Forejt: Z inaugurace odešli hosté jen jednou. Je to obrovský nesouhlas

Autor: Vera Renovica, nkov - 
8. 3. 2018
19:35

Bývalý šéf protokolu Jindřich Forejt, který byl ve funkci za vlád prezidentů Václava Klause i Miloše Zemana, v rozhovoru pro Blesk popsal své výtky ke čtvrteční inauguraci staronového prezidenta. Kritizuje nezvládnutí zasedacího pořádku i výběr květin, odchod několika poslanců při Zemanově projevu vnímá jako „obrovský výraz nesouhlasu“.

Váš pohled na ceremoniál je negativní, proč?

Z řeči těla mého bývalého šéfa (Václava Klause, pozn. red.) nebyl komfortní. Pokud jde o sál, tak nerozumím, proč tam byly národní květiny holandské, tedy tulipány. To může leckdo označit za maličkost, ale vidět toto místo květin v trikoloře, mě zarazilo.

Co jste říkal na zasedací pořádek?

Nezaznamenal jsem, že by manželka kancléře byla zvolena senátorkou nebo poslankyní. To by bylo asi jediné zdůvodnění, proč seděla v první řadě. A to vedle prezidenta a rodiny. Jestli patří do rodiny prezidenta, to jsem nepostřehl. Také nevím, jak může sedět ředitel TV Barrandov před velením armády a policie. Vůbec mi není zřejmý klíč usazení v sále.

Fotogalerie Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 213 fotografií

Video Útočný projev Miloše Zemana při inauguraci: Šil do Bakaly, ČT i poslanců TOP 09. - ČTK, Blesk Zprávy
360p

Je to záměr anebo nezkušenost vašeho nástupce v čele odboru protokolu?

Já to vůbec nechápu. Myšlenka, že zákonodárci jdou na slavnostní schůzi bez svých manželských protějšků. Toto není společenská akce.

S partnerkou tam byl i poradce prezidenta Martin Nejedlý.

Toho komentovat nebudu. Ale jde mi o to, že vedoucí kanceláře prezidenta republiky projevil neskutečnou necitlivost vůči tak závažnému aktu.

Video Hlava státu by neměla útočit na veřejnoprávní média, vysvětlil Karel Schwarzenberg, proč při Zemanově projevu odešel ze sálu. - Ivo Horváth - Blesk
1080p 720p 360p

Co si myslíte o faktu, že několik zákonodárců odešlo kvůli obsahu prezidentova projevu ze sálu?

Za sto let inauguračních obřadů se stalo jenom jednou, že poslanci odešli, a to bylo v roce 1920. Byli to poslanci Německé národní strany protestující proti zvolení Tomáše Garrigua Masaryka a odešli, ještě než ceremoniál začal. Ale to byl protest proti politickému systému. Já nejsem ten, kdo by říkal, jaký by měl být prezidentský inaugurační projev, ale pokud někdo cítil takové nutkání opustit sál, je to obrovský výraz nesouhlasu.

Video Hašek: Zeman urazil sponzora TOP 09, asi se to některých dotklo... - Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Vše o inauguraci prezidenta Zemana čtěte zde >>>

Celý inaugurační projev Miloše Zemana najdete zde >>>

Doporučujeme
bleskbulvar ( 11. března 2018 12:07 )

Ty kvičíš zrovna tak jako oni!!!

mirkazam ( 10. března 2018 10:50 )

iFender...celá tato uražená ,,šlechta "zapomíná,že jsou zaměstnanci,které platíme s našich daní...tak by si měli přestat vyskakovat...

mirkazam ( 10. března 2018 10:45 )

paralenka...

hejhej ( 9. března 2018 10:31 )

Z inagurace odešli pučisté, podrazáci - demokratická žumpa!!!

prudil ( 9. března 2018 10:24 )

ty seš totálně vymaštěná hlava

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa