Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Zeman se omluvil Nečasovi: Uvěřil jsem provokaci Šlachty a Ištvána, kál se kvůli Nagyové

Autor: zst - 
28. srpna 2017
05:00

Prezident Miloš Zeman se v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech omluvil expremiérovi Petru Nečasovi za to, že uvěřil tvrzení tehdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a vrchního státního zástupce Ivo Ištvána ohledně „obří“ kauzy související se zátahem na Úřad vlády. Nečas posléze podal demisi a Zeman nenechal vládu vybrat nového premiéra, zvolil cestu úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka.

Zakuklenci na Úřadu vlády vzbudili velký rozruch, a mluvilo se dokonce o tom, že bude konečně rozkryta rozsáhlá síť napojení politiků na podnikatele, tedy lobbistické struktury. Pro akci a následné dění se vžilo označení Kauza Nagyová. Po více než 4 letech se záležitostí nadále zabývají soudy, ale o rozkrytí sítě případné politické korupce nemůže být řeč. Pachuť z té doby cítí i prezident Miloš Zeman, který se po několika měsících ve funkci tehdy musel rozhodnout, jak se postaví k demisi, kterou mu nabídl premiér z řad ODS.

„Tehdy to byl Petr Nečas, kdo podal demisi a je výsostným právem prezidenta jmenovat nového premiéra. Aniž by byl limitován jakýmkoliv omezením. A to jsem také udělal,“ hájil se Zeman, vzápětí ale připojil omluvu:

EMBED_OFF

To, že doktor Ištván tehdy opravdu vypouštěl zprávy, že je tady obrovská mafie – propojení politických a ekonomických struktur a že bylo zabaveno tolik a tolik zlata, tolik a tolik set milionů korun a tak dál – to je všechno pravda. Já jsem také veřejně sebekriticky přiznal, že jsem tomu uvěřil. Akce Ištvána a Šlachty byla provokací proti ODS. Považujte to za určitý druh omluvy, i když těch, kdo byli těmito dvěma lidmi dezinformováni, bylo příšerně mnoho,“ uznal prezident.

Zeman tehdy přes odpor vládní koalice, která chtěla pouze změnu na postu premiéra (Nečase měla nahradit Miroslava Němcová - pozn. red.), jmenoval vládu úřednickou. Do jejího čela jmenoval Jiřího Rusnoka. Ve vládě kromě pozdějšího guvernéra České národní banky zasedlo ještě několik Zemanovi blízkých lidí. Část veřejnosti proto kabinet označovala za „vládu přátel Miloše Zemana“.

Ačkoliv Rusnokův kabinet nezískal podporu Sněmovny, dovládl až do předčasných voleb koncem října 2013. Protestní hlasy lidí znechucených tehdejší politickou situací sesbíralo hnutí ANO Andreje Babiše, to je o čtyři roky později favoritem dalších sněmovních voleb. Ty se konají 20. a 21. října 2017.

Video  O Čapím hnízdě, panácích a burkinách: Celý záznam pořadu S prezidentem v Lánech  - David Vaníček, Vera Renovica, Live Box
Video se připravuje ...

tarka ( 30. ledna 2020 10:36 )

To tedy Zeman s tou omluvou hodně přehnal a ještě podrazil Šlachtu a Ištvána...Nečas byl zkorumpovaný svou podřízenou milenkou Nagyovou, to si nikdo nevymyslel.

tarka ( 30. ledna 2020 10:34 )

přesně tak...

tarka ( 30. ledna 2020 10:33 )

Tak to tedy Zeman hodně přehnal s tou omluvou, že byl Nečas zkorumpovaný svou milenkou Nagyovou si nikdo nevymyslel, že existují propojení mezi politiky a vlivnými podnikateli je také realita. Takhle podle podrazit Šlachtu a Ištvána....teď by se měl omluvit jim. A vůbec, jak mohl uvěřit údajné provokaci, to neměl jako prezident správné informace?

mirkazam ( 30. srpna 2017 06:06 )

rego....ty jsi jenom chudáček-nasráváček....to je asi vše k tobě ty náfuko !!!

kozinozka ( 28. srpna 2017 13:52 )

Voliči jsou mateni zařazením politika do nějaké politické garnitury, ale to není až tak podstatné, jelikož mnoizí se zařazují/ i přecházejí/ zcela účelově. proto je důležité, zda je politik inteligentní a slušný člověk, nebo patři do skupiny inteligentní lupiči, či hlupáci. Tito všichni jsou v každé straně přítomni. Základ charakteru a IQ se podstatně nemění, přesto ale osobnost člověka může ovlivnit věk,někdy slábnoucí psychická odolnost, kdy spolupůsobí pocit moci a sebenadhodnocování. Charakter se tak částečně deformuje i u celkem inteligentního jedince.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud