„Kradli jste. Vraždili.“ Ostré hádky poslanců o privatizaci, schytali to komunisté i Havel

Autor: Jaroslav Šimáček - 
6. prosince 2018
14:41

Ve Sněmovně to ve čtvrtek pořádně vřelo. Komunisté se dočkali a z jejich iniciativy se dnes poslanci vydali debatovat o privatizacích z 90. let. Strhla se tak přestřelka o to, kdo kradl před revolucí a kdo po ní. Na přetřes přišla jména jako Václav Klaus, jeden z „otců transformace“, kterému děkoval poslanec Jan Skopeček (ODS). Poslanci se přeli i o Václava Havla. Ale také o vraždy a zločiny minulého, totalitního režimu.

Ve čtvrtek před polednem byla vyslyšena dlouhodobá tužba komunistů, probrat na sněmovní půdě údajné „zločiny privatizace“. Na pořad jednání byl totiž zařazen bod „Nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992 - 1998“. Šéf KSČM Vojtěch Filip míní, že v té době došlo k úmyslným trestným činům, kdy byl zkrácen nejen majetek státu.

Cílem KSČM se stalo, aby Sněmovna konstatovala, že během privatizace došlo k „celé řadě excesů, chyb i zločinů, které způsobily ČR a jejím občanům škody na majetku v řádech stovek miliard korun, které vlády ČR dosud nedořešily a jejich následky neodstranily“.

Filip: Tyhle zločiny se nesmí promlčet

Komunisté požádali vládu, aby upravila zákony, aby bylo možné tyto zločiny privatizace dále stíhat - aby nedošlo k jejich promlčení. Filip tvrdil, že během privatizace byla zničena řada továren, zanikla řada podniků a lidé převáděli společnosti prostřednictvím bílých koní.

„My přece nechceme, aby tady docházelo k situacím, kdy někdo si najme někoho, koho najde na ulici a ten si koupí společnost, která je zadlužena, založí si novou a převede na ni jednotlivé majetky a ty majetky pak dál užívá,“ bouřil šéf KSČM a později dodal: „Já chápu, že jste se rozhodli, že odmítnete objektivní hodnocení 90. let, protože řada z vás se na tom podílela (...) Nebo si chcete říct, že to bylo jenom všechno dobře?

Skopeček (ODS) děkoval „otcům transformace“

„Chci jenom položit otázku, proč jsme museli v 90. letech privatizovat. Odpověď je jednoduchá. Téměř 100 procent naší ekonomiky bylo zestátněno a co se týče postkomunistického bloku, naši soudruzi ve zestátňování zašli nejdále včetně kolektivizace zemědělství. I proto máme zdevastovaný venkov ještě dneska,“ upozornil poslanec Jan Skopeček(ODS).

Je rád, že privatizace proběhla rychle a předešlo se „předprivatizační agonii“, kterou zažila celá řada zemí někdejšího východního bloku. „Díky privatizaci vzniklo po desetiletích soukromé vlastnictví (...) Konečně jsme po desetiletích zmaru a ekonomického strádání začali růst a rozvíjet se. Transformace byla jednoznačně úspěšná a jsou na to data,“ uvedl s tím, že narostla životní úroveň a Česko se vrátilo mezi moderní západní státy. 

Děkoval Václavovi Klausovi a spol. za to, že je dnes možné žít v kapitalismus, i když se  jej prý současná vláda snaží novými a novými regulacemi zničit. „To, jak dneska žijeme, je díky tomu, že v 90. letech se transformace zvládla a byla nejúspěšnější z postkomunistického bloku. Chtěl bych v této souvislosti poděkovat otcům transformace - Václav Klaus, Dušan Tříska, Karel Dyba, ale mohli bychom jich jmenovati více,“ upozornil Skopeček.

„Mlátička“ Ondráček: Rozkradli jste to, modré straky

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ironicky Skopečkovi a dalším poděkoval, jak dojemně o době 90. let vyprávěl. „Ono něco jiného je privatizace a něco jiného je rozkradení. Vy prostě jste to hospodářství rozkradli, proto se o jedné z těch vašich stran říká, že nosíte na klopě modrou straku,“ zaútočil na ODS.

„Můžete si o nás říkat co chcete a vytvářet tady falešné pojmy. Kdo byl zlodějem, je jasné. Byli to komunisté, kteří sesbírali majetek drobným podnikatelům, drobným živnostníkům i velkým podnikatelům. Vy jste byli ti zloději, my jsme to těm lidem zpátky navraceli. Privatizace nebyla jenom kupónová privatizace. Byla to restituce, prodej malých obchodů v rámci aukcí, velká privatizace,“ vypočítával Skopeček různé formy návratu majetku, který tehdejší KSČ zabavila.

Video O nemoci Babiše mladšího i pobytu ve Švýcarsku s matkou jsme věděli ze spisu, říká šéf KSČM Filip - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

Klaus mladší žádal omluvu

Poslanec Václav Klaus mladší přiznal, že mu při slovech komunistů vylétl adrenalin. A žádal od Ondráčka omluvu - minimálně pro sebe a poslaneckého kolegy Skopečka. „Kdo z nás z těch pětadvaceti něco rozkradl? Já osobně jsem třeba v 90. letech učil děti, nikdy jsem nic neprivatizoval, a bych asi mohl, kolegovi Skopečkovi bylo 10 let v 90. letech,“ bouřil.

Šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik uvedl: „Zloděj křičí: Chyťte zloděje. Kdo se má komu omlouvat? Já v roce 90 jsem kydal hnůj kravám, dojil je a krmil, můj táta byl svářeč, moje máma byla zdravotní sestra. Moje rodina nic nerozkradla a jestli celá 90. léta a vlastně až do dneška křičíte, že my komunisté jsme něco rozkradli, prosím, omluvte se alespoň mým rodičům.“

Filip se přidal: „Já také žádám omluvu, kteří mi říkají, že jsem já někoho okradl. Já jsem nikoho neokradl. Já jsem jako advokát v 90. letech zastupoval řadu těch, kteří privatizovali ten majetek proti Fondu národního majetku.“

Vraždili jste, popravovali, vytýkali komunistům

Další poslanci opozice však připomínali, že komunisté nejen kradli majetek, ale také např. posílali lidi do táborů nucených prací a všelijak potlačovali lidská práva a svobody.

„On se také snížil počet zavražděných, popravených a vyslaných do táborů nucených prací,“ uvedl Pavel Žáček (TOP 09), podle kterého jde o legitimní diskuzi o naší minulosti, protože je KSČM nadále součástí politického systému v ČR, dodnes však nikdo nespočítal všechny oběti minulého režimu a kroků českých komunistů dle sovětského vzoru. Komunisté po roce 1989 byli tak vlivní, že „zákulisně byli schopni instituce, které se tím měli zabývat, ovlivňovat“, upozornil.

Na Žáčka reagoval Ondráček ohledně zatýkání lidí za minulého režimu. „Věznice byly plné, dneska už jsou skoro prázdné. 109 procent naplněnost, 22 tisíc vězňů, ČR má skoro nejvíc vězňů v EU na počet obyvatel, takže můžeme si říct, jak se v tom blahobytu krásně žije,“ rýpl si a Klausovi ml. vzkázal: „Jako vy říkáte, že jste nic nerozkradli po roce 89, stejně tady sedí 15 poslanců KSČM, kteří nikoho nezabili před rokem 89 ani v 50. letech, protože mnozí z nás nebyli na světě. Ale vy stále kolem toho hovoříte, jako bychom my byli ti vrazi.“

Horlivá komunistka: Poslali jste lidi pod most

Do debaty se však zapojila i nová poslankyně Marie Pěnčíková (KSČM). „Zaznělo tady, jak byly přeplněné věznice a lágry. To je možný, ale vy jste ty lidi poslali pod most a na ulice, zameťte si před vlastním prahem,“ uvedla horlivě komunistka, který poslanecký slib coby náhradnice složila teprve včera. 

„Já bych také ráda ocenila tu pohádku, kterou jsme si tady poslechli. Firma A, firma B, kouzelník první, druhé kategorie,“ říkala a požádala o podklady k privatizaci, které by po večer mohla číst svým neteřím, když je občas uspává. „V těch stovkách, tisících firem jste našli možná jednu, která byla po té privatizaci schopna dál fungovat,“ uvedla. I v řadách ODS „občas najdeme jednoho, dva slušné lidi,“ dodala.

Video Komunista Filip: Náhrady za církevní restituce byly dar. A dary se mají danit - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

ODS: „Troufalost a drzost“ dnešních komunistů

Poslanec ODS Vojtěch Munzar se podivoval, že nová kolegyně, komunistka Pěnčíková srovnala v roce 2018 na sněmovní půdě lidi s ekonomickými problémy po revoluci s oběťmi totalitního režimu. „Vy to máte v krvi, takovéto názory,“ šil do komunistů. A apeloval na poslance ANO a ČSSD, zda jsou opravdu spokojeni s tím, že na podobných názorech stojí důvěra současné vlády.

„Nad troufalostí a drzostí kolegů z KSČM opravdu kroutím hlavou (...) Vzpomeňme si na slavný novoroční proslov Václava Havla, který pod mottem Naše země nevzkvétá shrnul všechno to, co se tady celá ta desetiletí dělo (...) Vy se hlásíte k odkazu strany, která způsobila dlouhá desetiletí úpadku naší země,“ kontroval poslanec ODS Martin Baxa.

Spor o Havla

Poslanec Baxa připomněl, že Havel zmiňoval nejen materiální, ale i morální škody. Baxa upozornil na desítky tisíc zničených osudů lidí, kteří mohli navázat na tradici první republiky, ale bylo jim to totalitním režimem zatrhnuto. „Komunistická strana je zodpovědná za zločiny, které se tady čtyři desetiletí odehrávaly,“ dodal.

„Já vzpomenu jiný čin Václava Havla, který přinesl přinejmenším stovky obětí a to je jeho první sporná amnestie, kterou vypustil zločince a vrahy v nějaké naději, že se sami v nových, demokraticky se tvořících poměrech napraví, zušlechtí,“ kontroval komunista Kováčik.

„Já jsem nikdy Václava Havla nevolil prezidentem, nejsem jeho obdivovatel, ale ten projev přeci byl jasný v tom, že říkal: Nejméně 460 miliard majetku se tady nenávratně ztratilo a někdo to ukradl. Tak si to sakra přiznejme,“ dodal Filip.

Uranové doly, StB, fízlování a donášení

Podle Jana Bartoška (KDU-ČSL) komunisté rozvrátili morálku a hodnoty společnosti, z této devastace jsme se pak nedostali dodnes. „Je potřeba si uvědomit, že to největší zlo, které vznikalo, bylo StB, její praktiky, fízlování vlastních lidí, donášení na rodiny, stejně tak jako nátlak, vyhrožování, nucení k emigraci, zakazování studovat, psaní kádrových profilů, vědomé rozdělování společností a ukazování, s kým se nemáte bavit (...) Brutální nástroje uranových dolů byly nahrazovány mnohem sofistikovanějšími metodami,“ připomněl.

„Kouřová clona houstne,“ reagoval za komunisty Pavel Kováčik a uvedl, že komunismus tady žádný nikdy nebyl. A i on zmínil údajné stovky miliard „rozkradených, zašantročených majetků“ po revoluci.

„Ideologické kecy“

Šéfa KSČM Filipa dnes ve Sněmovně naopak pobuřovaly „ideologické kecy“. Předseda ODS Petr Fiala upozorňoval, že nikdo nepopírá, že po roce 1989 došlo k některým kriminálním činům a probíhaly i soudy.

„Před rokem 89 tu vládl zločinný režim, který má na svědomí devastaci této země, který systematicky a trvale porušoval lidská práva (...), používal k perzekuci občanů všech mocenských nástrojů, páchal zločiny atd. To nejsou ideologické kecy, jak to nazval pan předseda Filip,“ upozornil Fiala.

Video Komunistu Filipa si podalo 6 lídrů v debatě Blesku: „Psycho, vraždy a popravy“ - Blesk TV

flora ( 7. prosince 2018 17:16 )

No, a co tam tedy dnes vyřešili? S jakým závěrem se po odpolední kávičce rozešli do svých domůlvů? Filip se narodil v r. 1955, těžko tedy někoho poslal na uran a Skopeček se narodil v r. 1980, těžko tedy ví jak to vše probíhalo, když se po r. 89 na chvíli zhaslo. Hrůzy rodin, kterým propuštění nejtěžší kriminálníci zavraždili okamžitě příbuzné asi taky jako destiletý školáček nevnímal. Tak jak? Budeme se bavit ještě dalších 100 let o tom co bylo, nebo budeme řešit co bude?

luder ( 7. prosince 2018 08:09 )

Čapí hnízdo za 50 milionů je zločin a co Náklady transformace 1991-2004 577 500 000 000 Kč Nucená správa IPB 200 000 000 000 Kč Chemapol 16 900 000 000 Kč Knižní velkoobchod Praha 21 000 000 Kč Anex Cirrus, Kalouskovy padáky 150 000 000 Kč Modernizace tanku T72 13 000 000 000 Kč Kasárna na náměstí Republiky - penále pro stát 400 000 000 Kč Lehké topné oleje, LTO 100 000 000 000 Kč Promopro, Vondra 938 000 000 Kč OpenCard 800 000 000 Kč Zelená Praha 250 000 000 Kč Bezdrátová Praha 390 000 000 Kč Praha Olympijská 70 000 000 Kč Nova, arbitráž s CME 10 000 000 000 Kč Kauza Český dům, nevýhodné pronájmy 26 000 000 Kč Diag Human, arbitráž, zabavení majetku 13 000 000 000 Kč Mostecká uhelná 3 200 000 000 Kč OKD, nevýhodný prodej firmy 5 700 000 000 Kč OKD, následné tunelování 80 000 000 000 Kč Gross, akcie, byty 300 000 000 Kč

aIIahakbar ( 7. prosince 2018 07:14 )

Leda velký houno, zdenkku. Na to už je pozdě a nezapomeň, že to byli komunisti kdo režíroval sametovou revoluci.

NECHCEME_BABISE ( 7. prosince 2018 07:12 )

Proč myslíte že jsem pijavice? Můžete mi nějak odůvodnit to vaše vyjádření?

NECHCEME_BABISE ( 7. prosince 2018 07:09 )

Vy jste vůbec nepochopil o čem jsem psal.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud