Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Pět let od Kauzy Nagyová a pádu Nečase: Ve vězení zatím nikdo neskončil

Autor: ČTK - 
11. června 2018
11:50

Zásah policie na Úřadu vlády, ministerstvu obrany i řadě dalších míst před pěti lety, 12. června 2013, vedl k pádu vlády Petra Nečase a jeho odchodu z čela ODS. Následně padla řada obvinění a začaly soudní procesy, které se táhnou dodnes. Na politické scéně se iniciativy chopil prezident Miloš Zeman, který přes nesouhlas parlamentních stran jmenoval dočasnou úřednickou vládu Jiřího Rusnoka složenou ze svých stoupenců.

Policie zadržela devět lidí, obvinění vyšetřovatelé předali osmi z nich. Policie obvinila ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou (nyní Nečasová), že stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a vládní koalicí z podzimu 2012.

Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku. K odstoupení z poslaneckých funkcí byli podle policie motivováni nabídkou členství v orgánech státem řízených společností. Nagyová navíc údajně zneužila Vojenské zpravodajství (bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek) ke sledování tří osob, včetně tehdejší manželky premiéra Nečase Radky.

Premiér Nečas 13. června uvedl, že nemá důvod rezignovat, protože nezískal informace prokazující trestnou činnost svých spolupracovníků. O tři dny později v noci po jednání grémia ODS oznámil, že následující den rezignuje na svou funkci. Skončil i jako předseda ODS.

Video  Prohlášení premiéra Nečase: Nagyové nadále věřím  - Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Výkonná rada ODS pověřila grémium jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu dosavadní koalice (ODS, TOP 09 a LIDEM), s premiérem z řad ODS. Kandidátkou na premiérku za ODS se stala šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Opozice (ČSSD, KSČM) odmítala obnovení současné koalice s jiným premiérem a chtěla rozpuštění Sněmovny a nové volby.

 

ODS již 25. června oznámila prezidentu Zemanovi, že má 101 podpisů pro podporu případné nové vlády dosavadní koalice. Zeman však týž den jmenoval premiérem nestraníka (bývalého člena ČSSD) Jiřího Rusnoka, bývalého ministra financí své vlády. Učinil tak přesto, že s tím nesouhlasily strany bývalé vládní koalice ani opozice. Rusnokem navrženou vládu, kterou tvořila řada Zemanových příznivců, prezident jmenoval 10. července. Kabinet pak nezískal důvěru Sněmovny a téměř půl roku vládl v demisi. 

Policejní zásah z 12. června 2013 vyústil v řadu soudních kauz, z nichž většina ještě nebyla ukončena. Výjimkou je část kauzy tzv. poslaneckých trafik. Nejvyšší soud dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli imunitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a nelze je tedy trestně stíhat.

Video  Policejní záznam zatýkání Jany Nagyové  - ČT 24
Video se připravuje ...

Muži pak chtěli po státu téměř desetimilionové odškodné, nakonec po dohodě dostali částky v řádu statisíců korun. Kauza však pokračuje, obvinění čelí bývalý premiér Nečas, jeho současná manželka Jana Nečasová, dříve Nagyová, a bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček.

Nečasová figuruje i v dalších kauzách. V jedné z nich, která se týká zneužití Vojenského zpravodajství, jí Obvodní soud pro Prahu 1 loni v listopadu uložil dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti. Podmíněné tresty dostali také obžalovaní zpravodajci Kovanda, Páleník a Pohůnek. Tresty jsou nepravomocné.

Nečasová čelí také s společně s lobbistou Ivo Rittigem žalobě za údajné vyzrazení utajované informace BIS. Loni v lednu soud Nečasové uložil podmíněný trest v délce 1,5 roku, Rittigovi a jeho právníkovi Davidu Michalovi pak devítiměsíční podmínku. Odvolací soud ale vrátil případ k novému projednání.

Další obžaloba, která se týká Nečasové, je z krácení daně. Policie ji v březnu 2015 obvinila kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala. Cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činí 736 tisíc korun.

lynx ( 11. června 2018 12:45 )

Nic překvapivého. Ten zrzavý přece na první TK po monstrózním zatýkání před kamerami řekl na dotaz novinářky: " V případě odsouzení hrozí zatčeným až podmíněné tresty odnětí svobody." Za účelem vyměření podmíněných (nepravomocně) trestů odnětí svobody byli čtyři měsíce ve vazbě. Všechno do mrtě vykonstruované, všechno do mrtě zinscenované Zemanem, který před volbami slíbil, že položí Nečasovu vládu. Nečas, muž bez koulí se z toho podělal. Teď už se jen vymýšlejí kabelkové příběhy, které budou souzeny desítky let, předpokládám bez uložení trestu a pak se další desítky let potáhnou odškodňovací procesy, za které ten zrzavý s tím druhý neponesou žádnou hmotnou odpovědnost. No a ten šťastný páreček bude dávno v důchodu a nebude už chápat, proč jej pořád někdo s něčím otravuje.

priserka ( 11. června 2018 12:32 )

A počítal snad někdo s něčím jiným

tomestve ( 11. června 2018 12:24 )

Jako většina kauz spojená s politikou.Je do ní zapleteno tolik lidí,že se to řeší tak dlouho,až sezjistí,že vlastně se nic nestalo.Holt spravedlnost je -pokud je to potřeba - slepá.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa