Klíma vystartoval proti Zemanovi. Metál od něj by i kvůli Peroutkovi nepřijal

Autor: ČTK, mah - 
27. května 2018
16:25

Poslanci navrhli novináře a spisovatele Josefa Klímu na státní vyznamenání. Toho sice nominace potěšila, ale vyznamenání by si z rukou prezidenta Miloše Zemana nepřevzal. Svůj postoj zdůvodňuje Zemanovými výpady proti žurnalistům a jeho útokem na novináře Ferdinanda Peroutku. Svůj postoj Klíma uvedl pro web Seznam Zprávy.

Na státní vyznamenání Sněmovna navrhla Klímu za jeho novinářskou činnost v pátek. „Samozřejmě, že mě potěšilo, že poslanci konečně navrhli nějakého novináře,“ řekl Klíma webu. Dodal, že navržení na medaili Za zásluhy cítí jako čest.

Z rukou prezidenta ale Klíma ocenění nemůže podle svých slov přijmout. „Už proto ne, že jsem novinář a jsem nositel Ceny Ferdinanda Peroutky. A on ani po těch letech, kdy Ferdinanda Peroutku naprosto nespravedlivě napadl, se nedokázal omluvit,“ řekl mimo jiné expert na kauzu Jiřího Kajínka.

„Zeman nedělá republice dobrou reklamu“

Klímovi na prezidentovi vadí také soustavné napadání novinářů. „A ještě samozřejmě nesouhlasím s jeho kroky, kterými této republice žádnou dobrou reklamu nedělá,“ dodal.

Prezident Zeman ve svých veřejných projevech žurnalisty opakovaně kritizuje. Naposledy ve středu prohlásil, že novináři jsou nevzdělatelní a řada z nich trpí komplexy méněcennosti.

V lednu 2015 Zeman v projevu k výročí konce holokaustu hovořil kromě jiného o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. O novináři Ferdinandovi Peroutkovi řekl, že napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Zároveň mu přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Posléze se ukázalo, že autorem tohoto výroku je Jan Stránský.

Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu nalézt nepodařilo. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová žádá za prezidentův výrok omluvu. Případem se zabývají české soudy. V úterý vrátil Nejvyšší soud celý spor znovu na začátek.

Video Zeman předal metál Troškovi, Vondráčkové, Sáblíkové i Nohavicovi! - Lukáš Červený

oldedek ( 15. června 2018 10:37 )

Pálení standarty Našeho Mýli : Tak to bylo Mýlo velmi, velmi poučné a vtipné, smál jsem tak, až jsem se z toho 2x pokakal - bohužel také do červených trenýrek - budu je muset rovněž spálit a také to udělám na "tajňačku" - nikomu, opravdu nikomu to nepovím a to ani Vladimiru Vladimírovičovi ... ... akorát když mi něco řeknou naši špióni, tak to pro mne "tajňačka" nebude a pošlu to rovnou na "Východ" - jsem přeciž chytrej, néé ...?!? Nó vzhledem tvojí čipernosti furt přemýšlím - já bohužel stále myslím - jak to Mýlo děláš, když potřebuješ kvapíkem na stranu –to už jedno na jakou - to už trenýrky asi nezachráněj, žejó, přiznej barvu ...

ccir ( 28. května 2018 14:39 )

Pokiaľ v tom Česku trvale nežiješ nemal by si sa k udalostiam v Česku vyjadrovať nijako.

TrojanSlovakia ( 28. května 2018 11:24 )

 Od Havla, ktorého rodina za Protektorátu Čechy a Morava spolupracovala s gestapom by sa z ceny tešil. Oteplovanie klímy má rôzne podoby. Tu je jedna z nich. Novinári sa delia na bulvárnych (klamú a robia politiku) a investigatívnych (hľadajú pravdu a informujú - vymierajúci druh).

kurkum ( 27. května 2018 23:40 )

Ten se ničí sám, nikdo se snažit nemusí.

sensadrak ( 27. května 2018 20:40 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud