Zeman na inauguraci útočil na Bakalu a média. Pochvaloval si cesty do krajů

Autor: ČTK - 
8. března 2018
15:31

Prezident Miloš Zeman ve svém dnešním inauguračním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu ostře a obsáhle zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do jeho vydavatelského domu, ale i na Českou televizi. V pohledu do budoucna uvedl, že plánuje podporovat aktivní občanství včetně přímé demokracie. Pozitivně hodnotil své cesty do krajů a setkávání s občany v posledních pěti letech. Hodlá pokračovat v tom, co dělal v minulosti.

Zeman Bakalu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. Dokud podle Zemana kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí.

Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia a veřejnoprávní Českou televizi. Někteří politici, zejména z TOP 09, ODS a KDU-ČSL, opustili při této pasáži projevu sál.

Fotogalerie Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 213 fotografií

„Je smutné, že Miloš Zeman si ani při slavnostním státním aktu v staroslavném Vladislavském sále nedokáže odpustit útoky na ty, kteří mají jiné názory. Čekal bych v tomto okamžiku státnický projev, a nikoli útoky na média a novináře,“ napsal na Twitteru šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka napsal, že s útokem na média a svobodu slova nesouhlasí. „Bohužel pan prezident nepřekvapil,“ uvedl.

Video Zeman útočil na veřejnoprávní média, odešel jsem na protest, říká Jurečka. - Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy

Bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová novinářům řekla, že nechtěla být svědkem toho, když prezident přísahal na to, že bude spojovat národ, a v projevu okamžitě přísahu porušil. „Jednak útokem na lidi, jejichž vina prokázána není, a tolerancí k jiným, kteří už v trestním řízení jsou, například předseda vlády Andrej Babiš. A pokud jde o média, tak útokem třeba na veřejnoprávní média,“ uvedla Němcová. Němcová také poznamenala, že když prezident útočil na hospodářské mafie, zapomněl, že k ní podle ní patří i jeho poradce Martin Nejedlý.

Prezident ve víc než půlhodinovém projevu řekl, že chce ve druhém volebním období podporovat aktivní občanství. Vyslovil se pro zavedení prvků přímé demokracie, zejména zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. Měli by jimi být ti, kdo na kandidátce vítězného uskupení dostali nejvíc preferenčních hlasů.

Video Zvítězila u mne úcta k prezidentskému úřadu, vysvětlil Petr Fiala (ODS) proč neodešel, své kolegy ale chápe. - Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy

Vše o inauguraci prezidenta Zemana čtěte zde >>>

Celý inaugurační projev Miloše Zemana najdete zde >>>

Komentář k inauguračnímu projevu Miloše Zemana >>>

petrolin ( 10. března 2018 21:01 )

Nespokojenost s prací České televize již vyslovilo mnoho lidí.Nejen prezident.K žádné změně nedošlo.Jak se říká: jako by hrách na stěnu házel.Televize pokračuje pořád ve stejném duchu.Proto o tom mluvil prezident na inauguraci.A ejhle,konečně to zabralo.

satanas ( 9. března 2018 09:21 )

NEdustojne jsou nejen reci ale predevsim ciny lotru ktere ty nevnimas!!Dost bylo pokrytectvi, mazani medu kolem huby! A ze konecne nekdo mluvi ze srdce, bez papiru, proste to, co si mysli a nepotrebuje ten "Med" si poripravit na papire, to tobe vadi..Dokud se nechas lhari, pokrytci a podvodniky tahat za nos tak se smir ze nikdy nepochopis--zsacotomas..NEmecky prezident tohle zapotrebi nema..Nemecko uz se davno "Demokraticke zumpy zbavilo. SNad se jednou dozijes ity! Pokud ovsem do te zumpy sam nepatris..Pak budes mit Problem..

satanas ( 9. března 2018 09:13 )

PREZIDENT REPREZENTUJE VSECNY! I TEBE ; BLBE! ON ma ale tu smulu ze si vas vybrat nemuze! TAhle fakta, ta zakladni kdybys pochopil snad byti doslo i-zacotomas!

Paris1 ( 8. března 2018 23:59 )

Pri odchodu pani knihovnice ze salu,mi neunikl trcici hrb na zadech. Jako doplnek jeste zapomnela posadit na ten hrb cerneho havrana.

lan1 ( 8. března 2018 23:08 )

Zeman je ostuda Ceske republiky, je to mentalne nemocny clovek, ktery uz neni hoden toho vest urad

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud