KSČM chce od církví 380 milionů ročně zpět. A zdanit náhrady za restituce „v dohledné době“

8. 12. 2018
17:40

K dalšímu projednávání návrhu KSČM na zdanění státních náhrad církvím, které dostávají za majetek nevydaný v restitucích, se Sněmovna sejde ve čtvrtek ráno. Schůzi svolal předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) z podnětu komunistické strany, která pod podnět shromáždila 65 poslaneckých podpisů. K iniciativě, která zřejmě bude čelit obstrukcím ze strany pravice, se podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika přidala část poslanců SPD, ANO a ČSSD.

„Využijeme všechny procedurální záležitosti, abychom ten zákon prosadili,“ řekl novinářům předseda komunistické strany Vojtěch Filip. Komunisté původně mluvili o tom, že schůze by mohla být až v pátek. Zdanění církevních restitucí je jedním z požadavků, jejichž naplněním podmínili komunisté tichou podporu menšinovému kabinetu ANO a ČSSD.

Video Komunista Filip: Náhrady za církevní restituce byly dar. A dary se mají danit - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Ve Sněmovně ale podle komunistů návrh čelil obstrukcím, druhé čtení by podle Kováčika mělo zajistit, aby byl zákon odhlasován „v dohledné době“. O důsledné kontrole naplňování dohody včetně domluvených termínů mezi ANO a KSČM přitom mluvili komunisté nedávno s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem, když žádal jejich poslance o podporu při schůzi o nedůvěře vládě.

Hlasování, které vyvolala opozice v souvislosti s kauzou údajného zavlečení jeho syna na Ukrajinu, pak i díky hlasům komunistů kabinet ustál. Druhé čtení zákona o zdanění náhrad církvím bylo už na programu zářijové schůze Sněmovny. Zdanění náhrad podporují vládní ANO a ČSSD, stejně jako opoziční KSČM a SPD. Proti jsou ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Video "Jde o vytřískání politického zisku." Lidovci kvůli zdanění církevních restitucí šijí do "vlády" KSČM, ANO a ČSSD - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Piráti v září vyzvali vládu, aby předložila analýzu týkající se vyplácení finančních náhrad za restituce církevního majetku. Posudek měl vycházet z aktuálních údajů Českého statistického úřadu a transparentně doložit vyčíslení paušální finanční náhrady. Do jeho vypracování měla podle Pirátů Sněmovna projednávání návrhu přerušit.

Předlohu KSČM, která by zdanění náhrad zavedla, počátkem září podpořil ústavně-právní výbor navzdory výhradám kritiků ohledně pravděpodobné protiústavnosti. Schválení návrhu komunistických poslanců doporučil už dřív i garanční rozpočtový výbor. Právní výbor chce o rok odložit účinnost předlohy, a to na leden 2020. Předkladatelé s tím tehdy souhlasili, je podle nich nutné v případě přijetí novely vytvořit prostor pro její posouzení před Ústavním soudem.

380 milionů ročně z dvou miliard zpět

Komunisté podobně jako například i Babiš pokládají výši náhrad za nadsazenou. Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá. Stát by náhrady vyplácel podle smluv, které s církvemi uzavřel.

Církve by ale musely zahrnout náhrady při podávání daňového přiznání mezi zdanitelné příjmy. Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi byl schválen v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS). Počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona od roku 2013.

Video Kalouska štve návrh na zdanění církevních restitucí. Šil do Zemana i Pirátů - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

padouch236 ( 31. prosince 2018 10:08 )

anonym01: Kdybys raději popřemýšlel o návštěvě třetí obecné, potřebuješ to...

padouch236 ( 31. prosince 2018 10:04 )

Každý z nás platí daně, tak proč by nemohla církev platit daně také? Už proto, že církevní restituce v podobě v jaké byly provedeny, byly jeden velký megapodvod, za který by měli dehdejší strůjci Kalousek a modré straky jít do basy. Majetek, který Kalouskovým podrazem získali, nikdy v takové míře nevlastnili. Většinu majetku získali vražděním, mučením a upalováním svých odpůrců. Sám papež František říká, že církev má být chudá, ne vlastnit miliardové hodnoty se kterými pak podloudně kšeftuje...

anonym01 ( 12. prosince 2018 15:08 )

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Nacismus-rovna-se-komunismus-Staliniste-se-ucili-od-nac istu-rika-docent-Balik-nekdejsi-ustavni-soudce-562965 OHLÍŽEJME SE DOPŘEDU, HAJÍ ANOISTA /POVOLANIM PEKAŘ / MLATIČKU ONDRAČKA Z KSČM. . VŽDYT PRY TEN ČLOVEK PRED ROKEM 1989 JEN SLOUZIL VLASTI. NE , TIHLE LIDE Z KSČM A NĚKTEŘI Z HNUTI ANO NESLOUZILI A NESLOUŽÍ VLASTI, ALE SOBE A NĚKOLIKA VYVOLENYM ZLOCINCUM. DNES PREMIEROVI ! HITLER A JEHO ZLOČINCI TAKY HÁJILI TU SVOU PRAVDU DO POSLEDNI CHVILE. VERILI , ZE SLOUZILI SVE VLASTI A NELITOVALI ANI NA POPRAVIŠTI . PRI TOM VYHLADILI TOLIK ZIDU A ODPURCU NACIONALISMU. MAME NA HRADE NACISTU, KOMUNISTU V JEDNE PODOBE. MAME TO I VE VLADE A JE TREBA JE DOSTAT VEN .ODS DRZI SENAT. A NIC! MLČÍ!

Taurus70 ( 9. prosince 2018 10:45 )

anonym01 Ty urvana socko to co napachala ve svete Rimskokatolicka cirkev nedokazali ani dve svetove valky pokud chces srovnavat obeti na zivotech blbe,studuj a uz se neztrapnuj BLBE😂😂😂😂

willi48 ( 9. prosince 2018 08:43 )

Katolická církev je samozvaná zločinecká organizace, její historie to jsou pouze války, vraždění, boj o moc a peníze. Církevní restituce jsou zločinem spáchaným na lidu této země pravicovými vládci. Ovšem lokajská podpora komunistů Burešově vládě výměnou za očekávanou Burešovu podporu pro zrušení restitucí je ohavnost stejného kalibru.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa