Krampol po metálu pro Blesk: Pro majora Zemana bych skákal tři metry vysoko

1080p720p360p
Autor: David Vaníček, Kateřina Štichová - 
30. 10. 2018
05:02

V pondělí ráno se probudil jako držitel medaile Za zásluhy, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman (74). Přestože s oceněním Jiřího Krampola (80) ne všichni souhlasili, herec si z toho hlavu nedělá. Naopak, je za to rád! V novém pořadu Blesk.cz Epicentrum se vrátil i do své normalizační minulosti.

S jakými myšlenkami jste se probudil. Potom, co jste obdržel státní vyznamenání?

Říkal jsem si, že je to dobře a naplnilo mě to příjemným pocitem. Vzpomněl jsem si na film Anton Špelec ostrostřelec. Jsem rád, že na mě ta medaile taky vyšla.

Jaký z toho máte pocit?

Dobrý, zatím jsem na sebe ani nic špatného nečetl. Zastával jsem se akorát Michala Davida, protože mi přišlo sprostý ptát se, za co si to zaslouží. Podle mě za to, že rozdává radost.

Dotýkaly se vás kritické ohlasy?

Jistě. Prezident tam řekl jednu větu – že je boží služebník, který na zlatém podnose předává vyznamenání těm, kteří si ho zaslouží za to, co v životě vykonali. A tyhle lidi, co nic nevykonali, akorát všechno kritizují a nikdo je nezná, tak dští kolem sebe síru.

Mezi nimi byla třeba i Miroslava Němcová z ODS. Tu mezi ně počítáte taky?

Samozřejmě ji nechci urážet. To je jistě chytrá paní. Nemyslím tím všechny, ale některé. Nechápu, co jim na tom vadí. To ocenění je přece pro všechny žánry. Tak je to na celém světě. Někdo to dostane, protože je voják, někdo zase, protože je vědec nebo umělec. Když je někdo výborný herec v Anglii, tak ho povýší třeba i do šlechtického stavu. Proto mě to taky namíchlo od jedné kolegyně, která argumentovala, že by umění nemělo být řazené do téhle kategorie.

Proč?

No je jistě záslužné, že někdo zkoumá bakterie pro lidstvo, ale taky to, že David baví tři generace, prodal miliony desek a rozdává radost. To je snad taky záslužná věc. Každý, kdo něco pro stát udělá, na to má nárok.

Jak jste reagoval na demonstranty, kteří se před tím sešli na Hradě a skandovali hesla jako hanba nebo prodáváte zemi. Vadí vám to?

To se dalo čekat. Člověk se nemůže zalíbit každému. Máme demokracii, každý může projevit svůj názor.

Prezident je označuje často za blbečky. Vy také?

Neříkám, že všichni jsou blbečci. Nemusí mi být někdo sympatický, ale musím uznat, že ten člověk si to zaslouží.

Zatím se neslavilo

Co vám poprvé prolítlo hlavou, když jste dozvěděl, že budete mezi oceněnými. Třeba jestli to není moc?

Říkal jsem si – z chudého chlapce slavným mořeplavcem. Člověk má být skromný, což si myslím, že zrovna já jsem. Ale za jednašedesát let se mi snad něco povedlo. Nevím. Vycházím z toho, že já jsem si to sám nedal. Kdybych si to udělil sám, tak bych o tom pochyboval. Ale v tomto případě o tom rozhodl někdo jiný.

Ani na moment jste si neříkal, že je to moc velká káva?

Takhle jsem nad tím nepřemýšlel.

Co vám na to řekla manželka Hanka?

Samozřejmě z toho měla radost.

Už jste to stihl oslavit?

Ne, oslavu jsem ještě neměl.

Co jste si s Milošem Zemanem stihli říct ještě před začátkem ceremonie, jestli vůbec něco?

Já jsem mu řekl dobrý večer a on mně - tak už jste si prý koupil na večer nové šaty...

Opravdu jste si na tuhle příležitost kupoval nový oblek?

Ne, ten oblek jsem si půjčil. Sice mám šatů plné skříně, ale k těmhle příležitostem žádný šat nemám, protože jsem s ničím takovým nepočítal. Saka nosím jedině z donucení.

Pomohla vám manželka nějak doladit detaily?

Říkala, že by se hodil kapesníček.

Jak jste byl se svým ohozem spokojený?

Mám ze sebe radost.

Můžete jmenovat dva projekty nebo filmy, za kterou jste si medaili zasloužil?

Těch rolí bylo X. Za svou životní roli považuji třeba seriál Synové a dcery Jakuba Skláře. Pak třeba Zamřížované zrcadlo, ale to jsem dělal v mládí a pan ředitel Antonín Dvořák (vedoucí dramatického vysílání Československé televize, pozn. red.) to bohužel nechal zničit. Pěkné seriály byly i Tajemství proutěného košíku nebo Malý pitaval z velkého města. Dělal jsem toho dost. Nepřísluší mi, abych sám sebe vychvaloval.

Co bylo podle vás zlomovým okamžikem? Proč se vás prezident rozhodl ocenit?

Prezident republiky se nerozhodl. Ten to předává. Není to, že řekne, tomu to dám a tomu to nedám. Že to rozdává jako housky na krámě.

Havel hodný údivu

To si tak úplně nemyslím. Ale řekl byste, že jste medaili opravdu dostal za uměleckou činnost, nebo v tom hrají roli i vaše názory?

Vím, na co narážíte. Četl jsem několik článků, ve kterých mě označují jako obdivovatele Miloše Zemana. Nikdo ale neví, koho jsem volil a koho jsem obdivovatel. Prezidenta znám dvacet let a považuju ho za chytrého člověka. Nic víc, nic míň. Konkrétně obdivuji, že má takovou paměť, kterou by mu spousta herců záviděla, nebo jeho bonmoty. Ale že bych kompletně někoho obdivoval...

Jaký prezident je podle vás hodný obdivu?

Tak třeba Václav Havel, protože jsem s ním byl v divadle, ještě než byl vůbec prezident. A vážím si ho hlavně za to, že to byl symbol svobody a člověk, kterému se podařilo náš věhlas dostat mezi lidi. Že lidi v zahraničí vědí, kde je Praha.

Jste tedy obdivovatel Zemana, nebo ne?

Obdivovatel? Že bych někoho obdivoval…

Zpytujete někdy svědomí, že jste hrál v propagandistickém seriálu Třicet případů majora Zemana?

Uvědomte si, že tady byla v té době Československá socialistická republika. Nebyl to seriál, který by si objednalo FBI, ale estébáci. Samozřejmě to mělo politický podtext, ale každý dramaturg, který v té době pracoval, vám řekne to samé. Točil se film, přečetl jste si scénář, natočilo se to a pak přišla ideologická komise a soudruzi se ptali - kde máte vůdčí úlohu strany nebo pionýrů... To byly věci, které byly dané předem.

Já vás nekritizuji. Jen konstatuji, že to byla propaganda a vy jste v tom účinkoval. Je vám to líto?

Opravdu líto mi to není. Kdyby mi někdo v té době nabídl roli majora Zemana, tak bych skákal tři metry vysoko! Věřte mi, každý byl v té době rád, že něco hraje, a já jsem ani nevěřil, že za mého života přijde k nějaké změně.

Někdy je vám vyčítáno, že mluvíte moc sprostě.

Já vám řeknu, v jakém případě mluvím sprostě. Několikrát se mi stalo, že jsem řekl, že nikdy nebudu mluvit o politice, protože jsem něco řekl a bylo to vytržené z kontextu. Pak jsem řekl, napište tam vyloženě to, co si myslím. Použijte tam i vulgární slova, která jsem použil záměrně.

Používání vulgárních výrazů máte s Milošem Zemanem společné. Je vám sympatické, že občas mluví sprostě?

Ne.

Je pro vás státní vyznamenání nějaký milník?

Nad tím jsem nepřemýšlel. V každém případě, protože si myslím, že jsem zdravě ješitný, tak mi to dělá dobře a jsem rád, že jsem to dostal.

Video Epicentrum s Jiřím Krampolem: Medaili mám za to, že umím lidi rozesmát - Blesk TV
1080p 720p 360p

Co je Epicentrum?

Epicentrum je nový pořad, který připravuje tým pod vedením Davida Vaníčka, kterého můžete znát jako moderátora pravidelných rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem z Lán.

Epicentrum si můžete pustit v novém vydání od pondělí do čtvrtka od 15 hodin živě na Blesk.cz nebo na Facebooku a následně ze záznamu. Setkáte se tu s rozhovory se zajímavými osobnostmi, které přiblíží některé z témat dne. Úvodní díl jsme pro vás připravili v neděli 28. října k příležitosti 100. vyročí založení Československa a jeho hostem byl bývalý prezident Václav Klaus.

Video Historik o hrdinství legionářů. Klaus: Oslavování Masaryka je „přestřelené“ - Blesk TV
720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
titan33 ( 30. října 2018 18:19 )

"Při popravách provinilců účinkují vždy kněží, obtěžujíce svou přítomností delikventa."

zanyn ( 30. října 2018 17:49 )

Nejlepší by ovšem byl seriál o takových dnešních titanech33. Ten by překonal i všechny válečné filmy z II. světové.... Bohužel žádného Čapka či Haška dnes bohužel už nemáme.

titan33 ( 30. října 2018 15:00 )

seriál by měl málo dílů, to je jak když prdne do stromovky

josefdruhy ( 30. října 2018 14:38 )

 Pro Janhu - to samé cítím i já. USA magoři v každém díle vítězí nad ruskými hloupymi špiony, vidí je pomalu i na záchodě.... 30ti případům Zemana nesahaji ani po kotníky!!!Novodobý Maisteam ma stranický úkol špinit a vymyvat lidem mozkovny. Americké stupidní seriály jsou toho dokladem! Panu Krampolovi k vyznamenání z celého srdce blahopřeji!

5nastolevceskych ( 30. října 2018 14:30 )

Už to ředidlo nechlastej, rozežírá ti to mozek.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa