Metály pro Ledeckou či Petra Čecha, Nagyová chybí. Poslanci dali Zemanovi své návrhy

Autor: ČTK, simao - 
25. 5. 2018
10:53

Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, fotbalový brankář Petr Čech nebo třeba lékař a popularizátor zdravé výživy Rajko Doleček patří k lidem, které dnes Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání. Na nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva, poslanci navrhli mimo jiné velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého. Seznam čítá celkem 28 jmen.

Ledeckou a Čecha dolní komora nominovala na medaili Za zásluhy. Doleček figuruje mezi třemi osobnostmi navrženými na Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Na medaili Za zásluhy poslanci navrhli také například básníka a spisovatele Karla Sýse, novináře Josefa Klímu či motocyklového závodníka Jaroslava Faltu. A také videoherního scénáristu Daniela Vávru, k jehož nejznámějším dílům patří videohra Mafia: The City of Lost Heaven.

Mezi navrhovanými naopak chybí Jana Nečasová (dříve Nagyová), jejíž dřívější nominace vzbudila nemalý rozruch i řadu nesouhlasných reakcí poslanců. Neprošla však dále než na sněmovní podvýbor pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání.

Zmatky ve Sněmovně

K dalším nominovaným na Řád bílého lva patří váleční letci Josef Ocelka a Josef Bernat, válečný veterán Květoslav Prokeš, kterého popravil komunistický režim za protikomunistický odboj, a Karel Husárek, jenž stál před okupací u vzniku československého pevnostního systému.

Mezi navržené na nejvyšší státní vyznamenání patří také rozhlasový pracovník Karel Lánský, který pomáhal po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 udržet vysílání rozhlasu.

Poslanci hlasovali po jednotlivých jménech, schvalování návrhů provázel zmatek. Místopředseda Sněmovny a předseda příslušného podvýboru Vojtěch Pikal (Piráti) zprvu vycházel z neaktuálního předběžného seznamu, jak jej projednal podvýbor. Některá jména ale později doplnil na seznam organizační výbor. Jednání dolní komory kvůli tomu muselo být na deset minut přerušeno.

Zeman vyhovět může. A nemusí

Prezident Miloš Zeman návrhům Sněmovny, Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni Zeman ocenil ze sněmovních adeptů válečného veterána Antonína Šubrta, zakladatele a ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimíra Maříka, rychlobruslařku a cyklistku Martinu Sáblíkovou, pneumologa Borise Šťastného, folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou, zakladatele a ředitele Hospice Svaté Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku Miroslav Wajsara a ekonoma Milana Zeleného.

Video Zeman předal metál Troškovi, Vondráčkové, Sáblíkové i Nohavicovi! - Lukáš Červený

Jaké návrhy schválila Sněmovna

Propůjčení Řádu bílého lva (ve vojenské skupině): 1) plukovník Květoslav Prokeš in memoriam, 2) generálmajor Josef Ocelka D.F.C. in memoriam, 3) Josef Bernat in memoriam, 4) armádní generál Josef Bílý in memoriam, 5) divizní generál Karel Husárek in memoriam, 6) armádní generál ing. Vojtěch Boris Luža in memoriam - občanské skupiny: 7) ThDr. Anton Gebert in memoriam, 8) Karel Lánský, 9) Jan Gajdoš in memoriam

Propůjčení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka: 1) Karl Schrammel in memoriam, 2) Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc. in memoriam, 3) Prof. MUDr. Martin Filipec, CSc.

Udělení medaile Za hrdinství: 1) Štěpán Gavenda in memoriam, 2) Věra Sosnarová, 3) Jaroslava Doležalová in memoriam

Udělení medaile Za zásluhy: 1) Naděžda Urbášková - v oblasti kultury a výchovy, 2) Josef Suchár - o územní celek, 3) Karel Sýs - o literaturu, 4) Prof. MUDr. Miloš Pešek, CSc. - v oblasti vědy, 5) Prof. Vadim Petrov - v oblasti kultury, 6) Jaroslav Falta - v oblasti sportu, 7) Čestmír Sekanina - v oblasti sportu, 8) Ester Ledecká - v oblasti sportu, 9) Josef Klíma - za dlouhodobou a příkladnou investigativní novinářskou práci, 10) Petr Čech - v oblasti sportu, 11) Daniel Vávra - v oblasti hospodářství, umění a kultury, 12) Prof. ing. Pavel Hobza, DrSc., FRSC, dr. h. c. - v oblasti vědy, 13) Prof. MUDr. Zdeněk Zadák, CSc. - v oblasti vědy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flora ( 25. května 2018 20:12 )

Škoda, že Nagyová ne. Byla by konečně historicky první udřenej kůň, co dostal státní vyznamenání. Vždycky šli jen do salámů.

satanas ( 25. května 2018 14:50 )

Cech je cech, ale neni fotbalista, ale brankar.napr.instaleteru je jiste vic nez brankaru, a zadnou anketu nemaj a metaly taky nedostavaj,...JE to O`K? Fair -Play?

pavel215_klafunda ( 25. května 2018 12:26 )

Ty ji zase máš jak z praku, šmudlo!

56gogo ( 25. května 2018 11:17 )

jsou dobří , dobře reprezentují , taky jsou dobře placeni! proč vyznamenání ? copak spousta jiných lidí nedělají svou práci dobře , dáváte metály jak komunisti !!už to konečně zahoďte ty metály !!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa