Michal David, „bojovnice proti šátkům“ i Kvitová s Ledeckou: Koho Zeman vyznamenal?

 • Autor: ČTK,všm - 
  28. 10. 2018
  22:00

  Prezident Miloš Zeman již pošesté vyznamenal při příležitosti oslav 28. října řadu osobností. Ocenění dostali politici, vojáci, novináři, sportovci, umělci i vědci. Podívejte se, kdo z Hradu odešel s metálem.

  Řád Bílého lva

  Řád Tomáše Garrigua Masaryka

  Medaile Za hrdinství

  Medaile Za zásluhy

 • 1.Řád Bílého lva


  Řád Bílého lva občanské skupiny letos prezident udělil posmrtně někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi, který je považován za duchovního otce meziválečné československé vnitřní i zahraniční politiky. 

  Tomáš G. Masaryk a Antonín Švehla jedou po Mánesově mostě ke třetí volbě prezidenta z Pražského hradu k budově parlamentu roku 1927.Tomáš G. Masaryk a Antonín Švehla jedou po Mánesově mostě ke třetí volbě prezidenta z Pražského hradu k budově parlamentu roku 1927. | ČTK

  Ocenění in memoriam získal také gymnasta Jan Gajdoš, držitel stříbrné medaile z olympijských her v Amsterodamu z roku 1928. Ceněn je za svou protinacistickou aktivitu, kvůli které jej gestapo věznilo. Zemřel v koncentračním táboře.

  Dalším oceněným je Karel Lánský, pracovník Československého rozhlasu a účastník protiokupačního vysílání v roce 1968.

  Řád Bílého lva vojenské skupiny získal in memoriam armádní generál Josef Bílý, důstojník rakousko-uherské armády a generál československé armády. Velel protinacistické odbojové skupině Obrana národa. Nacisté jej kvůli jeho aktivitám popravili. Známá jsou jeho poslední slova, která zněla „Ať žije Československá republika! Psi, palte!“

  Generál Josef Bílý, vůdce protinacistické odbojové organizace Obrana národa.Generál Josef Bílý, vůdce protinacistické odbojové organizace Obrana národa. | ČTK

  Další ocenění jsou rovněž prvorepublikoví generálové. Řád získali in memoriam divizní generál Stanislav Čeček, který vedl československé legionáře v Rusku, a divizní generál Karel Husárek.

 • 2.Řád Tomáše Garrigua Masaryka

  Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva letos prezident Miloš Zeman udělil in memoriam profesorovi Rajko Dolečkovi, česko-srbskému endokrinologovi. Je autorem více než 200 odborných publikací.

  Profesor Rajko Doleček v době, kdy nutil Čechy a Slováky hubnout.Profesor Rajko Doleček v době, kdy nutil Čechy a Slováky hubnout. | Jiří Hadač

  Oceněným je také vědec a lékař Martin Filipec. Zabývá se oční imunologií a zevními chorobami oka. Jako prvnímu se mu v Česku podařila úspěšná laserová operace očí a operace poškozené rohovky novou technikou.

 • 3.Medaile Za hrdinství


  Medaili Za hrdinství získali posmrtně tří čeští vojáci, kteří zemřeli v srpnu při útocích v Afghánistánu: Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. 

  Rotný Martin Marcin (†36), Desátník Patrik Štěpánek (†25), Desátník Kamil Beneš (†28)Rotný Martin Marcin (†36), Desátník Patrik Štěpánek (†25), Desátník Kamil Beneš (†28) | Archív

  Držitelkou medaile Za hrdinství se stala i učitelka mateřské školy Darina Nešporová. Skočila pod jedoucí vůz, aby zachránila životy třem dětem. Sama skončila s vážnými zraněními v nemocnici. Svůj akt vysvětlovala tak, že „chránit dětí je v popisu její práce, protože je učitelkou“.

  Držitelkou medaile Za hrdinství je stala učitelka mateřské školy Darina NešporováDržitelkou medaile Za hrdinství je stala učitelka mateřské školy Darina Nešporová | Blesk:Martin Sekanina

 • 4.Za zásluhy - Hudební tvorba

  Prezident Miloš Zeman udělil 28. října státní vyznamenání zpěváku Michalu Davidovi. „Moje kritérium je velmi jednoduché. To vyznamenání mají dostat lidé za celoživotní práci, kterou zlepšili život v České republice,“ řekl Zeman, podle čeho se rozhoduje o udělení státního vyznamenání. David podle něj toto kritérium naplnil, protože celý život zpívá milionům lidí.

  Michal David přebírá státní vyznamenání (28. 10. 2018)Michal David přebírá státní vyznamenání (28. 10. 2018) | Blesk:Martin Sekanina

  Dalšími oceněnými se stali zpěvák a hudebník Ondřej Hejma, frontman skupiny Žlutý pes, a skladatel Vadim Petrov. Složil více než 1400 titulů. 

  Ondřej Hejma přebírá státní vyznamenáníOndřej Hejma přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

 • 5.Za zásluhy - Filmová tvorba


  Medailí Za zásluhy v oblasti umění byli vyznamenáni herci Ivan Vyskočil a Jiří Krampol. Vyskočil je strýcem dalšího letošního oceněného, Michala Davida. Krampol působí jako moderátor a dabér, proslavil se například pořadem Nikdo není dokonalý. 

  Jiří Krampol přebírá státní vyznamenáníJiří Krampol přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

  Ivan Vyskočil přebírá státní vyznamenáníIvan Vyskočil přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

 • 6.Za zásluhy - Literatura a publicistika


  Medaili v oblasti literatury získala od prezidenta Miloše Zemana spisovatelka a signatářka Charty 77 Lenka Procházková. Je autorkou například románu Růžová dáma.

  Lenka Procházková přebírá státní vyznamenáníLenka Procházková přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

  Ocenění získal také básník, spisovatel a novinář Karel Sýs. Vedle psaní básní se věnuje české historii, studiu lidové slovesnosti a satiře politického polistopadového vývoje. 

  Zeman medaili udělil rovněž spisovateli Milanu Syručkovi, autoru 27 knih a poradci v orgánech Evropské unie a spisovateli Zdeňkovi Součkovi.

  Zdeněk Souček přebírá státní vyznamenáníZdeněk Souček přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

 • 7.Za zásluhy - Sport


  Za šíření dobré pověsti České republiky v oblasti sportu byla medailí Za zásluhy vyznamenána dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká a bývalý tenisový reprezentant Radek Štěpánek. Ledecká na Hrad nedorazila. 

  Ester Ledecká, hrdinka ze zimní olympiády v jihokorejském PchjongčchanguEster Ledecká, hrdinka ze zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu | Foto Blesk - Barbora Reichová

  Státní vyznamenání pro Ester Ledeckou převzal Viktor ValtaStátní vyznamenání pro Ester Ledeckou převzal Viktor Valta | Blesk:Martin Sekanina

  Ocenění od Zemana získal také brankář fotbalového klubu Arsenal Petr Čech a tenistka Helena Suková, držitelka čtrnácti Grand Slamů a dvou stříbrných olympijských medailí.

  Vyznamenání pro Petra Čecha přebírá jeho manažer Petr KolářVyznamenání pro Petra Čecha přebírá jeho manažer Petr Kolář | Blesk:Martin Sekanina

  Poslední vyznamenanou v oblasti sportu je tenistka Petra Kvitová.

  Petra Kvitová po vítězství ve Wimbledonu 2011Petra Kvitová po vítězství ve Wimbledonu 2011 | profimedia.cz

 • 8.Za zásluhy v oblasti vědy


  Medailí Za Zásluhy v oblasti vědy letos prezident Miloše Zeman rozdal nejvíce. Získal ji vědec a pedagog Karel Kolomazník, jediný český držitel tzv. „malé nobelovky“ Rolex Award for Enterprise.

  Karel Kolomazník přebírá státní vyznamenáníKarel Kolomazník přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

  Dále medaili získal historik Michal Macháček, autor například rozsáhlé publikace o československém prezidentovi Gustavu Husákovi, a Michal Majtán, prognostik a ekonom.

  Michal Macháček přebírá státní vyznamenáníMichal Macháček přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

  Zeman ocenění udělil rovněž onkologovi Miloši Peškovi a pediatrovi a gynekologovi Miloši Velemínskému. Nakonec medaili získal botanik Václav Větvička.

  Michal Majtán přebírá státní vyznamenáníMichal Majtán přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

 • 9.Za zásluhy - ostatní

  Ve Vladislavském sále byli také oceněni Erik Best, novinář amerického původu a exnovinářka a poslankyně za ANO Jana Lorencová, která podle Zemana bojuje proti lidem spojeným s lehkými topnými oleji.

  Jana Lorencová přebírá státní vyznamenáníJana Lorencová přebírá státní vyznamenání | Blesk:David Malík

  Spisovatel Erik Best přebírá státní vyznamenáníSpisovatel Erik Best přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

  Za boj proti ekonomickým škůdcům byl vyznamenán slovenský miliardář Pavol Krúpa, jenž dlouhodobě upozorňuje na aktivity podnikatele Zdeňka Bakaly

  Pavol Krúpa přebírá státní vyznamenáníPavol Krúpa přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

  Medaili Za zásluhy obdržela i někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, bojovnice proti tzv. solárním baronům. Ocenění získal také podnikatel ve zbrojním průmyslu Jaroslav Strnad.

  Jaroslav Strnad přebírá státní vyznamenáníJaroslav Strnad přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

  Zeman ocenil rovněž Ivanku Kohoutovou, ředitelku Střední zdravotnické školy. Prezident ji vyznamenal za boj proti netolerantní ideologii. Kohoutová ve své škole zakázala nošení islámského hidžábu.

  Ivanka Kohoutová přebírá státní vyznamenáníIvanka Kohoutová přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

  Medaili Za zásluhy získal i exministr zemědělství Jan Fencl, pedagog Zdeněk Zbořil a mecenáš umění Milan Fiľo. 

  Jan Fencl přebírá státní vyznamenáníJan Fencl přebírá státní vyznamenání | Blesk:Martin Sekanina

  Video  Miloš Zeman ocenil vojáky padlé v Afghánistánu 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flora ( 29. října 2018 09:37 )

Co to zas je "bojovnice proti šátkům" ?? Věděl někdo z vás proti komu vlastně bojovala? Takhle je to s tou slavnou "studentkou " Taková poctivá a čestná slečna... https://www.novinky.cz/komentare/486808-komentar-cizinci-vaclav-klaus-ml.html

77fugas ( 29. října 2018 09:27 )

A neví zde někdo, co za posledních 20 let stvořil Vyskočil?

77fugas ( 29. října 2018 09:20 )

Proč Hejma? Zpívat neumí a neznám od něj více než tři písničky! A jako Milošuv fans se taky nějak neprojevuje!

snehulak ( 29. října 2018 08:25 )

Nemám absolutně nic, proti vyznamenaným. Vyjma těch vojáků, co se nechali zabít na okupovaném území. Je tohle hrdinství?

horalysa ( 29. října 2018 07:27 )

Já jsem nic neslavil a na nic jsem se v TV nedíval. Ono nebylo co slavit. Všechny ty kecy šly mimo mě. V klidečku jsem se věnoval svému koníčku. Jak může někdo slavit něco, co není pravda.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud