Spor o Peroutku a výroky Zemana „rozsekl“ Nejvyšší soud. Přijde konečně omluva?

Autor: base, ČTK - 
17. května 2018
11:30

Nejvyšší soud (NS) už patrně rozhodl ve sporu o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. V databázi InfoSoud je k 9. květnu oznámeno vydání rozhodnutí a vyřízení věci. Jak soud o dovoláních rozhodl, zatím databáze neprozrazuje. NS výsledek zveřejňuje až po písemném vypracování a doručení rozsudku účastníkům sporu.

„Věc byla rozhodnuta,“ potvrdil bez dalších podrobností ředitel kanceláře předsedy NS Aleš Pavel. Nelze podle něj předjímat, za jak dlouho se dostane verdikt do rukou účastníků sporu. Zpravidla to trvá několik týdnů, spis se spolu s rozhodnutím nejprve vrací k soudu prvního stupně, ten pak má na starosti další doručování.

Dovolání podala Terezie Kaslová, tedy Peroutkova vnučka, i Hrad. S rozsudkem nařizujícím České republice zastoupené Kanceláří prezidenta republiky částečnou omluvu totiž nebyla spokojená ani jedna strana sporu. Obě dovolání čekala na vyřízení asi rok a půl.

Kaslová ani její právník zatím rozhodnutí k dispozici nemají a jeho výsledek neznají. Řekli to ve čtvrtek na dotaz ČTK.

Článek „vlevo dole“ nenašel ani Ovčáček

Zeman 27. ledna 2015 v projevu k výročí konce holokaustu hovořil i o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci tímto zrůdným učením. O Peroutkovi řekl, že napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Zároveň mu přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Posléze se ukázalo, že autorem tohoto výroku je Jan Stránský.

Článek z Přítomnosti Pražský hrad i přes snahu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nedokázal v archivech objevit. Zeman na jeho existenci ale i nadále trval, četl jej prý v Přítomnosti „vlevo dole“. Na nalezení článku vypsal odměnu, ani poté jej nikdo nenašel. Podle historiků neexistuje.

Justice přiznala Kaslové nárok na omluvu za to, že prezident označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“. Za chybu u Stránského výroku a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela.

Hrad se ve stanovené sedmidenní lhůtě od právní moci rozsudku neomluvil, a Kaslová proto na prezidentskou kancelář podala návrh na exekuci formou ukládání pokut. NS ale v říjnu 2016 odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí, dokud sám nevyřeší obě podaná dovolání. K exekuci tedy nedošlo.

NS tehdy argumentoval hrozbou nevratné újmy, která by mohla Kanceláři prezidenta republiky vzniknout. Zároveň v usnesení uvedl, že tím nepředjímá rozhodnutí o dovolání.

Video  Peroutkova vnučka: Ovčáček a Zeman kopají do mrtvoly mého dědy!  -  David Vaníček, Jan Jedlička

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ANO_nam_bude_lip ( 18. května 2018 10:42 )

Žádné chorobně mstivé ožralecké hovado se nikdy neomlouvá, to si pamatujte!

jana999 ( 17. května 2018 12:22 )

a tebe mi měli zavřít za pomluvu

pupicek001 ( 17. května 2018 12:20 )

Kdeze Janko, Milos to sved na fetaka Jindriska

jana999 ( 17. května 2018 12:20 )

a jako za co by se měl omlouvat bradyovým? to by snad měl hermann, že dědka zneužil, jak dostal scénář od sudetoněmeckého lanschmaftu a že dědek už je senilní a nechal se svým synovcem zneužít je jeho věc ne zemanova

jana999 ( 17. května 2018 12:16 )

za bradymu by se měl omluvit hermann, že dědka zneužil, proč by se mu měl zeman omlouvat, že mu nedal vyznamenání za to, že přežil holokaust, to tu přežilo více lidí a ještě něco pro republiku dělali a nedostali vyznamenání a za novičok, proč jako ono se nesmí vyšetřit a říct pravda?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud