„Bojuje za správnou věc,“ říkal střelec ze Štrasburku o IS. Zdrcená rodina promluvila

Autor: ČTK - 
16. 12. 2018
07:45

Devětadvacetiletý muž podezřelý z úterní střelby na vánočních trzích ve Štrasburku sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Řekl to v sobotu večer v rozhovou s francouzskou televizí France 2 otec domnělého útočníka Chérifa Chekatta, jehož ve čtvrtek v přestřelce zabila francouzská policie. Útok na vánoční trhy ve Štrasburku si vyžádal čtyři oběti, jeden člověk je ve stavu mozkové smrti a další desítka osob utrpěla zranění.

Říkal například, že Daesh (IS) bojuje za správnou věc,“ řekl v rozhovoru otec Abdelkrim Chekatt, který je francouzsko-alžírského původu. Dodal, že se prý snažil svého syna přesvědčit, aby IS nepodporoval. „Copak nevidíš ta zvěrstva, jaká páchají?“ ptal se prý otec syna. Ten mu odpověděl, že to nedělají oni.

Ve francouzské televizi promluvila i matka podezřelého, která vyjádřila lítost a šok nad smrtí obětí. Podle televize France 2 jsou rodiče Chekatta už dlouho rozvedeni.

Organizace Islámský stát v předchozích letech ovládala značná území v Iráku a Sýrii, na nichž násilím prosazovala svůj přísný výklad islámského práva šaríja. Její přiznivci provedli už řadu teroristických činů i v Evropě, někdy se ale IS prostřednictvím své propagandistické agentury Amak hlásí i k útokům, s nimiž nemá nic společného.

Také po úterním útoku IS vydal prohlášení, že útočník byl její „voják“. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner ale spojitost IS s útokem popřel. Podle svědků muž při střelbě vykřikoval „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je veliký).

Policie kvůli činu zadržela sedm lidí, včetně Chekattových rodičů a dvou sourozenců. Ty už po výslechu propustila. Tři další lidé jsou podle agentury AP ve vazbě.

Chekatt byl francouzské policii dobře znám, figuroval na jejím seznamu radikálů a 27krát byl už v minulosti odsouzen, poprvé jako třináctiletý. Souzen byl nejen ve Francii, ale i Německu a Švýcarsku.

Video Útočník střílel na vánočních trzích ve Štrasburku, na místě jsou oběti - Reuters/Twitter @CMM_NOTICIAS/@MARIOSAAVEDRA
720p 360p

Doporučujeme
iFender ( 16. prosince 2018 16:17 )

Predstavte si Premier Pirat z Konopiste(tam bude mit hlavni stan) Bartoš a prezidentem Drahoš.Tak z Prahy udelaji druhou Marseille.

iFender ( 16. prosince 2018 16:10 )

Dokud budou vladnout EU ozralove jako je Junker,Schulz(ex)a levicovi liberalove napojeni na kapital,tak bude hure a hure.Drive rozsviceli a zhasinali "Eifelovku" dnes uz to prejdou jako beznou vec...a Francouzi a west si pomalu zvyka a kusuje! My to nesmime dopustit co by na to rekli nasi prapraprapradedove?Ti by nas poplivali!

junkiexl ( 16. prosince 2018 12:46 )

Euroarabie bude, i kdyby jste meli vsichni zhebnout! S pozdravem, Vase elita.

pavel11 ( 16. prosince 2018 09:16 )

evropská zločinecká organizace necháva vrahy,teroristy,verbež umyslně v evropě a jsou mezi politiky taková hovada, zločinci kteří nám ty vrahy,teroristy,podřezávače,znásilnovače,nacpat a ještě politický zločinci nám vyhrožují pokud je nepříjmeme příjdeme o výhody!!pokud organizovaný zločin EU nám chce dát jejich výhody jako vraždy,terorismus,podřezávání,znásilnování tak at si zločin EU strčí do prde.e a at jim mráz roztrhne prde.e!!! Díky za Babiše Zemana

hejhej ( 16. prosince 2018 08:30 )

V EU nechávají muslimy - vrahy a kriminálníky běhat na svobodě, jako by těm politikům - idiotům dělalo dobře, že zrůdy vraždí podle Koránu a ve jménu Alláha domorodce.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa