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud