Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Štěch při metálech na Hradě u 11 jmen netleskal. Proč mu Zeman nepodal ruku?

Autor: Zuzana Štíchová - 
29. října 2018
15:40

Nesouhlasil, přesto přišel. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) měl stejně jako další zákonodárci problém s některými lidmi, kteří dostali v neděli státní vyznamenání. U 11 jmen netleskal, možná jich ale mělo být víc, prozradil v rozhovoru pro Blesk Zprávy. Zároveň také vysvětlil, proč si na slavnostní vojenské přehlídce na Evropské třídě nepodali s prezidentem Zemanem ruku. Štěch nemá se Zemanem dlouhodobě příliš dobré vztahy.

Na vojenské přehlídce vám prezident nepodal ruku. Co se stalo?

To je spíše nedorozumění. Pan prezident Zeman se se mnou potkal v Národním muzeu, potkal se se mnou během dne několikrát a minimálně třikrát jsme si ruku podali. Myslím, že v tom nebyl žádný „zlý úmysl“. Pan prezident vyšel na tribunu, podal ruku, myslím, jen panu Vondráčkovi (šéfovi Sněmovny Radku Vondráčkovi, pozn. red.), jinak se se všemi také nevítal. Tím neříkám, že naše vztahy jsou takové, jako bývaly. Během toho dne ale ke mně neprojevil nějaký odmítavý postoj.

Řada politiků i osobností z veřejného života v neděli na předávání vyznamenání z různých důvodů nedorazila. Měl jste i vy dilema? A co nakonec rozhodlo, že jste šel?

Já se samozřejmě musím v této pozici povznést nad to, že třeba mám nějaké výhrady k účastníkům toho ceremoniálu. Musím tu instituci zastupovat. 

Video Přehlídka 2018: Během oslav 100 let vzniku ČSR se předvedla armáda i záchranáři. - Blesk Zprávy / Lukáš Červený

Co jste říkal na to, že ne všichni zákonodárci dostali pozvánky?

Asi tam bylo několik, které (prezident) úmyslně nepozval. Jde o ty, kteří se v minulosti kriticky vyjádřili k panu prezidentovi. Osobně si myslím, že se nad to měl pan prezident povznést. Na druhou stranu: Oni by stejně asi nepřišli. Je to především státní svátek, Pražský hrad – jeden ze symbolů naší státnosti, tudíž já nekritizuji zákonodárce, kteří nepřišli, je to jejich právo, ale já bych tam šel klidně znovu. Považuji ten svátek za mimořádně významný.

Byl jste i na následné recepci? I tu se někteří rozhodli bojkotovat, přestože na vyznamenáních třeba byli...

Bylo tam mnoho lidí. U prezidenta v salónku jsem nebyl, byl jsem tam s lidmi, se kterými se rád potkávám. Pochopitelně bylo vidět, že tam bylo hodně lidí, kteří jsou panu prezidentovi blízcí, ale také hodně lidí s neutrálním i kritickým názorem. Strávili jsme tam příjemný zbytek večera. Dokonce jsem byl rád, že tentokrát to vystoupení pana prezidenta, které mělo obvyklou formu, se snad nikoho nedotklo, což je celkem mimořádná věc (smích, pozn. red.).

Video Miloš Zeman ocenil vojáky padlé v Afghánistánu. 

Co říkáte na jména některých vyznamenaných? Ptám se především na podnikatele Pavola Krúpu nebo na paní Kohoutovou, která figurovala v tzv. kauze hidžáb… Čím ona se podle vás zasloužila o stát? Hrad její vyznamenání odůvodnil slovy o boji s netolerantní ideologií.

Já jsem u 11 jmen netleskal. Ne všechna jména jsem ale stoprocentně věděl, o koho se jedná. Tím jsem dal najevo své postoje, víc bych to nekomentoval. Byli tam lidé, kteří si to opravdu zasloužili, byly tam čtyři osobnosti, které navrhl Senát. Je mi líto, že budou spojováni s tím, že tam bylo předáváno ocenění i lidem, kteří to spíš dostali za to, že projevovali dlouhodobě kladné postoje k panu prezidentovi, nebo je vyhodnotil pan prezident jako bojovníky za něco dobrého, i když velká část společnosti si myslí, že ne.

Je to ale svrchovaná pravomoc prezidenta republiky a pokračování takové tradice, kdy pan prezident promítá osobní postoje. Není to nic úplně neobvyklého, i minulí prezidenti tam tento faktor promítali, ale ne asi v takové míře.

U koho jste tedy netleskal?

Ty jména nebudu říkat, protože jich možná mělo být 12 nebo 13. Asi dvě jména jsem nevěděl, kdo to je.

(Na Facebooku Milan Štěch naznačil, že se mu nezamlouvalo ocenění mj. pro Erika Besta, Ondřeje Hejmu, Pavola Krúpu, Jiřího Krampola, Jaroslava Strnada nebo Alenu Vitáskovou, pozn. red.)

Například paní Kohoutovou?

Myslím, že ano. To jsem nevěděl vůbec. Detailně jsem to nevyhodnocoval... Ale třeba u pana Davida nejsem ten, který by to kritizoval. On za život velmi bavil už tři generace lidí a to není věc, která je obvyklá. Některá jména, která jste uvedla, a přidal bych další... Postoj dá člověk najevo tím, zda to ocení potleskem, nebo ne. To jsem udělal. Plně respektuji, že to je v pravomoci hlavy státu.

Video Předávání státních vyznamenání ostře zkritizoval komentátor Petr Holec v novém pořadu Blesk.cz Epicentrum - Blesk TV

penecas ( 30. října 2018 11:43 )

z odboráře vyrostl slušný člověk. mimořádné

joudajoudovy ( 30. října 2018 11:08 )

rudy stech se svoji martou gottwaldovou ....kdo by mu taky podal ruku, kdyz se za komancu, jako odborarsky bafunar, podilel na propagande dle UV KSC a SSSR, na skolenich se mrouskal se svazackami i soudruzkami, pro celou rodinu zneuzival pobyty na vyberovych rekreacich, vcetne opakovanych navstev na krymu, kam na pionyrsky tabor artek posilal i sve dcery...do podvodneho hadraku zral komunistiskou propagandu, na lidi psal posudky dle chozeni na brigady/schuze/pracovnim vykonum, vcetne doporuceni na skoleni i skoly pro kadrove rezervy, ucastnil se prestupkovych i potratovych komisi, pracujicim hlidal grafy dle plneni planu petiletek, a to vse pod praporem se srpem a kladivem, stojici a slibujici pod obrazy marxe, lenina, brezneva, husaka a zdravil se soudruzskym pozdravem....a na stara kolena, kdyz to opet sype, nam bude zavadet praktiky a zvracenosti judoglobalek, proti kterym tak bojoval a jinak smyslejici obcany, trestal....... soudruhu stechu! to byly casy se svazackami a souruzkami, co? alespon mas na co vzpominat... ____ https://www.youtube.com/watch?v=gqbEz_E41LI

paralenka ( 30. října 2018 06:30 )

A číst umíte? Jestli náhodou s demencí nemáte problém vy?!Ono to IQčko nepadá z nebe,a pokud jde o geny, moc se u vás nezadařilo. Ještě že máme inkluzi, jinak byste byl zvláštňák! Speciálně pro vás platí: Blahoslavení chudí duchem!

paralenka ( 30. října 2018 06:22 )

To jste si fakt vybral skvěle - běžte Bakalovy komentáře prezentovat do Ostravy všem horníkům, kteří byli za součinnosti Sobotky podvedeni, a jejichž byty tenhle prevít získal za hubičku! No neberte to! Mimochodem, ty miliardy, které nezaplatil díky machinacím a "opomenutí" zařadit je do prodeje jejich nájemcům, patřily i vám! Hlavně šiřte názory tohoto nepovedence - to slovo na Z sice sedí, ale nemohu ho napsat!

starypes ( 30. října 2018 06:17 )

Stačilo by jej proplesknout a on už by pak pleskal sám.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud