Nová komunistka ve Sněmovně: Pěnčíková složila slib. Již jako sedmý náhradník

Autor: ČTK, simao - 
5. 12. 2018
10:07

Sněmovna je opět kompletní, v úvodu dnešního jednání dolní komory složila slib nová poslankyně KSČM Marie Pěnčíková. Ve sněmovních lavicích nahradila Vladimíra Koníčka (KSČM), který se stal v úterý členem vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. Poslanecký mandát mu tím zanikl.

Ekonomka Pěnčíková byla poslankyní v minulém volebním období. V loňských sněmovních volbách neuspěla a figurovala jako první náhradnice na zlínské krajské kandidátce KSČM. Před složením slibu Pěnčíková převzala od místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) osvědčení o zvolení. Vznik jejího mandátu dnes projednal i mandátový a imunitní výbor.

Video "Soudruzi, pojďte ven," křičeli demonstranti v Nymburku na komunisty. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Koníček je v tomto volebním období sedmým poslancem, který opustil Sněmovnu. Hned na listopadové ustavující schůzi rezignovali středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), její liberecký kolega Martin Půta (STAN) a bývalý senátor Jiří Hlavatý (za ANO).

Koncem března se poslaneckého mandátu vzdal někdejší premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V červnu odešel ze Sněmovny bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán a v říjnu bývalý ministr zahraničí Martin Stropnický (oba ANO).

Místo Jermanové nastoupil Milan Pour, Půtu nahradil Petr Pávek, který na sebe upozornil tím, že během debaty o platech politiků si otevřeně řekl o to, že bych chtěl přidat. Dalšími náhradníky se stali Eva Matyášová, Monika Červíčková, Petr Venhoda (ANO) a Roman Sklenák (ČSSD).

Video Epicentrum: Chci přidat, přirozeně jako každý, říká „nenažranec“ Pávek. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa