Trafiky komunistům: Za podporu vlády chtějí lukrativní funkce v dozorčích radách

Autor: Jakub Veinlich - 
14. 6. 2018
19:56

Komunisté se derou k moci. Nebudou sice přímo ve vládě, ale umožní zřejmě její vznik. Zadarmo, jak avizoval premiér Andrej Babiš, to ale patrně nebude. Součástí dohody mají být posty pro členy KSČM v dozorčích radách státních a polostátních firem. Pirát Jakub Michálek ve Sněmovně připomenul, že by mohlo jít až o 120 míst a že například v České poště si takto může člověk přijít až na 155 tisíc korun měsíčně.

Jsou to politické trafiky? KSČM si měla říct výměnou za případnou toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD o ústupky v chystaném programovém prohlášení i o posty v dozorčích radách státních a polostátních firem.  

„Předně se tady bavíme o částce 698 miliard korun, což jsou aktiva, která spravují státem vlastněné nebo ovládané firmy,“ upozornil ve Sněmovně předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Řeč sice byla o takzvaném nominačním zákoně, který měli poslanci schvalovat, ale právě ten má upravovat obsazování jednotlivých pozic ve vedení takových firem.

Video Zeman na sjezdu KSČM: Vyzval k pokání, připomněl Horákovou a další justiční vraždy. A děkoval za podporu. - Aleš Brunclík, Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„Ten zákon je proti politickým trafikám a ta věc, o které se bavíme, je nanejvýš aktuální, protože se tady projednává nová vláda, která má vládnout i s podporou KSČM. Jedním z požadavků KSČM na to, aby podpořila tuto vládu, je, že získá část míst v dozorčích radách ve státech ovládaných firmách,“ pokračoval Michálek u řečnického pultu.

Obsadit lze přitom na desítky až stovky míst. Státem či městy vlastněných a spoluvlastněných firem je přitom víc než dost. ČEZ, České dráhy, ČEPS, MERO, Česká pošta a další.

Právě v dozorčí radě České pošty sedí jako její místopředseda Lubomír Krejsa – poradce předsedy KSČM, který si dokáže v podniku řízením ministrem vnitra vydělat až 155 korun měsíčně – tedy víc než například ministr vlády. „Dámy a pánové, kdo z vás to má?“ parodoval Michálek ve Sněmovně bývalého premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) z dob, kdy novinářům vysvětloval své příjmy.

GDPR v praxi

Lubomír Krejsa v rozhovoru pro Seznam Zprávy přiznal i další příjem z práce předsedy dozorčí rady České pošty Security. O tom, jakou práci na poště konkrétně dělá a za kolik, ale už mluvit příliš nechtěl. Oháněl se zákonem o GDPR.

„Já tohle nebudu komentovat. Dnes nám naskočila, jestli jste si všiml, nějaká záležitost ochrany osobních údajů. Tak jako já o sobě povídat nebudu,“ řekl Krejsa doslova.

Zastání našel u předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který Krejsu využívá jako poradce. Krejsa podle Filipa navíc dokázal zabránit prodeji budovy na třídění balíků mezi Poštou a Českými drahami. Za což se mu teď podle předsedy komunistů někdo mstí.

„Znám inženýra Lubomíra Krejsu, to není člen KSČM. Jako poradce ho využívám, protože je to IT odborník a do pošty – do dozorčí rady nastupoval v době, kdyby byly přijaty zákony, které v podstatě nutily lidi, aby měli datové schránky. Myslím si, že tam odvedl kus poctivé práce, a proto ho jako odborníka využívám,“ řekl Filip Seznam Zprávám a doplnil, že Krejsa je nejen místopředsedou dozorčí rady České pošty, ale také předsedou jednoho z jejích výborů.

Video Komunisté o podpoře vlády ANO a ČSSD: Chtějí jen ministry, kteří dodrží program. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek svým vystoupením naštval předsedu klubu KSČM Pavla Kováčika natolik, že se s ním rozhodl rychle vypořádat. Našel totiž cestu, jak zákon smést ve Sněmovně ze stolu. Navrhnul hlasovat o vyřazení zbývajících několika bodů z programu schůze, tedy včetně nominačního zákona, nebo si vzít přestávku na jednání klubu.

Kováčik na mikrofon přiznal, že jde o jasnou odplatu. „Nebýt vašeho útoku na KSČM, mohli jsme mít hlasování už dávno za sebou,“ vzkázal Michálkovi Kováčik.

Po chvíli zmatků, které řídící Sněmovny – Pirát Vojtěch Pikal – ustál, tak nakonec Sněmovna skutečně odhlasovala stažení zbylých bodů z programu schůze a jednání Sněmovny tím fakticky skončilo.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury sledujeme kšeftování s místy za podporu vlády v přímém přenosu. Blesk Zprávám naznačil, že mezi ANO a KSČM kvůli toleranci vlády může existovat širší dohoda, než jakou nám obě strany předloží.

„Myslím, že ta smlouva mezi ANO a komunisty bude mít dvě části. Veřejnou a taky tu neveřejnou, a mě by zajímaly obě části,“ řekl Stanjura.

Delegace KSČM už předala návrh dohody také prezidentovi Miloši Zemanovi, který byl také na nedávném sjezdu KSČM a vyzval komunisty, aby při vyjednávání podmínek pro toleranci vlády neměli příliš velké požadavky. Komunisté totiž dostali v loňských sněmovních volbách pořádný volební výprask. Po nejhorším výsledku v historii mají jen 15 poslanců. Stejně jako ČSSD, která ovšem skončila za nimi.

Video Tisková konference po jmenování Andreje Babiše premiérem - Blesk TV
1080p 720p 360p

Stanjura nevěří předkládané dohodě ANO a KSČM

Šéf poslanců za ODS také vidí jakousi paralelu mezi nabídkami funkcí pro poslance, když se vzdali kvůli daňovému balíčku mandátu, a stávajícími požadavky na funkce pro zástupce komunistů. Vyšetřovatelé by to podle Stanjury měli posuzovat stejně.

„Zaráží mě ten dvojí metr. Jednou tady Ivo Ištvan a vrchní státní zastupitelství v Olomouci zavře poslance do vazby, pak se ukáže, že nezákonně – stát musel zaplatit za tuto nezákonnost nemalé částky – a pak když to vidíte v přímém přenosu, tak se neděje nic,“ dodal Stanjura.

Premiér Andrej Babiš při svém druhém jmenování řekl při odchodu od prezidenta Zemana, že dohoda s komunisty se bude týkat jen jednoho hlasování a to toho o důvěře vládě. Jiné požadavky prý komunisté nemají.

„S komunisty máme podepsat dohodu, která je volná z obou stran. Jsme rádi, že jsou ochotni podpořit vznik vlády,“ řekl Babiš 6. června po svém jmenování.

O vzniku vlády má být jasno v pátek, kdy ČSSD zveřejní výsledky svého referenda. 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
MarkusHermann ( 15. června 2018 04:50 )

To je dobře,že tam budou komunisti,aspoň se tam nebude krást,jak za minulých vlád.

zdenek43 ( 14. června 2018 22:43 )

Dokonáno! Puč v roce 1994, volba prezidenta 2013 + KABELKOVY PREVRAT 2013 - puc + volby 2013 + volby 2017 + volba prezidenta 2018 se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí. Úloha velkých kmotrů nabývá na důležitosti, zatímco kmotříčci jsou vytlačováni na okraj. Tento trend nejspíše vysvětluje, proč v posledních měsících tolik čteme o Janouškovi, Rittigovi, Hrdličkovi a dokonce i Vítu Bártovi. Jak říkal don Barzini ve filmu Kmotr: „Časy se změnily. Už to není jako za starých časů, kdy jsme si mohli dělat, co jsme chtěli." Pravidla se mění a velcí hoši určují nová pravidla. budujete??? M A F I O K R A C I I . . . . . Co je Mafiokracie? Mafiokracie je unikátní společenský systém, který byl vyvinut v Rusku v devadesátých letech. Tento systém se podstatně liší od Demokracie i Komunismu. Jeho hlavními prvky jsou: - několik mocných skupin organizovaného zločinu má plnou kontrolu nad národním hospodářstvím; - zkorumpovaná vláda a bezpečnostní složky slouží jako nástroje organizovaného zločinu; formální vládci země nechtějí (a nemají možnost) bojovat proti organizovanému zločinu a korupci; - absence opravdově demokratických institucí a mechanismů, paralýza nezávislých soudů; - potlačení tržních mechanismů. Andrej Babiš, Martin Roman nebo Radovan Vítek rovněž nejsou opravdovými kmotry. Babiš tímto směrem možná vykročil, ale postrádá širší "rodinu", kterou ostatní mají. Babiš jede stále z velké části na vlastní pěst. Roman byl vždy tak trochu loutkou v rukách ostatních, a pokud si někdo v jeho blízkém okolí zaslouží být nazýván kmotříčkem, je to Vladimír Johanes. Vítek chvíli flirtoval s kmotřením při jednání o Sazce, ale nyní je opět pouhým developerem.......

zdenek43 ( 14. června 2018 22:37 )

působení Andreje Babiše v premiérském křesle. Asi to není velké překvapení – až na jednu maličkost. Babiš vyhrál volby s tím, že chce bojovat proti korupčnímu a klientelistickému systému tradičních stran a řídit stát jako „prosperující firmu“. Ukazuje se ale, že je to blbost. Babiš se chová stejně jako jeho předchůdci: zbavuje se nepohodlných lidí, zvyšuje politické tlaky na státní správu, ze státu dělá volné pole pro byznys a místo „firmy“ buduje Potěmkinovu vesnici. Zpátky k jánabráchismu Babiš byl už v minulé vládě s ČSSD v jasném střetu zájmů. Ve svém programu mluvil o podpoře malého a středního podnikání, ale jeho opatření vyhovují hlavně velkým korporacím, jako je Agrofert. Ten se stal i významným příjemcem dotací: „Jasný střet zájmů existuje třeba u členů dozorčí rady Státního zemědělského a intervenčního fondu, který rozděluje dotace, a kde seděl i poslanec Jaroslav Faltýnek. Výsledkem bylo, že nejvíc peněz z dotací získal Agrofert, což dnes vadí v Bruselu. Pokuta stojí daňové poplatníky 22 milionů korun, které by měli zástupci ANO a Agrofertu zaplatit ze svého,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš. Babiš vládne v demisi a bez důvěry, ale přesto děla jeden řez za druhým. Už odvolal ředitele České pošty, šéfy několika nemocnic nebo ředitele BESIPu. Poslal finanční kontrolu na GIBS, což sice není v jeho pravomoci a musí o tom rozhodovat celá vláda, ale to mu nevadí. Je fakt, že ani šéf GIBSu Michal Murín není žádný klaďas, ale o to teď nejde. Klíčový problém je, že Babiš kolem sebe bezhlavě seká, nebere ohledy na demokratické procedury a zkouší elegantně obcházet i takové věci, jako je služební zákon, který měl zbavit státní správu politických tlaků..........

gabreta ( 14. června 2018 22:37 )

"Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury sledujeme kšeftování s místy za podporu vlády v přímém přenosu" Kdyby soudruh Stanjura neměl krátkou paměť, vspoměl by si, jak ODS kšeftovala s hlasy při schvalování zlodějských církevních restitucí!!

tomik007 ( 14. června 2018 20:37 )

Soucasny komunisti a byvali komunisti si ted padnou do narucze

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa