Nečasová přišla k soudu s expremiérem i virózou. Nová soudkyně jí dala volno

24. dubna 2017
11:45

Soud začal v pondělí potřetí veřejně projednávat kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství, která stála v roce 2013 za pádem vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Obžalobě čelí Nečasova manželka Jana (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Předchozí osvobozující rozsudky zrušil odvolací senát, který kauzu nakonec odebral původní soudkyni kvůli pochybám o její nestrannosti.

K dnešnímu hlavnímu líčení přišli osobně všichni čtyři obžalovaní, Nečas svou bývalou šéfku kabinetu a současnou manželku tradičně doprovodil až k soudní síni. Nečasová však poté prostřednictvím advokáta vyjádřila přání, aby se v následujících dnech jednání účastnit nemusela, protože má virózu. Nová soudkyně Pavla Hájková jí vyhověla.

Po přednesení obžaloby Hájková vyloučila veřejnost po dobu výslechů zpravodajců, a to kvůli možnému ohrožení utajovaných skutečností chráněných zákonem.

Podle státních zástupců sledovalo Vojenské zpravodajství na podzim 2012 na základě pokynu Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Nečase Radku, přičemž Nagyová si tím prý chtěla opatřit neoprávněný osobní prospěch.

Zpravodajci to popírají s tím, že prováděli tzv. kontrasledování Nečasovy rodiny. Jejich verzi podporuje i Nečas, který v kauze vystupuje jako svědek. Tvrdí, že zpravodajce prostřednictvím šéfky svého kabinetu požádal o prověření možné hrozby pro jeho blízké. Podle názoru žalobců záměrně vypovídá nepravdu, aby pomohl své současné manželce.

Podívejte se na reakce po jednom z předchozích verdiktů soudu:

Video  Jana Nečasová je nevinná! V šoku je i její právník!  - Marcel Mihalik, Lukáš Červený

Obvodní soud v případu poprvé rozhodoval v roce 2014, kdy Nečasové uložil trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavil a případ Kovandy a Páleníka předal ministerstvu obrany. Po podání odporu musela soudkyně Helena Králová nařídit hlavní líčení, v němž nejprve v květnu 2015 a poté v červnu 2016 čtveřici osvobodila.

Králová argumentovala tím, že skutky popsané v obžalobě nejsou trestnými činy a že se provedenými důkazy nepodařilo prokázat motiv k trestné činnosti předestřený obžalobou – tedy to, že Nečasová chtěla nezákonným získáním informací o životě manželky premiéra uspíšit jeho rozvod. Podle soudkyně chtěl Nečas své manželství ukončit tak jako tak, a Nagyová proto neměla důvod počínat si takto krkolomně.

Obžalované čtveřici hrozí až pětileté vězení. Pro Nečasovou státní zástupci v minulosti požadovali 3,5 roku odnětí svobody.

Ústavní soud po dvou rozsudcích, které Nečasovou zprošťují viny, odmítl stížnost zpravodajců:

Video  Ústavní soud odmítl stížnost vojenských zpravodajců v kauze Nagyové-Nečasové.  - Jiří Nováček

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

noacojezase ( 24. dubna 2017 17:03 )

Kdo ví, možná by raději bral deset let natvrdo.

joudajoudovy ( 24. dubna 2017 16:50 )

ja bych to zkratil - ti, kteri tu 27.let statuji u koryt a vysledky za nimi zadne, nezaslouzi si dalsi pokus u vesla neb casu meli hafo a svym konanim zlikvidovali nekolik generaci, vcetne zaprodani republiky.

salto ( 24. dubna 2017 16:08 )

Je to tak, ale chybí mi tam další výčet z ODA, ODS, US, Zelených, KDU-ČSL, TOP a těch co se kolem nich motali

starypes ( 24. dubna 2017 16:04 )

Kočí Péťa se svou kobylou měli být vyšetřováni vazebně, protože jinak si s pomocí cvého vypráskaného advokáta budou z našich soudů dělat 3,14ču pořád, jak v této republice se stalo zvykem u podobných gaunerů.

zdenek43 ( 24. dubna 2017 15:56 )

a dalsi kolo - t i a t r pro luzu v CR .... samo, ze terminy tesne pred volbama 2017 Volby do poslanecké sněmovny parlamentu ČR 2017 se tak budou konat pravděpodobně v pátek a sobotu 20. – 21. října 2017. TAKZE SE MUSI STOKRAT OPAKOVANA LEZ SE STAVA PRAVDOU ... . . . PRACIVE ma KMOTRY,PRAVICE KRADE.... a dalsi oblbovaci vykriky - hesla podobne jako po Sametaku blaboly - lzi - polopravdy KUPONOVA PRIVATIZACE samooooo, ze soudruzi-pratele z CSSD a jejich pratele a soudruzi-StBaci z ANO2011 - ti nemaji kmotry a podobnou verbez???? ti maji - - vse KRISTALOVE CISTE - ze Standa GROSS .... protože ten původ je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže, nebo VLIVNE POLITIKY ..... V Chomutově byl v pondělí večer zavražděn podnikatel a vlivný člen místní ČSSD Roman Houska....... ++++Česká konsolidační agentura (ČKA) byla instituce určená k zajišťování hospodářských záměrů vlády a financování strategických projektů v oblasti infrastruktury a životního prostředí. Vznikla 2001 zanikla 2007. ČKA byla organizací, mající za cíl skrýt před veřejnosti obrovské ztráty, plynoucí z neuhrazení pohledávek za majetek státu, prodaný při kupónové privatizaci. Jednalo se přibližně o 700 miliard Kč. Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) //2002 jmenován ministrem financí ve Špidlově vládě, ve které od 30. října 2003 zastával také post místopředsedy vlády. Funkci ministra financí zastával i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, v jehož kabinetu se stal současně 1. místopředsedou vlády// V roce 2001 se vláda Miloše Zemana rozhodla prodat 100 miliardový dluh Ruska u České republiky z časů komunismu. Bez výběrového řízení si vybrala společnost Falkon Capital, jejíž prezidentem byl Jozef Čimbora. Falkon měl za dluh zaplatit české vládě 20 miliard korun a bylo na firmě, s jakým ziskem se vypo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud