Trafiky komunistům: Za podporu vlády chtějí lukrativní funkce v dozorčích radách

14. 6. 2018
19:56

Komunisté se derou k moci. Nebudou sice přímo ve vládě, ale umožní zřejmě její vznik. Zadarmo, jak avizoval premiér Andrej Babiš, to ale patrně nebude. Součástí dohody mají být posty pro členy KSČM v dozorčích radách státních a polostátních firem. Pirát Jakub Michálek ve Sněmovně připomenul, že by mohlo jít až o 120 míst a že například v České poště si takto může člověk přijít až na 155 tisíc korun měsíčně.

Jsou to politické trafiky? KSČM si měla říct výměnou za případnou toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD o ústupky v chystaném programovém prohlášení i o posty v dozorčích radách státních a polostátních firem.  

„Předně se tady bavíme o částce 698 miliard korun, což jsou aktiva, která spravují státem vlastněné nebo ovládané firmy,“ upozornil ve Sněmovně předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Řeč sice byla o takzvaném nominačním zákoně, který měli poslanci schvalovat, ale právě ten má upravovat obsazování jednotlivých pozic ve vedení takových firem.

Video Zeman na sjezdu KSČM: Vyzval k pokání, připomněl Horákovou a další justiční vraždy. A děkoval za podporu. - Aleš Brunclík, Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„Ten zákon je proti politickým trafikám a ta věc, o které se bavíme, je nanejvýš aktuální, protože se tady projednává nová vláda, která má vládnout i s podporou KSČM. Jedním z požadavků KSČM na to, aby podpořila tuto vládu, je, že získá část míst v dozorčích radách ve státech ovládaných firmách,“ pokračoval Michálek u řečnického pultu.

Obsadit lze přitom na desítky až stovky míst. Státem či městy vlastněných a spoluvlastněných firem je přitom víc než dost. ČEZ, České dráhy, ČEPS, MERO, Česká pošta a další.

Právě v dozorčí radě České pošty sedí jako její místopředseda Lubomír Krejsa – poradce předsedy KSČM, který si dokáže v podniku řízením ministrem vnitra vydělat až 155 korun měsíčně – tedy víc než například ministr vlády. „Dámy a pánové, kdo z vás to má?“ parodoval Michálek ve Sněmovně bývalého premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) z dob, kdy novinářům vysvětloval své příjmy.

GDPR v praxi

Lubomír Krejsa v rozhovoru pro Seznam Zprávy přiznal i další příjem z práce předsedy dozorčí rady České pošty Security. O tom, jakou práci na poště konkrétně dělá a za kolik, ale už mluvit příliš nechtěl. Oháněl se zákonem o GDPR.

„Já tohle nebudu komentovat. Dnes nám naskočila, jestli jste si všiml, nějaká záležitost ochrany osobních údajů. Tak jako já o sobě povídat nebudu,“ řekl Krejsa doslova.

Zastání našel u předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který Krejsu využívá jako poradce. Krejsa podle Filipa navíc dokázal zabránit prodeji budovy na třídění balíků mezi Poštou a Českými drahami. Za což se mu teď podle předsedy komunistů někdo mstí.

„Znám inženýra Lubomíra Krejsu, to není člen KSČM. Jako poradce ho využívám, protože je to IT odborník a do pošty – do dozorčí rady nastupoval v době, kdyby byly přijaty zákony, které v podstatě nutily lidi, aby měli datové schránky. Myslím si, že tam odvedl kus poctivé práce, a proto ho jako odborníka využívám,“ řekl Filip Seznam Zprávám a doplnil, že Krejsa je nejen místopředsedou dozorčí rady České pošty, ale také předsedou jednoho z jejích výborů.

Video Komunisté o podpoře vlády ANO a ČSSD: Chtějí jen ministry, kteří dodrží program. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek svým vystoupením naštval předsedu klubu KSČM Pavla Kováčika natolik, že se s ním rozhodl rychle vypořádat. Našel totiž cestu, jak zákon smést ve Sněmovně ze stolu. Navrhnul hlasovat o vyřazení zbývajících několika bodů z programu schůze, tedy včetně nominačního zákona, nebo si vzít přestávku na jednání klubu.

Kováčik na mikrofon přiznal, že jde o jasnou odplatu. „Nebýt vašeho útoku na KSČM, mohli jsme mít hlasování už dávno za sebou,“ vzkázal Michálkovi Kováčik.

Po chvíli zmatků, které řídící Sněmovny – Pirát Vojtěch Pikal – ustál, tak nakonec Sněmovna skutečně odhlasovala stažení zbylých bodů z programu schůze a jednání Sněmovny tím fakticky skončilo.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury sledujeme kšeftování s místy za podporu vlády v přímém přenosu. Blesk Zprávám naznačil, že mezi ANO a KSČM kvůli toleranci vlády může existovat širší dohoda, než jakou nám obě strany předloží.

„Myslím, že ta smlouva mezi ANO a komunisty bude mít dvě části. Veřejnou a taky tu neveřejnou, a mě by zajímaly obě části,“ řekl Stanjura.

Delegace KSČM už předala návrh dohody také prezidentovi Miloši Zemanovi, který byl také na nedávném sjezdu KSČM a vyzval komunisty, aby při vyjednávání podmínek pro toleranci vlády neměli příliš velké požadavky. Komunisté totiž dostali v loňských sněmovních volbách pořádný volební výprask. Po nejhorším výsledku v historii mají jen 15 poslanců. Stejně jako ČSSD, která ovšem skončila za nimi.

Video Tisková konference po jmenování Andreje Babiše premiérem - Blesk TV
1080p 720p 360p

Stanjura nevěří předkládané dohodě ANO a KSČM

Šéf poslanců za ODS také vidí jakousi paralelu mezi nabídkami funkcí pro poslance, když se vzdali kvůli daňovému balíčku mandátu, a stávajícími požadavky na funkce pro zástupce komunistů. Vyšetřovatelé by to podle Stanjury měli posuzovat stejně.

„Zaráží mě ten dvojí metr. Jednou tady Ivo Ištvan a vrchní státní zastupitelství v Olomouci zavře poslance do vazby, pak se ukáže, že nezákonně – stát musel zaplatit za tuto nezákonnost nemalé částky – a pak když to vidíte v přímém přenosu, tak se neděje nic,“ dodal Stanjura.

Premiér Andrej Babiš při svém druhém jmenování řekl při odchodu od prezidenta Zemana, že dohoda s komunisty se bude týkat jen jednoho hlasování a to toho o důvěře vládě. Jiné požadavky prý komunisté nemají.

„S komunisty máme podepsat dohodu, která je volná z obou stran. Jsme rádi, že jsou ochotni podpořit vznik vlády,“ řekl Babiš 6. června po svém jmenování.

O vzniku vlády má být jasno v pátek, kdy ČSSD zveřejní výsledky svého referenda. 

MarkusHermann ( 15. června 2018 04:50 )

To je dobře,že tam budou komunisti,aspoň se tam nebude krást,jak za minulých vlád.

zdenek43 ( 14. června 2018 22:43 )

Dokonáno! Puč v roce 1994, volba prezidenta 2013 + KABELKOVY PREVRAT 2013 - puc + volby 2013 + volby 2017 + volba prezidenta 2018 se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě.

Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí.
Úloha velkých kmotrů nabývá na důležitosti, zatímco kmotříčci jsou vytlačováni na okraj. Tento trend nejspíše vysvětluje, proč v posledních měsících tolik čteme o Janouškovi, Rittigovi, Hrdličkovi a dokonce i Vítu Bártovi. Jak říkal don Barzini ve filmu Kmotr: „Časy se změnily. Už to není jako za starých časů, kdy jsme si mohli dělat, co jsme chtěli." Pravidla se mění a velcí hoši určují nová pravidla.
budujete??? M A F I O K R A C I I . . . . . Co je Mafiokracie?
Mafiokracie je unikátní společenský systém, který byl vyvinut v Rusku v devadesátých letech. Tento systém se podstatně liší od Demokracie i Komunismu. Jeho hlavními prvky jsou:
- několik mocných skupin organizovaného zločinu má plnou kontrolu nad národním hospodářstvím;
- zkorumpovaná vláda a bezpečnostní složky slouží jako nástroje organizovaného zločinu; formální vládci země nechtějí (a nemají možnost) bojovat proti organizovanému zločinu a korupci;
- absence opravdově demokratických institucí a mechanismů, paralýza nezávislých soudů;
- potlačení tržních mechanismů.
Andrej Babiš, Martin Roman nebo Radovan Vítek rovněž nejsou opravdovými kmotry. Babiš tímto směrem možná vykročil, ale postrádá širší "rodinu", kterou ostatní mají. Babiš jede stále z velké části na vlastní pěst. Roman byl vždy tak trochu loutkou v rukách ostatních, a pokud si někdo v jeho blízkém okolí zaslouží být nazýván kmotříčkem, je to Vladimír Johanes. Vítek chvíli flirtoval s kmotřením při jednání o Sazce, ale nyní je opět pouhým developerem.......

zdenek43 ( 14. června 2018 22:37 )

působení Andreje Babiše v premiérském křesle. Asi to není velké překvapení – až na jednu maličkost. Babiš vyhrál volby s tím, že chce bojovat proti korupčnímu a klientelistickému systému tradičních stran a řídit stát jako „prosperující firmu“. Ukazuje se ale, že je to blbost. Babiš se chová stejně jako jeho předchůdci: zbavuje se nepohodlných lidí, zvyšuje politické tlaky na státní správu, ze státu dělá volné pole pro byznys a místo „firmy“ buduje Potěmkinovu vesnici.

Zpátky k jánabráchismu

Babiš byl už v minulé vládě s ČSSD v jasném střetu zájmů. Ve svém programu mluvil o podpoře malého a středního podnikání, ale jeho opatření vyhovují hlavně velkým korporacím, jako je Agrofert. Ten se stal i významným příjemcem dotací: „Jasný střet zájmů existuje třeba u členů dozorčí rady Státního zemědělského a intervenčního fondu, který rozděluje dotace, a kde seděl i poslanec Jaroslav Faltýnek. Výsledkem bylo, že nejvíc peněz z dotací získal Agrofert, což dnes vadí v Bruselu. Pokuta stojí daňové poplatníky 22 milionů korun, které by měli zástupci ANO a Agrofertu zaplatit ze svého,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš vládne v demisi a bez důvěry, ale přesto děla jeden řez za druhým. Už odvolal ředitele České pošty, šéfy několika nemocnic nebo ředitele BESIPu. Poslal finanční kontrolu na GIBS, což sice není v jeho pravomoci a musí o tom rozhodovat celá vláda, ale to mu nevadí. Je fakt, že ani šéf GIBSu Michal Murín není žádný klaďas, ale o to teď nejde. Klíčový problém je, že Babiš kolem sebe bezhlavě seká, nebere ohledy na demokratické procedury a zkouší elegantně obcházet i takové věci, jako je služební zákon, který měl zbavit státní správu politických tlaků..........

gabreta ( 14. června 2018 22:37 )

"Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury sledujeme kšeftování s místy za podporu vlády v přímém přenosu"

Kdyby soudruh Stanjura neměl krátkou paměť, vspoměl by si, jak ODS kšeftovala s hlasy při schvalování zlodějských církevních restitucí!!

tomik007 ( 14. června 2018 20:37 )

Soucasny komunisti a byvali komunisti si ted padnou do narucze

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa